Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Foto: Solrød Kommune

    Nikolaj Weyser Mortensen bliver ny kommunaldirektør i Solrød Kommune

    0
    By Lotte Bøgevig on 23. juni 2022 NYHEDER

    Et enigt byråd har valgt at ansætte 49-årige Nikolaj Weyser Mortensen som kommunens nye kommunaldirektør. Han kommer fra en stilling som direktør i Rødovre Kommune.

    Det bliver en mand med stor kommunal erfaring, der skal stå i spidsen for Solrød Kommune, når kommunens nye kommunaldirektør mandag den 1. august har første arbejdsdag.

    Et enigt byråd har på byrådsmødet den 22. juni 2022 valgt at ansætte Nikolaj Weyser Mortensen som kommunens nye kommunaldirektør. Forud for beslutningen havde et enigt ansættelsesudvalg bestående af både byrådsmedlemmer, direktører, chefer og medarbejdere i kommunen anbefalet Nikolaj Weyser Mortensen til posten.

    “Det er vigtigt, vi har en dygtig og engageret kommunaldirektør, som kan bygge bro mellem byrådet, borgerne og administrationen, og det er mit klare indtryk, at Nikolaj kan leve op til det krav. Samtidig kan han se med friske øjne på både kommunens udfordringer og muligheder, og jeg ser frem til at sparre med ham om begge dele. Jeg er sikker på, at vi får et godt samarbejde, og jeg glæder mig til at byde Nikolaj velkommen til august,” siger borgmester Emil Blücher.

    49-årige Nikolaj Weyser Mortensen, der er uddannet cand. polit., kommer fra en stilling som direktør i Rødovre Kommune, hvor han siden 2009 har været direktør for Ressource- og serviceforvaltningen. Før det var han økonomichef i Næstved Kommune.

    Nikolaj Weyser Mortensen

    “Jeg er utrolig glad for og beæret over den tillid, byrådet har valgt at vise mig. Jeg glæder mig meget til at lære organisationen og medarbejderne at kende. Jeg vil gøre mit til, at vi i fællesskab lykkes med at realisere byrådets ambitioner og visioner for Solrød Kommune til gavn for kommunens borgere og virksomheder. Jeg vil arbejde for, at Solrød også i fremtiden er en veldrevet kommune, som inddrager borgerne, har blik for helhedsorienterede løsninger og er en attraktiv arbejdsplads,” siger Nikolaj Weyser Mortensen.

    Den nye kommunaldirektør, der startede sit professionelle arbejdsliv tilbage i 1999 som økonomikonsulent i netop Solrød Kommune, glæder sig til at vende tilbage til Solrød og tage fat på arbejdet med at gøre en positiv forskel for borgere, virksomheder og medarbejdere i kommunen.

    “Hvis Solrød Kommune er bare halvt så god en arbejdsplads som dengang, så bliver det rigtig godt,” siger Nikolaj Weyser Mortensen.

    Nikolaj Weyser Mortensen erstatter tidligere kommunaldirektør Henrik Winther Nielsen, der fratrådte sin stilling med virkning fra den 30. marts 2022.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.