Året 2022 nærmer sig sin afslutning, og mens ordene til denne kronik bliver forfattet, sidder jeg og kigger ud over et frostklart Solrød, hvor der stadig ligger rester af sne. Meget er sket på bare ét enkelt år.
Mandag den 3. januar havde jeg første arbejdsdag som borgmester, og senere samme aften, blev jeg testet positiv for corona. Så var vi ligesom i gang. Tilbage i januar var forholdsreglerne omkring corona, nogle helt andre end nu. Digitale møder blev flittigt brugt, og mange arbejdede hjemmefra.
Corona er heldigvis gledet mere i baggrunden siden hen, men desværre kun for at blive erstattet af nye kriser. De færreste af os havde sikkert forestillet os, at der igen ville blive krig i Europa, og at energipriserne ville tage et stort nyk opad på den baggrund. Men det er ikke desto mindre der hvor vi står.
Lokalpolitik kræver tålmodighed
Ikke alt i året der er gået, har dog været skidt. Et nyt byråd er trådt til, vi har fået vores første borgerrådgiver, og så er vi begyndt at livestreame vores byrådsmøder. På familieområdet ser jeg et skifte, med et øget politisk fokus mod at skabe nye kvadratmetre, frem for at øge belægningen i de eksisterende institutioner.
Er det det samme som at problemerne er løst? Nej, på ingen måde. Der er lang vej endnu.
Men er der noget som ni år i kommunalpolitik har lært mig, er det at tingene tager tid. Det gør de både fordi, at processerne som ligger mellem at man får en idé, til at den kan føres ud i livet er tidskrævende. I tillæg til at forvaltningen skal have tid til at arbejde sagerne, er der desuden hele det politiske spor. At få en god idé, er nemlig principielt ligegyldigt, hvis ikke man formår at skaffe et flertal i byrådet bag sit ønske.
Det gælder derfor om, at så et frø hos ens byrådskollegaer, således at idéen over tid stille og roligt vokser, og i sidste ende bliver adopteret af dem. Som ny kommunalpolitiker kan processen her være svær at forstå. Ja, jeg vil sågar gå så langt at sige, at der hurtigt går to år i kommunalpolitik, før man for alvor har forstået det politiske spil, der skal til for at få rykket kollegerne, og timet tingene rigtigt.
Når selv nye byrådsmedlemmer kan rive sig i håret, og tænke at tingene går for langsomt, må følelsen her være endnu mere udpræget som almindelig borger. Jeg håber dog at vi som politikere i større grad vil blive bedømt på, om tingene går i den rigtige retning, rettere end om vi er kommet i mål med vores ønsker, efter blot ét år i arbejdstøjet. Måske er det et naivt håb, men jeg tror faktisk at borgerne i Solrød er kloge nok, til at nå frem til den konklusion.
Glædelig jul og godt nytår
Jeg vil gerne slutte min kronik af med, med et par refleksioner omkring julen. Personligt håber jeg at juledagene giver anledning til at komme lidt ned i gear, og få gået en tur i vores dejlige natur – noget som jeg ikke er god nok til, at få prioriteret i det daglige.
Jeg håber også at der bliver tid til et eftertænksomt øjeblik eller to, og tid til at række ud til venner og bekendte, som jeg ikke har set så meget til, i året der er gået.
Du skal være meget velkommen til, at lade dig af mine planer for juledagene. Under alle omstændigheder, vil jeg gerne benytte lejligheden til at ønske dig en rigtig glædelig jul, og et godt nytår!
Kilde: Borgmester Emil Blücher