Det ligger måske ikke umiddelbart i kortene, at en mindre by som Havdrup skulle have sin egen optiker.
Men det har den faktisk haft gennem syv år i form af Mia’s Optik. Og hvis man tror, man bliver mødt af en tilfældig ekspedient, der kigger efter klokken og fyraften, kan man godt tro om igen.
Mia Bruun har nemlig været i optikerbranchen i næsten 20 år, og det er hun mere end glad for.
– Jeg lever og ånder for mit job og mit sted her. Jeg brænder for at give mine kunder en rigtig god oplevelse, og sådan har jeg altid haft det. Også da jeg var bagerjomfru, og da jeg stod i en grillbar i Roskilde. Hvis der kom sure kunder ind, blev det straks til min mission at få dem til at smile igen. Grundighed, tillid og hjertevarme er vigtige elementer for mig i mit arbejde, forklarer Mia Bruun om sin levevej som optiker.
Tog chancen og åbnede butik
Mia arbejdede ellers som optiker i Synoptik i 13 år, før hun besluttede sig for at vende tilbage til sin barndomsby og åbne sin egen optikerbutik. Der var for meget fokus på omsætning og budgetmål i kædebutikken.
– Min far døde deromkring, og han havde altid sagt til mig, at han ville sponsorere mig, hvis jeg ville være selvstændig. Så jeg brugte penge fra arven og åbnede min egen butik, siger Mia Bruun, der kommer ud af en familie af selvstændige, så tanken var på ingen måde fjern.
For et par år siden købte Mia så en bygning på hovedgaden, men huset var i ufattelig dårlig stand.
– Min mand og jeg tog fat med de bare næver, og på to år stod der en spritny og lækker forretning klar, som vi flyttede ind i og er meget stolte af. Selv cyklisterne råber ind ad døren, at det ser godt ud, siger Mia.
Den særlige Havdrup-puls
Hun er særligt glad for igennem syv år at have arbejdet i den by, hvor hun er vokset op.
– Der er en helt bestemt puls her i Havdrup. Jeg ved ikke, hvordan jeg kan beskrive den, men den giver et stærkt sammenhold. Selvom jeg i mange år boede et andet sted, kom jeg med det samme ind i pulsen, da jeg flyttede tilbage til Havdrup. Det er jo så hyggeligt, at jeg kan sidde med en kunde, der så er mor til en, jeg gik i klasse med, siger Mia Bruun.
Hendes kunder kommer primært fra Havdrup – men også hele oplandet kommer til butikken. Og det er kun Mia, der står i butikken.
– Jeg har ikke lange åbningstider, men jeg er til gengæld superfleksibel. Hvis ens briller er blevet skæve aftenen inden en eksamen, tager jeg mig selvfølgelig af det, selvom jeg er hjemme og har natbukser på. Den gode service betyder virkelig meget for mig, lyder det fra Mia.
Hun roser også de loyale kunder, der kommer igen og igen, fordi de godt ved, at der skal være liv i byen, og at de små butikker derfor er vigtige.
– Jeg prøver at give tilbage ved at støtte alle mulige frivillige tiltag i byen med gaver, sponsorater mv. Der er mange, der yder en indsats lokalt, og det vil jeg gerne støtte op om. Og det er jo netop det, jeg mener med byens særlige puls, siger Mia.
’Shop-i-shop’ i optikerbutikken
I Mia’s Optik kan man få alle de services, som andre optikere tilbyder – og det er endda til meget konkurrencedygtige priser.
Men der er stadig regnvejrsdage, hvor der ikke sker så meget i Havdrup, og derfor har Mia åbnet en ’shop-i-shop’, som hun kalder det. Et ekstra rum med ’håndplukkede utroligheder’.
– Vores dejlige blomsterpige ved stationen lukkede desværre, så jeg tænkte, at jeg ville bakse noget på benene og tilbyde Havdrup-borgerne noget forkælelse og perfekte værtinde-gaver. Det er kun ting, jeg selv elsker, og det er alt fra lækker lakrids og sæber til gedeskindsæsker fra Burkino Faso og uldtæpper og hængekøjer. Det er virkelig hyggeligt, og jeg elsker at gå og nusse med det, siger Mia, der i øvrigt også sælger brugskunst fra to brille-kunder.
– Det er sjovt, for nu har jeg været optiker i mange år, og det er hyggeligt at lave lidt andet også og bruge lidt tid på at sætte det op og få det til at se fint ud, lyder det fra Mia, der altså gerne byder alle ind til både synstest, briller og værtindegaver på hovedgaden i Havdrup.
Kilde: Viborher.dk