VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Hos Nails by Scharling har de travlt

    0
    By Lotte Bøgevig on 26. august 2022 HAVDRUP

    På Hovedgaden ligger Nails by Scharling.

    I klinikken er der tre arbejdsstationer, hvor der primært bliver lavet negle og de bliver i øjeblikket betjent af indehaver Charlotte Scharling og hendes medarbejder Natascha, mens der lige om lidt også kommer et nyt ansigt til.

    De har travlt i klinikken. Rigtig travlt. Men det mærker man ikke som kunde – og det er helt med vilje,

    Når man træder ind ad døren hos Nails by Scharling kan man nemlig mærke at atmosfæren er noget særligt og at energien er god og afslappet. Det er helt med overlæg, for Charlotte går fokuseret efter at hendes klinik skal være et sted hvor kunderne prioriterer sig selv og får et tiltrængt pusterum: “Vi sælger ikke bare negle. Vi sælger velvære”, som hun siger.

    Charlotte har været selvstændig i lidt over 2 år og hun har troet på at hendes drøm kunne lade sig gøre i Havdrup fra dag 1: “I en by som Havdrup kommer man tæt på sine kunder på en anden måde end i en større by og det gør en stor forskel for mig. Jeg har kunder i vitterligt alle aldre fra 18 år og op – og jeg har endda faste kunder der spænder over tre generationer i samme familie”.

    “Det er jeg meget taknemlig for, for det må betyde at jeg gør noget rigtigt. Jeg sætter enormt stor pris
    på de tætte relationer man danner med sine kunder i en lille by som Havdrup – og så elsker jeg virkelig at folk på en måde lukker mig ind i deres liv.”

    Personalet fra venstre Natascha Camilla Charlotte

    Helt fra starten har Charlotte gjort sig umage og hun tror på at det er en del af hemmeligheden bag sin succes: “Jeg tager stilling til tingene og sælger kun produkter jeg 100% kan stå inde for. Det er simpelthen den eneste måde jeg har lyst til at drive forretning på og det tror jeg at mine kunder kan mærke”.

    Hos Nails by Scharling bliver der ikke gået på kompromis med produkterne. Kun det bedste er godt nok, og Charlotte ved virkelig hvad hun taler om, for hun er uddannet farmaceut og har derfor en stor baggrundsviden som hun glædeligt deler ud af til kunderne, hvis de har spørgsmål.

    Men det er ikke kun produkter til negle og hud der bliver taget stillig til. Også kaffen er nøje udvalgt fra et lokalt risteri i nærheden og den bliver serveret i klassisk mågestel. Glimmervæggen er valgt for at give lige dét ekstra til
    indretningen. Og musikken skal få skuldrene til at sænke sig i det tiltrængte pusterum. Detaljerne på den måde er vigtige, for de giver klinikken et vigtigt mix af præcist håndværk og omfavnende energi.

    Charlottes ambitioner for sin forretning stopper ikke ved åbning af selvstændig klinik. Hun har masser af drømme for fremtiden – og hun har planerne til at nå derhen. Snart starter endnu en medarbejder og Charlotte glæder sig til dermed at kunne hjælpe endnu flere kunder end nu. Men planerne handler også om at gøre tingene bedre og mere bæredygtigt.

    Derfor holder hun også hele tiden øje med om der dukker nye og bedre produkter op på markedet: “Det nytter ikke noget at hvile på laurbærrene. Vi skal hele tiden stræbe efter at gøre det bedre” afslutter hun.

    Du kan selvfølgelig møde Charlotte og hendes nye medarbejder Camilla på Havdrup Høstmarked, hvor de glæder sig til at tale med både nye og eksisterende kunder.

    Kilde: Charlotte Scharling

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Strikkeaften i SuperBrugsen Havdrup: Vi har brug for noget hyggeligt

    Tale ved juletræstænding 2022

    NYT fra Havdrup Kirke

    ChristinaMie &C – et cirkulært iværksætteri.

    Kom med til Høstfest i Havdrup

    HavdrupListen inviterer til dialog til høstfesten

    HVAD ER TRIFU ODOUR?

    Nyt fra Havdrup Gymnastik

    Nyt fra SuperBrugsen i Havdrup

    Retræte giver dig nye kræfter

    Sogneudflugt til Bosjökloster i Skåne

    Skøn fastelavns søndag i Havdrup Idrætscenter

    Min barndoms grøftekant kommer tilbage

    Børnefamiliegudstjeneste med fællesspisning

    Nyt fra Havdrup Kirke

    Halloween-eventyr for børn

    Nyt fra Havdrup kirke

    Lokalplanforslag baner vejen for flere nye boliger i Havdrup Vest

    Havdrup Brugsforening afholdte fælles arrangement

    Endnu mere grøn, lokal varme: Nyt Havdrup-boligområde skal varmes op med bæredygtig fjernvarme

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    26. januar 2023

    Vi kan også i Solrød …. vil du være med i REPAIR CAFE ??

    26. januar 2023

    Arbejdet med helhedsplanen for Havdrup By fortsatte med et fremtidsværksted

    23. januar 2023

    Nu kan du søge om at blive nævning og domsmand

    23. januar 2023

    Barselscafé: Babymassage

    23. januar 2023

    Med et univers af pink og negleprodukter i alle farver har Kandii skabt en webshop i rygende vækst

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.