Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Kultur-onsdag på Greve Museum: Omvisninger og historier fra lokalarkivet

    0
    By Lotte Bøgevig on 30. september 2014 NYHEDER

    Kultur-onsdag på Greve Museum den 8. oktober

    Onsdag den 8. oktober holder Greve Museum og Lokalarkivet aftenåbent fra 13.30 – 21.00. I løbet af eftermiddagen og aftenen vil der derfor være mulighed for at komme med på hele to omvisninger. Gæsterne denne dag har desuden mulighed for at høre om, hvordan lokalarkivet arbejder med en større aflevering.

    Omvisning kl. 15
    I uge 41 fejres folkeskolens 200 års jubilæum både på landsplan og i alle Greve Kommunes skoler med fordybelsesuge. I den forbindelse tilbyder vi en gratis omvisning i museets skoleudstilling Skolen 200 år – fra tavle til iPad. Her er der rig lejlighed til at udforske skoleudviklingen i Greve Kommune fra 1814 og helt frem til nutidens skolegang i 2014. Museumsinspektør Kirsten Egholk viser rundt i udstillingen og fortæller om skoleudviklingen og de lokale skoler i Greve. Ved samme lejlighed efterlyser vi på Greve Museum hhv. et skoleskema fra Greve-Kildebrønde Centralskole i 1954 eller evt. senere og et skoleskema fra 1975 eller senere fra en af de nye kommuneskoler, som blev bygget i 1970´erne. Det kan afleveres til museumsinspektør Kirsten Egholk i forbindelse med omvisningen.

    Lokalhistorie klokken 17
    Greve Lokalarkiv har fået en meget spændende aflevering fra familien Andersen i Greve, som frivillig på arkivet Niels Jørgen Jensen er gået i gang med sortere og registrere. Dette arbejde vil han fortælle om denne eftermiddag. Indlægget vil være med til at vise den store betydning, det har for arkivet, at vi får historisk materiale fra egnen. Det er med til at give lokalarkivet og dets brugere flere og bedre muligheder for at fortælle den lokale historie.

    Omvisning kl. 19
    Tirsdag den 7. oktober slog museet dørene op for en ny særudstilling med titlen GreveKunst – herfra hvor vi bor. I anledning af foreningen GreveKunsts 10 års jubilæum udstiller medlemmerne værker, som alle indeholder lokale motiver. Foreningens medlemmer fik til opgave at arbejde med motiver fra det område, hvor de bor, og hermed forholde sig til det moderne Greve, bygningerne, vejene, naturen og bylivet. Dette har ført til mere end 50 nye værker samt et fælles værk i keramik, som alle kan ses i udstillingen. Denne aften vil to af de udstillende kunstnere, Anne-Lise Hansen og Hanne Pedersen, vise rundt i udstillingen

    Praktiske oplysninger
    Der er således flere gode grunde til at besøge museet onsdag den 8. oktober, og husk, at der som sædvanligt er fri entré til både udstillinger, foredrag og rundvisninger. Museet har åbent tirsdag til fredag kl. 11-15, søndag kl. 11-17, mandag og lørdag er der lukket. Den 2. onsdag i hver måned er der åbent fra kl. 13.30 til kl. 21.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    Læserbrev af Dina Oxfeldt

    Næsten 200 borgere så Vanopslagh og Dyhr i Solrød.

    Danmarks (måske) længste borgmesterstang i Solrød

    Professionel komiker griller lokalpolitikerne i Solrød

    Læserbrev af Regine Hovmøller

    ”Kunstdage ved Bugten” inviterer til vinter- og juleudstilling på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Ulrik Lassen

    Gospelkoret Joyful Noise synger atter julen ind

    Læserbrev fra en forældre “det handler om vores børn, ikke mursten”

    Læserbrev af Linda Vestergaard Møller 

    Læserbrev af Carl Andersen

    Læserbrev af Michael Folman Jensen

    Konservative foreslår ny specialskole i Solrød Strand

    Læserbrev af Kim Pagels

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    17. november 2025

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    17. november 2025

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    17. november 2025

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    17. november 2025

    Læserbrev af Henrik Boye

    14. november 2025

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    10. november 2025

    Klumme af Brian Mørch

    11. november 2025

    Læserbrev fra Liberal Alliance

    11. november 2025

    VoresSolrød: Borgerinddragelse i Solrød – vi kan lære af både det gode og det mindre gode

    11. november 2025

    Folkeskolen fortjener mere end mirakler

    11. november 2025

    Stor opbakning til Liberal Alliances arbejde i Solrød

    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.