På mandag den 16.dec 2019 skal byrådet tage stilling til behandling af medlemsforslag fra Emil Blücher (I) om bindende folkeafstemning om ændret lokalplanforslag for Solrød Erhvervskile.
Emil Blücher (I) har stillet følgende medlemsforslag:
“Det foreslås at:
- Der afholdes bindende kommunal folkeafstemning jf. den kommunale og regionale valglovs kapitel 11 a.
- Folkeafstemningen afholdes den 25/02/2020
- Følgende spørgsmål angives på stemmesedlen: Skal Solrød Kommune vedtage “revideret lokalplanforslag 702.1 for Solrød Erhvervskile”?
Baggrund:
I flere høringssvar til “ændret lokalplanforslag 702.1 for Solrød Erhvervskile”, efterspørges en folkeafstemning om hvorvidt Solrød Kommune skal vedtage lokalplanen.
Under “byrådets vision” på Solrød Kommunes hjemmeside, står det skrevet at “…åbenhed og inddragelse af borgere og erhvervsliv er et vigtigt pejlemærke. Vi lytter – og sammen og i dialog med borgere og erhvervsliv skaber vi de bedste løsninger og den størst mulige værdi. Det gælder både der, hvor borgere og virksomheder møder kommunen i hverdagen, og når det handler om kommunens overordnede udvikling.”.
Hvorvidt at der skal gives mulighed for et transport- og logistikcenter på den påtænkte placering, er ene og alene op til Solrød Byråd. At staten således tillader anvendelse af området til dette formål, er ikke ensbetydende med at Solrød Kommune har pligt til at tillade denne anvendelse.
Borgmester Niels Hörup, har i Dagbladet Børsen udtalt, følgende: “Jeg anerkender ikke, at befolkningen er imod. Det gør jeg ganske enkelt ikke, men jeg anerkender, at lokale borgere bringer det på dagsordenen”.
Jeg deler langt fra denne opfattelse. Demonstration, underskriftsindsamling, 100 høringssvar, samt det mest besøgte borgermøde gennem mine 6 år som byrådsmedlem, vidner om en massiv folkelig modstand mod projektet.
I min optik er det eneste rigtige i denne sag derfor, at udskrive en bindende kommunal folkeafstemning, som tager stilling til hvorvidt det reviderede lokalplanforslag skal vedtages.”
Administrationen kan desuden oplyse, at der vurderes at være en samlet omkostning til afholdelse af en folkeafstemning på ca. 1 mio. kr. Den direkte udgift til afholdelse af en bindende kommunal folkeafstemning vil heraf beløbe sig til ca. 500.000 kr., svarende til afholdelse af et almindeligt kommunalvalg, idet der vil være den samme procedure med mulighed for brevstemmeafgivning i en forudgående periode, producering af særligt brevstemmemateriale tilpasset det konkrete valg, særskilt udskrivelse af valglister over vælgere i Solrød Kommune, ekstraordinær udskrivelse af valgkort, udarbejdelse og trykning af stemmesedler tilpasset det konkrete valg, it-systemer, opsætning af 3 valgsteder med valgstyrere, tilforordnede, tællere mv.
Den indirekte udgift til afholdelse af en bindende kommunal folkeafstemning vil ligeledes beløbe sig til ca. 500.000 kr. i form af medarbejdertimer til forberedelse af valghandlingen, idet ca. 100 medarbejdere er involveret i forskellige funktioner i forbindelse med afholdelse af en folkeafstemning.
Høring og inddragelse
Sagen har ingen høringspligt.
Økonomi
-
- Sagen har bevillingsmæssige konsekvenser, idet der ikke er afsat budget til afholdelse af en folkeafstemning i 2020.
- Kompetence til afgørelse
- Byrådet.
Kilde: Solrød Kommune
Deltag i debatten