Læserbrev af det samlede byråd: HavdrupListen, Venstre, VoresSolrød, Liberal Alliance, Danmarksdemokraterne, Socialdemokratiet og Det Konservative Folkeparti
Klimaforandringerne er ikke noget, vi taler om i fremtiden – de er her allerede. Det mærker vi også i Solrød Kommune, hvor vores eksisterende regnvandssystemer i strandområdet ikke er dimensioneret til at håndtere de kraftige regnskyl, vi oftere og oftere oplever.
Hvis vi ikke gør noget, risikerer vi i stigende grad oversvømmelser i både private hjem og offentlige områder. Det vil være både dyrt og ødelæggende og en trussel mod den tryghed, vi som kommune ønsker at sikre for både borgere, ejendomme og natur.
Tak for de mange input – de gør os klogere
Derfor har vi i byrådet igangsat et stort arbejde med at finde en løsning, der kan klimasikre de tusindvis af boliger i strandområdet. Det er en kompleks opgave, og vi har endnu ikke valgt, hvilken løsning det skal være, men vi har undersøgt forskellige muligheder og præsenteret én af dem mere konkret i forundersøgelsen, som blev gennemgået på borgermødet den 24. juni.
Det møde og hele den offentlige debat, der er fulgt, har vist os én ting: Der er stor interesse og et højt engagement omkring projektet. Det vil vi gerne sige tak for. Input, spørgsmål og holdninger – uanset om de kommer via mails, debatindlæg eller sociale medier – er med til at gøre os som byråd klogere og skarpere. Det er både vigtigt og nødvendigt i en sag af denne kaliber.
Vi undersøger nu alle relevante alternativer
Der er som bekendt endnu ikke truffet nogen endelig beslutning om, hvordan vi løser problemet med regnvandet i strandområdet. Den løsning, der har været fremme som udgangspunkt, er ét muligt bud (og måske også det mest oplagte) men på baggrund af både den store interesse og fordi vi politisk ønsker det bedst mulige beslutningsgrundlag, har vi nu besluttet at tage næste skridt:
I august får både Kultur- og Naturudvalget og byrådet derfor en sag til behandling, hvor vi skal tage stilling til, om vi skal igangsætte en mere dybdegående analyse af alle de potentielle løsninger, herunder dem, der har været fremhævet i debatten. Vi ønsker kort sagt at blive endnu klogere, før vi vælger den endelige retning. En grundigere og mere dybdegående analyse koster selvfølgelig noget tid og nogle ressourcer, men det er vores indstilling, at det er værd at prioritere i så stor og afgørende en sag.
Vi skal finde en løsning sammen
Uanset hvad: Udfordringen med øgede regnmængder og stigende vandstand forsvinder ikke, og der skal findes en løsning. Ikke kun for boligerne i strandområdet – men også for at beskytte vores natur og de værdier, der ligger i at kunne nyde et levende og velfungerende kystmiljø.
Vi er meget opmærksomme på, at projektet er både stort, teknisk komplekst og fyldt med følelser og værdier. Derfor skal vi gøre det ordentligt, og det betyder også, at vi skal gøre det sammen på tværs af partier og i tæt samarbejde med borgerne, forvaltningen og eksterne eksperter.
Vi lytter og prioriterer åbenhed
Vi ønsker at træffe en beslutning, som vi som byråd kan stå inde for, og som borgerne i hele Solrød Kommune kan se sig selv i. Derfor kommer der også flere muligheder for dialog og involvering i takt med, at projektet udvikler sig. Åbenhed og transparens bliver nøgleord, og vi håber, at engagementet fortsætter.
Tak fordi I blander jer. Det er præcis sådan, vi som lokaldemokrati bliver stærkere og kan træffe de bedste beslutninger for fremtidens Solrød.