Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Michael Mørck Arnø “Jeg siger fra – borgerne skal være med og i centrum”

    0
    By Lotte Bøgevig on 1. maj 2024 NYHEDER

    Jeg siger fra – borgerne skal være med og i centrum!

    – og jeg gør det ikke, fordi jeg har ændret holdning eller mening, men fordi jeg er uenig i dels den politiske beslutning om at omfordele puljemidlerne væk fra Folkeoplysningsudvalget og dels udviklingen i forvaltningen af det folkeoplysende område.

    Så efter mere end 6 år i Folkeoplysningsudvalget træder jeg nu ud af udvalget.

    Det kan godt virke modstridende, når dem som kender mig, ved at det folkeoplysende område er noget som står mit hjerte meget nært og har arbejdet for i mere end 30 år – både som frivillig, foreningsleder samt de seneste år også som politiker.

    Ved den politiske beslutning om at flytte mange af de understøttende og udviklende folkeoplysende puljer væk fra det åbne og frivilligbesatte Folkeoplysningsudvalg og ind i et lukket politisk udvalg, er hele det folkeoplysende område blevet flyttet langt væk fra foreningerne, frataget det direkte foreningsfaglige input samt blevet meget mere politisk og topstyret – dermed direkte modsat en udvikling af mere borgerinddragelse.

    Samtidigt oplever jeg en bevægelse i både den administrative og nu senest politiske forvaltning af det folkeoplysende område, som er mere præget af bureaukratisk smagsdommeri og benspænd, end jeg genkender fra den historiske mere samskabende tilgang, jeg har været en stolt tilhænger af og bannerfører for.

    Der tegner sig også et billede af en mere ugennemskuelig og tilfældig forvaltning af de vedtagne retningslinjer for anvisning, tilskud og støtte end jeg har arbejdet for i Folkeoplysningsudvalget.

    Når jeg reflekterer over dette – og samtidigt må forstå, at det er ønsket af det nye og anderledes styret politiske landskab – så konkluderer jeg, at jeg ikke kan se mig selv i den udvikling, ikke har eller formår at påvirke udviklingen anderledes mere, og derfor samlet set ikke er den rette til at lede kommunens Folkeoplysningsudvalg mere.

    Derfor fortalte jeg udvalget på seneste møde, at jeg stopper som formand af Folkeoplysningsudvalget og træder ud af udvalget ved udgangen af april.

    Det finder jeg selvfølgeligt ærgerligt, da jeg har nydt arbejdet i og med Folkeoplysningsudvalget og brænder for det – men jeg er sikker på de dygtige og passionerede udvalgsmedlemmer vil forsætte det vigtige arbejde med at understøtte de folkeoplysende foreninger på bedst mulige vis, i den retning de sammen vælger med en ny formand og indenfor de forudsætninger de gives af politikerne.

    Så kommer du fra en idrætsforening (som mit mandat er valgt for) og har interesse for det folkeoplysende område, bør du overveje at deltage i det kommende valg til Folkeoplysningsudvalget og gøre din indflydelse gældende.

    Med venlig hilsen
    Michael Mørck Arnø
    Afgået formand, Folkeoplysningsudvalget

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.