Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Her er de konservative ønsker til Solrød Kommunes budget

    0
    By Lotte Bøgevig on 7. september 2021 POLITIK

    De årlige forhandlinger om Solrød Kommunes budget for det kommende år er gået i gang i disse uger, og i løbet af den næste måneds tid skal et flertal blandt byrådets 19 medlemmer blive enige om et budget for 2022.

    Langt den største del af budgettet ligger selvfølgelig fast, for vi skal fortsat have dagtilbud, folkeskoler, ældrepleje og mange andre ting – men der er også mulighed for at få sat andre konkrete ting på dagsordenen og forsøge at skaffe sig flertal for dem.

    Vi lægger nu fra konservativ side frem, hvad vi går til forhandlingerne med. Noget af det kan vi måske finde flertal for, og noget af det kan vi ikke finde flertal for. Sådan er politik. Og når vi i sidste ende gør regnestykket op og ser på, hvor langt i vores retning vi kan komme, så vurderer vi, om vi kan støtte den samlede aftale eller ej. Igen: Sådan er politik.

    Her er af nogle konkrete ønsker fra konservativ side:

    Vi ønsker at tilbageføre overgangen fra vuggestue/dagpleje til børnehave fra to år og ti måneder til tre år. Dog med den fleksibilitet, at der skal kigges på hvert enkelt barns behov frem for alene på alderen.

    Vi ønsker en helt ny, integreret daginstitution – altså både vuggestue og dagpleje – og gerne en slags strandbørnehave eller naturbørnehave. Det bliver der ikke råd til allerede til næste år, men vi vil have det lagt i budgettet i overslagsårene, så vi kan begynde at indtænke den for de kommende år.

    Vi ønsker et friplejehjem i Havdrup. Et friplejehjem er et privatejet plejehjem, men plejen på stedet er omfattet af de samme regler som de kommunale plejehjem, og også her kræver det visitation fra kommunen at få tildelt en bolig.

    Vi vil indføre deltidspladser i vores dagtilbud. Vi går nemlig ind for valgfrihed for familierne. Vores forslag betyder, at hvis du arbejder på deltid, arbejder meget hjemme eller af andre årsager har mulighed for det, så skal du kunne vælge en deltidplads til dit barn – og dermed både spare penge og få mere frihed til dig og familien.

    Vi ønsker en bedre svømmehal – og med længere åbningstider. Vi vil gerne både øge pladsen og kapaciteten, og vi vil også gerne have opdateret faciliteterne. Vi har ikke et endegyldigt svar på, hvordan det helt konkret skal se ud, men det vil vi drøfte videre med de andre partier, hvis der er stemning for det.

    Vi tager altid gerne imod både ris og ros, og synes du, der er mere, som vi bør overveje at tage med i budgetforhandlingerne, må du altid gerne stille forslag til os.

    Af: Jan Færch og Morten Scheelsbeck, Den konservative byrådsgruppe i Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    Læserbrev om Solrød Bæk

    Carl Andersen genopstiller til Folketinget og vil i byrådet

    Solrøds Peter Dits Christensen opstiller til Regionsrådet

    Penge fra cykelpulje til Solrød og Jersie vækker glæde hos borgmesterkandidat Kim Kliver (V)

    Lil Lyrstrand vikarierer for Carsten Ring i byrådet de næste tre måneder

    Solrød skal være en cykelkommune i topklasse

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Kronik af Emil Blücher

    Venstre i Solrød vil droppe Ring 5 og have indsats mod støj

    Klumme af Brian Mørch

    Et forsamlingssted for unge i Solrød er ikke en umulig tanke

    Solrød Byråd, som moderne ”arbejdsplads”?

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Anette Fynbo Blem “Lad os gentænke projektet ved Solrød Bæk”

    Borgmesterkandidat Kim Kliver (V) dybt bekymret for udsigten til massive besparelser og 140 fyringer

    Solrød Bæk-projektet: Vi skal finde den bedste løsning – sammen

    Meget mere tidlig indsats

    En grundlovstale til Solrød: Grundloven er også lokal

    Læserbrev af Hans Thorsen

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    3. juli 2025

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    3. juli 2025

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    2. juli 2025

    Fra polterabend til prisvindende destilleri

    2. juli 2025

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    2. juli 2025

    ”Vi tager huset tilbage” – Solrød Forsamlingshus får støtte til renovering

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.