Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Elever finder ny smag til KiMs

    0
    By Lotte Bøgevig on 26. september 2019 NYHEDER

    2.g’erne på innovationsstudieretningen på Køge Handelsgymnasium er i fuld gang med at bearbejde de 750 spørgeskemaer, som de fik indsamlet til Campus+ under Køge Festuge. Besvarelserne skal lede eleverne videre på sporet af at opklare indholdet af et helt nyt produkt fra KiMs.

    ”Til Campus+ i 2018 indledte Køge Handelsgymnasiums innovationsstudieretning et samarbejde med Orkla omkring KiMs. Arbejdet involverede hen over skoleåret alle innovationsklasser i forskellige faser – og netop nu kører en KiMs kampagne i tv med de produkter, som eleverne har været med til at udvikle – to elever fra studieretningen er sågar med i reklamen Jørgens Hede Hule”, fortæller underviser Anisa Buskov. Punktummet for samarbejdet er imidlertid ikke sat. Det fortsætter – igen var Campus+ anledningen til at skyde det i gang med dataindsamling, som 2.g’erne varetog.

    ”Orklas udviklingsafdeling har bedt os om at finde frem til en ny nøddevariant til unge i vores egen aldersgruppe. Vi har gruppevis udarbejdet spørgeskemaer til vores KiMs stand på Campus+ dagen, hvor Køge bymidte netop var fyldt med unge i målgruppen. Vi var overrasket over hvor hurtigt det gik med at indsamle data, på kun 20 minutter havde vi allerede fået indsamlet 100 besvarelser i vores gruppe,” fortæller Trine Richardt, Caroline Gry Gabriel og Mads Reimer fra 2.l.

    ”Eleverne har arbejdet intenst med markedsundersøgelser i faget Afsætning, og de havde derfor lavet nogle utrolig brugbare spørgeskemaer, som de også havde afprøvet på hinanden før Campus+ dagen blev skudt i gang,” forklarer underviser Anisa Buskov, som er tilknyttet projektsamarbejdet med Orkla.

    Fortsættelse følger

    ”Vi er nu i gang med at sammenligne vores data, og bruger i vores gruppe Google analyse til den del. Dernæst skal vi igen gruppevis arbejde med vores præsentation, som skal fremlægges for Orkla. Vores konklusioner skal føre til anbefalinger til udviklingen af nye KiMs nøddevarianter. Det er ret vildt at tænke på, at vores arbejde er en del af et helt nyt produkt, der en dag står i butikkerne,” siger Mads Reimer fra 2.l.

    ”Vi er utrolig glade for vores praksisnære samarbejde med Orkla, der tager eleverne hele vejen ind i den virkelige verden i en udviklingsafdeling. Det er noget helt andet end blot at arbejde med de vante virksomhedscases,” slutter Anisa Buskov.

    Efter præsentationen giver 2. g’erne stafetten videre til 3. g’erne lige efter jul, der i samarbejde med Orkla skal arbejde videre med strategi, kampagne og indsalg til dagligvarekæderne.

    Samarbejdet med Orkla er en del af et større EU-Socialfondsprojekt sammen med ZBC, der har fokus på undervisning i iværksætteri. Dette giver eleverne fra erhvervsuddannelser og erhvervsgymnasier iværksætterkompetencer i forhold til at starte egen virksomhed.

    Reklamen Jørgens Hede Hule kan pt ses i tv og på Youtube https://youtu.be/EdQBVBSAUSw

    Kilde: KHS

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    Fra polterabend til prisvindende destilleri

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    ”Vi tager huset tilbage” – Solrød Forsamlingshus får støtte til renovering

    Læserbrev om Solrød Bæk

    Carl Andersen genopstiller til Folketinget og vil i byrådet

    Solrøds Peter Dits Christensen opstiller til Regionsrådet

    Penge fra cykelpulje til Solrød og Jersie vækker glæde hos borgmesterkandidat Kim Kliver (V)

    Lil Lyrstrand vikarierer for Carsten Ring i byrådet de næste tre måneder

    Solrød skal være en cykelkommune i topklasse

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    Fernisering af Huda Al-Kazwines kunstudstilling i Solrød Bibliotek og Kulturhus: En farverig aften med kunst, musik og mangfoldighed

    Debatindlæg: “Er studenterhuen den eneste vej til anerkendelse”

    Sommernyt fra Havdrup Kirke

    Kronik af Emil Blücher

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    10. juli 2025

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    10. juli 2025

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    10. juli 2025

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    3. juli 2025

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    3. juli 2025

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.