Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Kronik: Er overdækning af motorvejen vejen frem?

    0
    By Lotte Bøgevig on 25. april 2023 NYHEDER

    Under kommunalvalgkampen i 2021, begyndte de første partier at vise interesse for, at få overdækket Køge Bugt Motorvejen. Senest er selvsamme forslag strøget ind til tops over idéer på den nye borgerinddragelses-platform “Solsiden”, i forbindelse med vores planstrategi.

    Ønsket om at reducere trafikstøjen, for jeg har stor forståelse for. Ifølge Verdenssundhedsorganisationen WHO, kan trafikstøj medføre gener og helbredseffekter som kommunikationsbesvær, hovedpine, søvnbesvær, stress, forøget blodtryk, forøget risiko for hjertesygdomme og hormonelle påvirkninger. Ligeledes viser forskning baseret på to millioner danskere, at risikoen for at udvikle demenssygdomme stiger, hvis man bor på en adresse med meget trafikstøj. Ifølge forskerne bidrager støjforurening således til 14 pct. af alle nye tilfælde af Alzheimers

    Støj er derfor et reelt problem, men er det ensbetydende med at en overdækning af motorvejen er en god løsning?

    Pris fra 1-1,5 mia. pr. km

    Sidste år igangsatte Vejdirektoratet et mulighedsstudie omkring overdækning af motorveje. I den forbindelse deltog jeg i deres fagkonference i december måned, hvor der blandt andet var faglige oplæg fra COWI og Rambøll.

    Rigtig mange var naturligvis interesserede i, hvad økonomien var i at overdække motorvejene, herunder om solceller kunne være med til at finansiere løsningen.

    Desværre ser det ikke så lyst ud, når det kommer til at finansiere overdækning af motorveje med solceller. Ifølge Rambøll estimeres en overdækning til at koste fra 1-1,5 milliard per kilometer motorvej. Skal der bygges boliger ovenpå motorvejen, er prisen dog op mod det dobbelte.

    Nogle af de primære årsager til, at projekterne løber op, er at det er nødvendigt at skabe længere stræk, for at få en effektiv støjdæmpende virkning. Samtidig træder EU’s tunneldirektiv vedrørende sikkerhed i kraft, når overdækningen er over 500 meter, hvilket er med til at fordyre projektet.

    Stort potentiale i en støjskærm i midterrabatten

    I forsommeren 2022, fik Solrød Kommune udarbejdet en kortfattet analyse over mulige støjdæmpende løsninger. Her kom det frem, at særligt én løsning så ud til at have et stort potentiale, nemlig tilføjelse af en støjskærm i midterrabatten på Køge Bugt Motorvejen. Midterskærmsløsningen er effektiv i sig selv, men kombineres den med yderligere støjafskærmning både mod øst og vest, er effekterne markante.

    Løsningen forventes således at kunne have en støjreducerende effekt på mellem 3 og 9 dB øst for motorvejen, og mellem 3 og 7 dB vest for motorvejen.

    Samtidig ser anlægsudgifterne ud til at være noget mere overkommelige sammenlignet med en overdækning af motorvejen.

    En støjskærm i midterrabatten af motorvejen, estimeres således til at koste 90 millioner kroner. Laves den store løsning med både støjskærm mod øst, vest og i midterrabatten, forventes en pris på 181 millioner kroner.

    Prisen er for 6000 meters støjafskærmning, som til sammenligning vil løbe op i forventeligt 6-9 mia. kroner, for en fuld overdækning af motorvejen. Selvom at det ville være dejligt med en fuld overdækning af motorvejen, virker projektet dog urealistisk rent økonomisk, såvel på den korte som den mellemlange bane. Her tror jeg at vores ressourcer er bedre brugt, på at forsøge at få Vejdirektoratet og Folketinget overbevist om, at støjskærme i midterrabatten er en pragmatisk og snusfornuftig løsning, som vil kunne have stor effekt for et overkommeligt beløb.

    Skrevet af Borgmester Emil Blücher

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Ingrid er også aktiv Instagram under navnet: ‘ingridmariekristensen’.

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Berøring, der beroliger – en workshop om babymassage, ro og søvn

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    Postkort fra Vinden – kom med på en musikalsk tidsrejse gennem Europa.

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    Rekord i Solrød-Greve: Røde Kors samlede 140.000 kroner ind

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    17-årig fra Solrød Strand imponerede i sit første racerløb

    Efterårsferie på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Lasse fra Havdrup gør det igen: Vinder skolemesterskabet for andet år i træk

    Tag del i sorgens uge

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    23. oktober 2026

    Ingrid er også aktiv Instagram under navnet: ‘ingridmariekristensen’.

    23. oktober 2026

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    22. oktober 2026

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    21. oktober 2026

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    19. oktober 2026

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    23. oktober 2026

    Ingrid er også aktiv Instagram under navnet: ‘ingridmariekristensen’.

    23. oktober 2026

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    22. oktober 2026

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    21. oktober 2026

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    19. oktober 2026

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.