Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød
    Jonas Moltzen

    Lokal gardinforretning bygger ny og større ejendom

    0
    By Lotte Bøgevig on 27. februar 2024 NYHEDER

    Moltzen Gardiner på Solrød Strandvej 109 har valgt at rive det gamle hus ned og bygge et nyt og større hus på 300 m2. Jonas Moltzen, som er indehaver, forventer, at gardinforretningen kan flytte ind i den nye ejendom inden jul, indtil da holder forretningen til i midlertidige lokaler på den anden side af vejen på Solrød Strandvej 110.

    – Her er lidt småt med pladsen, siger Jonas Moltzen, mens han kanter sig forbi persienner, gardinprøver og kasser fyldt med varer.

    – Vi er taknemmelige over, at vi kunne leje de her 60 m2 i kælderen på Solrød Strandvej 110, mens den nye ejendom bliver bygget. Der er nemlig flere, som holder ind ovre ved nummer 109, og ringer og spørger, hvor vi er. Så er det dejligt, at der kun er en tålelig gåafstand på 150 meter. Generelt er folk gode til at finde os. I går havde vi endda tre hold inde på samme tid, så bliver her lidt trængt i de midlertidige lokaler, siger Jonas Moltzen, som roser kunderne for virkelig at være søde og bære over med situationen.

    Huset var træt

    Planerne om at bygge nyt har været på tegnebrættet længe, da det gamle hus på Solrød Strandvej 109 har set bedre dage. Huset havde også sat sig på grund af den undergrund, der er.

    – Min farfar købte huset i 1954 til gardinforretningen. Vi har sminket på det i flere år, så nu skulle det være. Vi har det, der hedder en stjernemarkeret grund, og det betyder, at vi må gå op på en bebyggelsesprocent på 40. Det vil vi godt udnytte, nu hvor vi tager det store skridt at bygge nyt. Så den nye ejendom bliver på 300 kvadratmeter, det er lidt mere end det gamle hus. Vi gør også plads til en lejlighed på 1. sal, forklarer Jonas Moltzen og fortsætter:

    – For en del år siden begyndte vi forsigtigt at regne på, om vi skulle renovere eller bygge nyt. Forskellen var ikke så væsentlig, så vi har med arkitekt- og ingeniør-beregninger forsøgt at tænke alt ind i vores nybyggeri og på alle måder gøre det så moderne som muligt, så det kan stå mål med den travle hverdag, vi har her i firmaet.

    Moltzen Gardiner leverer løsninger til både private og virksomheder. Det har virksomheden gjort siden Jonas Moltzens farfar åbnede i 1955. Jonas far og mor er fortsat ansat i butikken, og Jonas, som er tredje generation, har været med, siden han var barn, hvor han hjalp til, når han kom hjem fra skole.

    – Jeg er udlært her fra butikken i 2000. Vi har lavet et glidende generationsskifte og det har fungeret meget godt for os, fortæller Jonas Moltzen, som er glad for den positive udvikling, som virksomheden fortsat er inde i.

    – Vi leverer til mere end Solrød. Vi kører på hele Sjælland. I disse dage er vi på en fagskole på Frederiksberg, en bolig i Vedbæk og ja – i morgen skal vi faktisk til Århus, så vi kommer godt rundt og sælger gardiner, rullegardiner, plissegardiner og markiseløsninger.

    Flere vælger igen gardiner

    Jonas Moltzen glæder sig også over, at der er en trend med, at gardiner igen er på vej ind i boligerne.

    – Vi er kommet ud af 00’erne, som var en minimalistisk periode, hvor gardiner ikke lige var førsteprioritet i et hjem. Det var meget enkelt med primært lamelgardiner. De seneste fire-fem år er de bløde værdier med lidt mere hygge og farve på væggene vundet frem. Det er ikke som for 20 år med tunge stofgardiner på alle vinduerne. Man vælger nogle enkelte steder i huset med farver og gardiner, forklarer Jonas Moltzen om det fokus, der har været på boligindretning de seneste år.

    – Vi blev også hjulpet lidt på vej med en bølge under coronatiden, hvor folk ikke kunne komme ud, så kom deres hjem meget i fokus. Det satte også gang i bolighandlerne, hvor folk skulle have nye gardinløsninger. Så de seneste par år har været virkelig travle, men det er vi selvfølgelig glade for, siger Jonas Moltzen, som ser frem til at kunne vise mange gardinløsninger i de nye omgivelser til december, når butikken i den nye ejendom står klar til at åbne.

    Kilde: Viborher

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Regine Hovmøller “Bedre rammer for børnene i Havdrup”

    2024 var det rene vand for Solrød Vandværk

    Et spadestik for fremtiden: Nye hjem med fokus på det gode hverdagsliv

    Coco Club: En ny oase for velvære – i historiske rammer på Karlslunde Strandvej

    Kom med på nattergaletur i Karlstrup Mose

    Nyt valgforbund vil have fokus på det gode samarbejde

    Solrød Kommune inviterer til temamøde om unges trivsel

    HavdrupListen klar til valg med ny kandidat i spidsen

    Debatindlæg af Pernille Breinholt Jepsen

    Krolf … hvad er dog det?

    Direkte adgang til fysioterapi.

    Nu er forberedelserne til byggeriet af den nye del af Plejecenter Christians Have begyndt

    Ny, spændende kunst i Solrød Kulturhus

    Ambitiøs visionsplan for Solrød Center er sat i gang

    Retningen for Solrød skal være tydelig

    Solrød Kommune har ansat ny centerchef til Center for Børn og Familier

    Grevinderne skal IGEN til Opvisningsgymnasternes VM i Portugal

    Ældremotion i Solrød vokser støt og styrker fællesskabet

    Nyt forslag: Solrød Kommune skal have eget specialskoletilbud

    Flere børn skal have et lokalt skoletilbud

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. maj 2025

    Regine Hovmøller “Bedre rammer for børnene i Havdrup”

    13. maj 2025

    2024 var det rene vand for Solrød Vandværk

    13. maj 2025

    Et spadestik for fremtiden: Nye hjem med fokus på det gode hverdagsliv

    13. maj 2025

    Coco Club: En ny oase for velvære – i historiske rammer på Karlslunde Strandvej

    12. maj 2025

    Kom med på nattergaletur i Karlstrup Mose

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.