Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Den overordnede plan for Solrød Kommunes udvikling bliver nu sendt i høring

    0
    By Lotte Bøgevig on 23. juni 2021 NYHEDER

    Solrød Kommuneplan 2021 sendes i høring fra den 28. juni til den 6. september 2021, og der afholdes borgermøde om planen den 9. august 2021 i både Solrød og Havdrup. Allerede nu kan du se en digital udgave af planen på kommuneplan.solrod.dk/forslag.

    “Planen over alle planer for Solrød Kommune,” som Egon Olsen fra Olsenbanden formentlig ville have kaldt den, kommer nu i høring. Et flertal i byrådet har nemlig på byrådsmødet den 21. juni 2021 besluttet at sende Kommuneplan 2021 i høring fra den 28. juni til den 6. september 2021.

    “I byrådet har vi en vision om, at Solrød Kommune skal være det bedste sted at leve og bo, derfor arbejder vi ud fra syv konkrete pejlemærker, som skal bringe visionen til live. Kommuneplanen er et vigtigt redskab det arbejdet, fordi den bestemmer de overordnede muligheder for, hvordan kommunen kan udvikle sig i den kommende årrække,” siger borgmester Niels Hörup.

    Kommuneplan 2021 bestemmer de overordnede mål og retningslinjer for, hvordan de fysiske rammer i Solrød Kommune kan udvikle sig. Den gælder i 12 år ad gangen, men hvert 4. år skal byrådet tage stilling til, om der er noget i planen, der skal ændres.

    Denne gang har byrådet valgt, at Planstrategi 2020 og Den Grønne Dagsorden skal være udgangspunkt for revideringen af kommuneplanen, og der er særligt tre emner, som byrådet har dykket ned i. Det er ‘by- og boligudvikling’, ‘det åbne land’ samt ‘klima og bæredygtighed’.

    Nogle af de ændringer, der er blevet tilføjet til det nye forslag for kommuneplanen i forhold til Kommuneplan 2017, er blandt andet en udpegning af Grønt Danmarkskort, som handler om naturbeskyttelsesområder og økologiske forbindelser til dyr og planter, en opdateret klimatilpasningsplan og mulighed for at opføre nye boliger ved Havdrup og bebyggelse i op til 5 etager på Stationspladsen i Solrød Center.

    Der var først i kommuneplansforslaget lagt op til mulighed for bebyggelse op til 10 etager i Solrød Center på Stationspladsen, men et flertal i byrådet er enige om, at det skal ændres til 5 etager. Samtidig blev det også besluttet at afholde borgermøde i både Solrød og Havdrup den 9. august 2021.

    “Kommuneplanen skal forstås på den måde, at den sætter rammen for de muligheder, der er. Det vil sige, at når der i planen fx står, at der er mulighed for at opføre nye boliger i Havdrup eller et byggeri op til 5 etager på Stationspladsen, så er det det spillerum, som byrådet kan planlægge indenfor. Det er ikke det samme som, at tingene sker, men det er inden for de rammer, byrådets råderum ligger. Det er først, når byrådet træffer en konkret beslutning om en lokalplan, at byrådet omsætter kommuneplanens muligheder til konkrete planer – man kan derfor sige, at en kommuneplan er en mulighedsplan,” siger Niels Hörup og fortsætter:

    “Byrådet vil naturligvis også meget gerne invitere borgerne til at deltage i processen omkring kommuneplanen, og jeg håber, at mange vil give sig tid til at deltage i borgermøderne og komme med høringssvar til kommuneplanen.”

    Kommuneplan 2021-2025 er i høring fra den 28. juni til den 6. september 2021, og der bliver også afholdt to borgermøder den 9. august i Solrød og Havdrup. Der kommer flere oplysninger om borgermøderne på www.solrod.dk, når kalenderen er lidt tættere på august.

    Allerede nu kan hele udkastet til Kommuneplan 2021 ses på kommuneplan.solrod.dk/forslag (uden www foran) og som pdf under referatet af byrådsmødet på www.solrod.dk under ‘Politik’, ‘byråd’ og ‘dagsordener og referater’.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Konservative: Politisk aftale styrker seniorer, skoler, idræt og fællesskaber

    40 år med omsorg blev belønnet med kongelig medalje

    Penge fra salg af Solrød Biogas skal nu ud at arbejde for borgerne

    Mia Blichfeldt vender hjem til Solrød – og tager fransk stjernespiller med

    Medaljer til Budokan ved Gladsaxe Karate Cup

    Den Mobile Blodbank kommer til Solrød – der er brug for blodgivere

    Sommerbogen 2026: Solrøds børn inviteres med i Danmarks største læsekonkurrence

    Debatindlæg: Ti måneder mellem møderne: Er støjbekæmpelse virkelig en prioritet?

    Fra verdensrekorder under isen til sikkerhed i 10 kilometers højde

    Solrød Comets’ U17-herrer kronet som suveræne mestre i 1. division

    Cykelferie uden grænser – foredrag med Jens-Erik Larsen

    Nyt kompetencecenter skal forebygge selvmord – samtidig får flere hurtig hjælp lokalt

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    KØGE KULTUR FOND KALDER PÅ ANSØGERE

    Mystisk episode i Solrød: Pige ramt af hagl på egen trampolin

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    Fra idé til succes: Aqua Fitness i Svøm for Sjov har skabt en ny motionsbølge i Solrød

    Debatindlæg af Mads Ramstedt

    LOPPEMARKED i Solrød Landsby 2026

    Spil dig sund – brætspil holder hjernen skarp

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    17. juni 2026

    Konservative: Politisk aftale styrker seniorer, skoler, idræt og fællesskaber

    17. juni 2026

    40 år med omsorg blev belønnet med kongelig medalje

    17. juni 2026

    Penge fra salg af Solrød Biogas skal nu ud at arbejde for borgerne

    15. juni 2026

    Mia Blichfeldt vender hjem til Solrød – og tager fransk stjernespiller med

    15. juni 2026

    Medaljer til Budokan ved Gladsaxe Karate Cup

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.