Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Ny gårdbørnehave på vej til Havdrup

    0
    By Lotte Bøgevig on 30. januar 2025 KOMMUNE, NYHEDER

    En hyggelig gårdbørnehave med udsigt til åbne marker og gårdstemning bliver opført i de idylliske omgivelser i Gl. Havdrup. Institutionen skal være med til at give alle kommunens daginstitutioner et kvalitetsløft.

    Der bliver rig mulighed for at skue ud over markerne eller lege gemmeleg blandt træer og buske, når nysgerrige børnehavebørn i fremtiden tumler rundt på Skolevej 70 i Gl. Havdrup, hvor der skal bygges en ny daginstitution.

    Et flertal i byrådet har nemlig nu besluttet at sætte gang i byggeriet af det, der skal blive til en attraktiv gårdbørnehave for børn i hele Solrød Kommune.

    ”Solrød er kendt som en bosætningskommune, som mange børnefamilier vælger til pga. vores gode skoler og pasningstilbud. Med gårdbørnehaven tager vi et vigtigt skridt for at skabe mere kapacitet og øge diversiteten i vores dagtilbud,” siger Regine Hovmøller, formand for Familie- og uddannelsesudvalget og fortsætter:

    ”Gårdbørnehaven bliver et stort aktiv for både Havdrup og Gl. Havdrup. Vi ved dog fra vores naturbørnehave i Karlstrup Nyskov, at også forældre fra andre dele af kommunen gerne kører lidt ekstra for at få deres børn i en institution med en særlig profil. Derfor håber vi også, at der vil være forældre i strandområdet, som aktivt vil tilvælge gårdbørnehaven til deres børn.”

    En del af et generelt kvalitetsløft

    Daginstitutionen, der bliver opført som en moderne fortolkning af det bindingsværk, der oprindeligt var på grunden, skal også være med til generelt set at løfte kvalitetsniveauet på tværs af alle kommunens daginstitutioner.

    ”Gennem årene har vi desværre set, at befolkningsprognoserne har ændret sig hurtigere, end vi kan nå at bygge permanent kapacitet. Derfor har vi været nødsaget til at tage forskellige midlertidige løsninger i brug såsom leje af pavilloner samt at bruge Solrød Bibliotek til en børnehavegruppe. Både gårdbørnehaven og den kommende nye vuggestue i strandområdet er et udtryk for, at byrådet ønsker at være på forkant med befolkningsudviklingen. Desuden er det vores ønske, at vi stille og roligt arbejder os hen mod et højere kvalitetsniveau, hvor der bliver mere plads til rådighed i daginstitutionerne,” siger Regine Hovmøller.

    Den nye gårdbørnehave har været i udbud, og byggeriet kommer til at blive opført som en tolænget daginstitution i bindingsværkstil med overdækket veranda, gårdsplads og drivhus. Den nuværende lade bibeholdes og renoveres, og omgivelserne bliver bevaret som et naturligt grønt terræn med et minimum af legeredskaber. Der bliver desuden, så vidt det er muligt, genbrugt mursten fra både de eksisterende bygninger, kampesten og terrassebelægning.

    Den nye gårdbørnehave er efter planen klar til brug omkring august måned 2026.

    Fakta

    Et flertal i byrådet bestående af Det Konservative Folkeparti, VoresSolrød, Liberal Alliance, Havdruplisten og Danmarksdemokraterne godkendte på byrådsmødet den 29. januar 2025 etableringen af et dagtilbud på Skolevej 70 i Gl. Havdrup. Socialdemokratiet og Venstre stemte imod.

    Et flertal bestående af Det Konservative Folkeparti, VoresSolrød, Liberal Alliance, Havdruplisten og Danmarksdemokraterne vedtog desuden et ændringsforslag om, at der skal tages initiativ til en sag i Familie- og uddannelsesudvalget, hvor der tages politiks stilling til kommunens pasningsdistrikter.

    Afstemningsdetaljerne kan ses på www.solrod.dk under referatet af byrådsmødet.

    Etableringen af en gårdbørnehave er en del af byrådets budgetaftale for både 2024-2027 og 2025-2028 og skal bl.a. bidrage til, at det i en periode er muligt at sænke antallet af børn pr. daginstitution.

    Byggeriet er anslået til i alt at løbe op i ca. 37,35 mio. kr., hvoraf hovedparten allerede er afsat i budgettet, og de resterende penge findes ved at omfordele og omprioritere midler fra andre anlægsprojekter.

    Hertil kommer erhvervelse af selve grunden til et beløb af 4,3 mio. kr.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Havdrup Brugsforening, har 140-års fødselsdag den 1. Maj 2026.

    Flotte præstationer af SSB’s ungdom ved DM for hold

    Lego Build the Change på Solrød Bibliotek

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Gymnasium i markant fremgang – klar til i alt 10 klasser

    DMI gæster Solrød: Oversvømmelser i Danmark og klimatilpasninger i Solrød

    En legende rejse med Sarvin Asa på Solrød bibliotek og Kulturhus

    3 spændende kunstnere i Solrøds Kulturhus

    ”Vi tager huset tilbage”- og nu renoverer vi det”

    Indlæg af Carl Andersen

    Læserbrev af Per Dahlin (V)

    Skovrejsning på kirkens jord begynder NU

    Solrød Kunstforening og Billedskole fejrer sit 20-års jubilæum og åbner dørene til en helt særlig forårsudstilling!

    Solrød Strand Badminton Klub indgår treårig strategisk partnerskabsaftale med eksisterende sponsor.

    En stærk kvinde fra Ravn by Ravn er gået bort – Diane Andersen

    Gå-Holdet Solrød: Fællesskab, motion og plads til flere

    Hvordan forstår Putin verden – og hvad med den russiske befolkning?

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Kom til børneteater på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    15. april 2026

    Havdrup Brugsforening, har 140-års fødselsdag den 1. Maj 2026.

    15. april 2026

    Flotte præstationer af SSB’s ungdom ved DM for hold

    14. april 2026

    Lego Build the Change på Solrød Bibliotek

    14. april 2026

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    14. april 2026

    Solrød Gymnasium i markant fremgang – klar til i alt 10 klasser

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.