Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Klumme: Vel skal vi da ikke have højhuse i Jersie

    0
    By Lotte Bøgevig on 29. januar 2024 NYHEDER

    Nogle mener, vi skal bygge højhuse, så vi får plads til mange flere. Andre mener, at det skal vi aldeles ikke. Jeg hører til den sidste gruppe, for jeg forstår ikke det vilde behov for at bygge i højden.

    Jeg mener, der er et par aspekter, som vi glemmer i farten. Et af dem er spørgsmålet om, hvor mange, vi gerne vil være i Solrød Kommune? Er det vigtigt for os at blive mange flere? Og hvem er det, der i givet fald vil købe svinedyre lejligheder ved Jersie Strand? Er det borgere fra andre egne af kommunen, der har solgt store huse i flere plan og som ønsker sig en lettere hverdag uden havearbejde eller bekymringer om alt det, der kan ramme husejere, eller er det nogle fra de andre områder i hovedstadsområdet, der gerne vil have meget for deres penge?

    Jeg skal ikke blande mig i andre menneskers motiver til at bo, hvor de gerne vil bo. Jeg forstår da så godt, hvorfor Jersie Strand er attraktivt, for jeg bor der selv. Men hvis vi flytter en hulens masse mennesker ind i høje huse, skal infrastrukturen vel også følge med. Hvad med vejene – er de store og brede nok til at kunne rumme en masse flere biler, hvad med skolevej til de medfælgende skolebørn, kan børneinstitutionerne rumme flere børn, hvad med indkøbsmuligheder?

    Der er nok at tænke over. Og lad mig lige sparke ind i debatten, at højhuse sjældent pynter. Se bare på Brøndby Strand. Er det den skyline, vi gerne vil have i Jersie?

    Jeg ved godt, at det er det gamle byråd, der åbnede muligheden for højhuse i Jersie, men det betyder ikke, at det er specielt klogt og gennemtænkt.

    I politik er man nødt til at klippe et par tæer og hugge nogle hæle, og jeg håber, vi kan blive enige om at bruge lidt tid på at tænke igennem, hvad der er gang i. Og selvfølgelig stille det spørgsmål, hvem højhuse egentlig gavner.

    Tilhængerne af byggeplanerne insisterer på, at højhuse er gode for menneskeheden, så skidt med, at der ikke er taget stilling til veje, skoler, børneinstitutioner, fritidsliv og indkøbsmuligheder plus det løse. Bare vi kan stoppe en masse mennesker sammen på lidt plads.

    Og hvad er et højhus? Tja, det kommer jo an på, i hvilken sammenhæng, højhuset skal ses. I et tæt-lavt område, er tre etager meget dominerende og generende. På Manhattans sydspids er alt under 100 etager lavt.

    En håndfuld etager eller mere i Jersie er ret meget i overkanten.

    Det har været fremme, at højhuse er tæt på en velsignelse, for der vil komme nye borgere udefra. Men hvorfor er det så vigtigt at forøge kommunens indbyggertal? Og hvorfor skal Solrøds skatteborgere finansiere en infrastruktur for fremmede mennesker? Misforstå mig nu ikke, for jeg har intet imod borgere fra omegnskommunerne eller endda længere væk fra. De er meget velkomne til at købe boliger, der er til salg.

    Jeg synes, vi alle skal rykke frem til start og give os til at tænke os godt om. Jeg ser gerne, at der sker en udvikling, og heldigvis er der lokale politikere, der over tid har tænkt det samme. Uden de mange gode planer, ville kommunen stadig være et sommerhusområde. Ikke at der er noget galt med sommerhusområder, men forvandlingen til en kommune, hvor folk bor og lever har været positiv. Jeg synes ikke, vi skal sætte det over styr, fordi nogle har fået akutte anfald af storhed

    Brian Mørch
    Borger i Jersie Strand & Byrådsmedlem Dansk Folkeparti

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.