Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    0
    By Lotte Bøgevig on 24. februar 2025 NYHEDER, POLITIK

    Vi skal lade naturen være i fred for os

    Af Brian Mørch, Borgmesterkandidat – Danmarksdemokraterne

    Tidens samtaleemner er krigene i Ukraine g Gaza. Dem kan vi alle have en mening om, men jeg synes, der er noget, der er mere nær på. Nemlig vores kommune.

    Udviklingen sker i Solrød, og det er der måske ikke noget at sige til, for Solrød er jo kommunens største og mest folkerige område. Men hvad med Jersie?

    Jeg mener selvfølgelig strandområdet, som så mange har planer for. Er det fornuftigt at plastre stedet til med store badebroer, cafeer, asfalterede cykelstier, højhuse og burgerrestauranter? Det mener jeg ikke.

    Det betyder ikke, at jeg synes, der ikke må ske noget i Jersies strandområde, men jeg synes, vi skal være forsigtige. Heldigvis er der fredede områder, så en del højtflyvende planer går i sin mor igen,

    Stauning og øen

    Vi har et helt fantastisk område. Tag nu bare Staunings Ø, der på et tidspunkt i 1930’erne bare var en sandrevle, der nogle gange stak op af vandet. På et tidspunkt blev den ved med at stikke toppen op, og efter nogle år begyndte der at vokse planter takket være fugle, der fløj over øen og tabte et par klatter hist og her.

    På et tidspunkt blev det besluttet at anlægge en bro over til øen, så naturelskere kunne nyde naturen der. Ingen ringere end statsminister og naturelsker Thorvald Stauning var i 1941 inviteret til at indvie bro til øen. Der går en historie om, at øen ikke havde noget navn, men da statsministeren havde sagt ja til at indvie broen, fandt man i hast på at kalde øen for Staunings Ø. Om det passer, ved jeg ikke, men historien er god.

    Naturen har det med at udvikle sig på sine egne præmisser, og jeg synes egentlig, den skal have lov til det. Også stranden i Jersie. Selvfølgelig skal der trimmes der, hvor det giver mening, men ellers synes jeg, naturen skal have lov til at være i fred.

    Det betyder jo ikke, at man ikke kan gå gode lange ture med sin hund – eller helt alene. Selvfølgelig skal man som gående kunne gå helt ned til vandkanten, finde en smutsten, smide den i vandet og tælle, hvor mange kys man får.

    Jeg synes også, der er helt ok at placere nogle gode bænke rundt omkring. Ikke midt i det hele, så de fylder og skæmmer, men hist og her langs hegn og den slags kunne det være rart med nogle bænke, hvor man kan få et hvil og nyde vores enestående natur.

    Nu kan jeg høre alle protesterne i baggrunden sige: ” Ja ja Brian, det er godt med dig, men du var faktisk meget højrøstet i din iver for at få mere liv langs Strandvejen. Vi husker ikke, at det skortede på gode ideer til restauranter, ishuse og butikker”.

    Og ja, det er skam rigtigt nok. Som jeg jo siger, så betyder nænsomhed med naturen ikke, at der ikke kan og skal udvikles langs Strandvejen. Det synes jeg er helt ok, men der skal ikke anlægges et eller andet i strandkanten, så man kan sidde med fødderne i vand, mens man får serveret en kølig drink eller noget andet. Skæg for sig og snot for sig.

    For nu at koge det hele ned til en maggiterning, så siger jeg nej ellers tak til højhuse, gourmetrestauranter, burgerbarer i vandkanten og ja mange tak til et par gode bænke diskret anbragt, hvor de nu passer ind. Og lad os udtrykke vores kærlighed til naturen ved at give den fred.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    Fra polterabend til prisvindende destilleri

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    ”Vi tager huset tilbage” – Solrød Forsamlingshus får støtte til renovering

    Læserbrev om Solrød Bæk

    Carl Andersen genopstiller til Folketinget og vil i byrådet

    Solrøds Peter Dits Christensen opstiller til Regionsrådet

    Penge fra cykelpulje til Solrød og Jersie vækker glæde hos borgmesterkandidat Kim Kliver (V)

    Lil Lyrstrand vikarierer for Carsten Ring i byrådet de næste tre måneder

    Solrød skal være en cykelkommune i topklasse

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    Fernisering af Huda Al-Kazwines kunstudstilling i Solrød Bibliotek og Kulturhus: En farverig aften med kunst, musik og mangfoldighed

    Debatindlæg: “Er studenterhuen den eneste vej til anerkendelse”

    Sommernyt fra Havdrup Kirke

    Kronik af Emil Blücher

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    10. juli 2025

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    10. juli 2025

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    10. juli 2025

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    3. juli 2025

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    3. juli 2025

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.