Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Klumme: Jeg har abstinenser

    0
    By Lotte Bøgevig on 12. juni 2020 POLITIK

    Jeg har i længere tid haft en underlig uro i kroppen. Sommetider giver den sig i udslag i en lettere rysten på hænderne. Andre gange synes jeg, at jeg fryser, selv om jeg sveder. Men det værste var, at jeg ikke kunne finde ud af, hvad de er galt. Jeg tager ikke stoffer, mit alkoholforbrug er minimalt på grænsen til at være ikke eksisterende, så hvad kunne det være?

    Så slog det mig. Jeg savner grundlovsmøderne med de storslåede taler fra politikere – mig selv inklusiv – om frihed, store drømme, ytringsfrihed og ikke mindst fred og fordragelighed.

    Sidste gang der blev holdt grundlovsmøder var i 2018, og kan I huske, hvor varmt det var den sommer? Jeg var med i et store fælles grundlovsmøde i Greve, og for mig var det nervepirrende på den gode måde. Jeg havde været byrådsmedlem i et halvt års tid, og så stod jeg der på talerstolen i min egenskab af valgt politiker.

    Og hvad sagde jeg så? Tja, jeg citerede blandt andet Churchill, der som sagde, at demokrati er den værst tænkelige styreform. Bortset fra alle de andre. Jeg kom også ind på det faktum, at historiens store despoter, der stod bag millioner af drab i Rusland, Østeuropa, Kina, Cambodja eller Cuba blev hyldet som helte af alle dem, der elsker menneskeheden, men hader folk der går ind for frihed og demokrati.

    Jeg mindede også om, at der i det danske folketing er grupperinger, der helt åbent har støttet disse despoter. Det er, hvad det er. Men at over 10 procent af danske vælgere har sympati i en så høj grad, at de stemmer personer og partier ind, der med stor fornøjelse ville fortsætte, hvor idolerne slap, hvis de kunne komme af sted med det, går over min forstand.

    Mere vand i åen

    Som bekendt fik vi ikke nogen grundlovsmøder sidste år, fordi der blev udskrevet folketingsvalg. Jeg skal være den sidste til at beklage mig over et folketingsvalg. Også selv om jeg ikke blev valgt, og mit parti indkasserede en vælgerlussing, vi stadig ømmer os over. Men jeg savnede nu at være til grundlovsmøde.

    Som bekendt er vi lige nu i slutningen af en corona tid, hvor vi har skullet være sammen hver for sig, så vi har ikke kunnet samles til kaffe, kolde øl og vajende Dannebrog for at give vores bud på dagens Danmark.

    Ville jeg have sagt det samme som for to år siden? Nej, det ville jeg ikke. Jeg mener stadig, hvad jeg sagde dengang, men der er løbet mere vand i åen siden da. I dag ville jeg have udtrykt begejstring over min partitops klare udmelding om, at EU er dårligt selskab, som vi skal ud af. Jeg er godt klar over, at vi ikke kan sende en udmelding i morgen, for er der en masse, der skal på plads først. Men nu har vi det mindste et klart defineret mål.

    Jeg ville med statsgaranti også have sagt noget om barnebrude og udtrykt min støtte til Inger Støjberg. De kan allesammen komme rendende med referencer til konventioner, instrukser og hvad ved jeg. Folk, der kommer hertil og beder om at få lov til at være her og nyde godt af de privilegier, de ikke selv har været med til at bygge op, bør som minimum overholde dansk lov. Og dansk lov siger, at man skal være fyldt 18 år for at være gift. Hvis mænd fra den muslimske verden insisterer på at have hustruer på 13-14 år, må de søge til lande, hvor den slags er accepteret. Her kan de ikke være med småpiger som ægtefæller – eller sagt mere direkte: ud af min kiosk.

    Vel mødt – forhåbentligt – til grundlovsmøde i 2021.

    Brian Mørch
    Byrådsmedlem
    Dansk Folkeparti

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Klumme af Brian Mørch

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    Et valg med håb og et ansvar, vi bærer sammen

    1.038 stemmer viser vejen – HavdrupListen er klar til de næste fire år

    Louise Irgens (V) valgt ind i byrådet

    Et stort tillykke til mine partifæller, som er blevet valgt ind i byrådet.

    Kandidaternes personlige stemmer til kommunalvalget

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.