Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    82-årig ildsjæl: – Man bliver aldrig færdig med karate

    0
    By Lotte Bøgevig on 22. april 2024 NYHEDER

    82-årige Felix Ramø, Solrød, valgte på det seneste bestyrelsesmøde i Tatakau Karate Solrød at træde ud af bestyrelsen. En klub, som han selv har været medstifter af og formand for i flere år. Bestyrelsen udnævnte ham på stedet til æresmedlem af klubben.

    Felix Ramø fra Solrød har i den grad brugt tid og energi indenfor karate både som udøver, træner, formand og bestyrelsesmedlem og tillige med været medstifter af flere karateklubber, senest Tatakau Karate Solrød i 2012.

    – Jeg synes, det er tid til at stoppe nu efter 48 år med kampsporten. Jeg er i god form, jeg styrketræner mindst et par gange om ugen, går mange ture her i området og går fortsat på jagt, men jeg synes ganske enkelt, man skal gøre det i tide, siger Felix Ramø og fortsætter:

    – Jeg er selvfølgelig meget glad for at blive udnævnt til æresmedlem i Tatakau Karate Solrød. Det er en klub med mange dygtige medlemmer, og hvor man har det rart med hinanden. Klubben har i dag har 83 medlemmer.

    Næsten færdig

    – Karate har betydet enormt meget for mig, man bliver aldrig færdig med karate, der er så mange måder at udøve det på og spændende detaljer, som bliver ved med at vække nysgerrigheden på sporten, og den vil jeg altid have, fortæller Felix Ramø, som har undervist helt frem til 2023. Faktisk kommer det helt til at passe, dét med man aldrig bliver helt færdig med karate. Han har nemlig allerede sagt ja til at graduere nogle medlemmer til sort bælte til sommer.

    Felix Ramø har en høj rang i karate, idet han har 5. Dan. Det betyder også, at han har været inde over en del instruktøruddannelse. Den højeste rang er 9. dan, som der kun er en enkel, der har i Danmark.

    Det var slet ikke meningen

    – Det var slet ikke meningen, at jeg skulle have noget med karate at gøre, griner Felix Ramø, som 34 år gammel bare skulle køre sin ni årige søn til træning i Greve Karateklub, men han blev hængende og fik mod på at lære kampsporten bedre at kende.

    – Jeg har også gennem årene mange gange opfordret forældre, som har kørt deres børn til træning, til også selv at blive aktive og del af et foreningsliv, som er så værdifuldt. Det gælder både hvor man møder andre, og hvor man som familie får noget at være sammen om. Både min søn og datter har været meget aktive og på landsholdet. Min søn slap interessen for karate på et tidspunkt, men så har han og jeg gået på jagt sammen. Min datter har holdt ved, og det er i dag hende, som er formand for Tatakau Karate Solrød, fortæller Felix Ramø.

    Ud over at have været medstifter til en karateklub i Greve og karateklubberne Solrød Karate Klub og Tatakau Karate Solrød, så har Felix Ramø også været både formand, bestyrelsesmedlem, træner og instruktør, så karate har fyldt meget i kalenderen mange gange om ugen.

    – Jeg var også på et tidspunkt næstformand i Dansk Karateforbund, det var også en stor oplevelse, men det betød en del udlandsrejser, fortæller han og fortsætter:

    – Det har været sjovt at være aktiv i karatesporten og jeg vil gerne opfordre til, at man går ind i foreningslivet, men efter 48 år, så vil jeg have lov til at sige, at nu gider jeg ikke mere, siger han.

    Af Helle Midskov, Viborher.dk

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    Før han flyttede til Solrød, spillede Henning Sørensen side om side med de største danske musikere

    Klumme af Brian Mørch

    Kronik af Emil Blücher

    Ieva skal fortælle historierne fra kirkens fællesskaber

    Brandvæsenet åbner portene for hele familien

    Flere legepladser skal give mere liv i hverdagen

    Carsten Schmidt markerer 50 år hos Solrød El-forretning

    Professionel julefrokost med Solrød Strand Badminton

    Lokale FDFere viste fællesskabet frem for Emil Blücher

    Den nye Ældrelov er et fokusområde for Solrød Ældreråd.

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.