Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Foto: Jeff Duckett

    LÆSERBREV: Ny kultur-, idræts- og fritidspolitik skal være modig og eksperimenterende

    0
    By Lotte Bøgevig on 1. juni 2023 NYHEDER

    Det er en stor dag i dag. For selvom vi i Kultur-, Idræts- og Fritidsudvalget har et lille – alt for lille – budget, så er vi stenrige på aktive interessenter. Aktive borgere i alle aldre, der tilsammen udgør hundredvis af frivillige foreninger og tusindvis af medlemmer, der arbejder frivilligt for deres interesser inden for kunst, kultur, folkeoplysning, idræt, sport og alt derimellem.

    Faktisk er halvdelen af Solrød Kommunes indbyggere medlemmer af en forening, som Kultur-, Idræts- og Fritidsudvalget på den ene eller den anden måde arbejder sammen med. Og for.

    Og læg mærke til, at jeg siger “for”. For det er ikke vores ansvar at drive foreningerne, eller at de er velfungerende. Det klarer de helt selv, og det skal vi blande os udenom.

    Men det er vores ansvar, at Solrød Kommune sikrer de rammer, der skal til, for at civilsamfundet – som foreningerne er en afgørende del af – får de mest optimale muligheder for at trives og udvikle sig.

    Det er det, vi har forsøgt at ramme med udkastet til den helt nye kultur-, idræts- og fritidspolitik, som vi i dag sender i høring.

    Udviklet i samarbejdet med borgerne

    Vi begyndte arbejdet i efteråret, og siden har vi – i samarbejde med de hundredvis af aktive foreningsmedlemmer, der er mødt op til vores række af offentlige dialogmøder – indsamlet viden og erfaringer og ambitioner, som vi har forsøgt at koge ned til en relativt kort og præcis, ny politik.

    Den favner bredt, og det er afgørende for at skabe en levende og mangfoldig kommune, hvor borgere i alle aldre og med alle interesser kan trives.

    Den skal sikre, at alle borgere har lige adgang til kulturelle og sportslige aktiviteter, hvilket fremmer inklusion og samhørighed i lokalsamfundet.

    Den er nødvendig for at imødekomme skiftende behov og trends inden for kultur, idræt og fritid og sikre, at kommunen fortsat er relevant og attraktiv for både borgere og besøgende.

    Den understøtter sundhed og trivsel blandt borgerne ved at tilbyde et bredt udvalg af fysiske aktiviteter, rekreative muligheder og kulturelle oplevelser.

    Sætter en overordnet retning

    Den fungerer som en rettesnor for kommunale investeringer og ressourcer, fordi den identificerer og prioriterer områder, hvor der er behov for udvikling og støtte.

    Den skal være med til at sikre, at kommunen er i trit med samfundets udvikling og behov og bidrager til en attraktiv livsstil og et godt lokalsamfund for alle borgere – både til dem, der er aktive i dag, og dem, der forhåbentligt bliver aktive i morgen.

    Og så lægger den nye politik op til, at vi skal være mere modige. Mere eksperimenterende. Vi skal turde hjælpe nye ting på vej, og vi skal turde tage nogle chancer. Derfor er den nye kultur-, idræts- og fritidspolitik heller ikke et langt og udførligt Excel-ark over, hvad vi må, og hvad vi ikke må. Der er derimod plads til eksperimenter og fortolkning – men med udkastet, som vi i dag fremlægger, sætter vi en overordnet retning.

    Nu glæder jeg mig til at høre, hvad der kommer af input i høringsperioden, og derefter glæder jeg mig til at være med til at få det ud at leve. Tak til alle, der har bidraget!

    Morten Scheelsbeck
    Byrådsmedlem og formand for Kultur-,
    Idræts- og Fritidsudvalget
    Det Konservative Folkeparti

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    Postkort fra Vinden – kom med på en musikalsk tidsrejse gennem Europa.

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    Rekord i Solrød-Greve: Røde Kors samlede 140.000 kroner ind

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    17-årig fra Solrød Strand imponerede i sit første racerløb

    Efterårsferie på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Lasse fra Havdrup gør det igen: Vinder skolemesterskabet for andet år i træk

    Tag del i sorgens uge

    Mørkekoncert med Kvinderne!

    Nyt fra Jersie Kirke

    Fire måneder mere i børnehaven – hvorfor egentlig?

    Prioritetslån eller realkreditlån? Med fleksibilitet følger en risiko

    Efter to år fordobler Rikke sin salon i Solrød Center

    Solrød hylder de frivillige – årets prismodtagere er kåret

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    8. oktober 2026

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    8. oktober 2026

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    8. oktober 2026

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    8. oktober 2026

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    7. oktober 2026

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    8. oktober 2026

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    8. oktober 2026

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    8. oktober 2026

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    8. oktober 2026

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    7. oktober 2026

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.