VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Nu kan biogas blive til endnu mere lokal, grøn fjernvarme

    0
    By Lotte Bøgevig on 31. marts 2020 KOMMUNE

    Overskudsvarme fra Solrød Biogas kan komme til at forsyne op i mod 324 husstande i Havdrup, Naurbjerg og Kirke Skensved med bæredygtig fjernevarme.

    Solrød Biogas omdanner allerede nu bl.a. fedtemøg fra Solrød Strand, citrusskaller og gylle til grøn energi, der forsyner ca. 6000 husstande med el og ca. 2000 husstande med varme, og nu kan endnu flere komme til at få glæde af den grønne og bæredygtige energiform.

    Byrådet i Solrød Kommune har nemlig på marts måneds byrådsmøde godkendt et projektforslag fra Solrød Fjernvarme a.m.b.a om at udnytte overskudsvarme fra Solrød Biogas til fjernvarme til op i mod 324 husstande i Havdrup, Naurbjerg og Kirke Skensved.

    Det betyder, at projektforslaget nu sendes i fire ugers høring hos berørte grundejere og forsyningsselskaber.

    Byrådet har tidligere godkendt en lignende ansøgning fra Solrød Fjernvarme vedr. overskudsvarme fra virksomheden CPKelco i Lille Skensved, men der er i mellem tiden kommet ny EU-lovgivning, som CPKelko skal overholde, der gør det langt mere fordelagtigt i stedet af anvende overskudsvarme fra Solrød Biogas.

    “Projektet giver god mening økonomisk for både den enkelte fjernvarmeforbruger og rent samfundsøkonomisk og i forhold til bæredygtighed er projektet til et rent UG – vi omdanner fedtemøg, restprodukter og gylle til energi i form af biogas, og overskudsvarmen fra biogasproduktionen erstatter varme fra naturgas og oliefyr hos borgerne. Mere grønt kan det næsten ikke blive. Samtidig tager vi et stort skridt hen i mod at kunne gøre brug af bæredygtige varmekilder i hele kommunen, og så hjælper Solrød Fjernvarmes projektet rigtig godt på vej med vores ambitiøse målsætning om at reducere CO2-udledningen med 55 procent inden 2025,” siger borgmester Niels Hörup og fortsætter:

    “Vores biogasanlæg er noget særligt, og det giver os nogle super gode muligheder for bæredygtige energiformer i vores kommune. Det kan vi godt være stolte over.”

    Projektforslaget indebærer, at Solrød Fjernvarme etablerer et varmepumpeanlæg, der omdanner overskudsvarme fra den afgassede biomasse ved Solrød Biogasanlæg. Herefter sendes fjernvarmen ud i et nyt ledningsnet, der føres frem til Naurbjerg, Kirke Skensved og den sydlige del af Havdrup, hvor varmecentralen Ørnesædet med dets varmeforbrugere bliver tilsluttet, ligesom Havdrup Skole og Havdrup Idrætscenter også bliver tilsluttet. Desuden kobles det nye fjernvarmenet sammen med det eksisterende fjernvarmenet ved Havdrup Allé, hvor der i dag er anlagt en fjernvarmehovedledning til Havdrup Solvarmeanlæg. Sammenkoblingen giver også mulighed for, at Havdrup kraftvarmeværk, der fyrer med biogas, og Havdrup solvarmeanlæg kan udvide deres produktion af bæredygtig varme.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Arbejdet med helhedsplanen for Havdrup By fortsatte med et fremtidsværksted

    Nu kan du søge om at blive nævning og domsmand

    Med et univers af pink og negleprodukter i alle farver har Kandii skabt en webshop i rygende vækst

    De første elbusser i Solrød Kommune er nu på vejene

    Vejarbejde ved Tåstrupvej

    Syv kommuner enige: Stop planerne om 9 kunstige erhvervsøer i Køge Bugt

    Dagtilbuddet Skolevej 70 bliver i første omgang en børnehave med en gårdprofil

    Første skridt er taget mod en fjerde etape af Christians Have

    Byrådsmøderne kan også følges hjemmefra i fremtiden

    Holmene-projektet er skadeligt for miljøet og skal stoppes

    Mere grøn varme på vej mod Havdrup: Byrådet sikrer plads til nyt fjernvarmeværk

    Solrød Kommune går forrest i klimakampen: Vil sænke egen CO2-udledning med 95 procent

    Få hjælp til at forebygge indbrud i dit nabolag

    Første borgerworkshop er afholdt om den nye helhedsplan for Havdrup By

    Bedre byggesagsbehandling: På vej mod kortere ventetider

    Invitation til borgerworkshop – Helhedsplan for Havdrup By

    “SKARP TUNGE!” – Ny ungdomsfestival med dobbelt hiphop-koncert

    24,61 procent af solrødvælgerne havde stemt klokken 11

    Idræt i skolen tre gange ugentligt

    USA-rejser inspirerede til egen succes-virksomhed i Havdrup, men nu kan kriserne mærkes

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    26. januar 2023

    Vi kan også i Solrød …. vil du være med i REPAIR CAFE ??

    26. januar 2023

    Arbejdet med helhedsplanen for Havdrup By fortsatte med et fremtidsværksted

    23. januar 2023

    Nu kan du søge om at blive nævning og domsmand

    23. januar 2023

    Barselscafé: Babymassage

    23. januar 2023

    Med et univers af pink og negleprodukter i alle farver har Kandii skabt en webshop i rygende vækst

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.