Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    82-årig ildsjæl: – Man bliver aldrig færdig med karate

    0
    By Lotte Bøgevig on 22. april 2024 NYHEDER

    82-årige Felix Ramø, Solrød, valgte på det seneste bestyrelsesmøde i Tatakau Karate Solrød at træde ud af bestyrelsen. En klub, som han selv har været medstifter af og formand for i flere år. Bestyrelsen udnævnte ham på stedet til æresmedlem af klubben.

    Felix Ramø fra Solrød har i den grad brugt tid og energi indenfor karate både som udøver, træner, formand og bestyrelsesmedlem og tillige med været medstifter af flere karateklubber, senest Tatakau Karate Solrød i 2012.

    – Jeg synes, det er tid til at stoppe nu efter 48 år med kampsporten. Jeg er i god form, jeg styrketræner mindst et par gange om ugen, går mange ture her i området og går fortsat på jagt, men jeg synes ganske enkelt, man skal gøre det i tide, siger Felix Ramø og fortsætter:

    – Jeg er selvfølgelig meget glad for at blive udnævnt til æresmedlem i Tatakau Karate Solrød. Det er en klub med mange dygtige medlemmer, og hvor man har det rart med hinanden. Klubben har i dag har 83 medlemmer.

    Næsten færdig

    – Karate har betydet enormt meget for mig, man bliver aldrig færdig med karate, der er så mange måder at udøve det på og spændende detaljer, som bliver ved med at vække nysgerrigheden på sporten, og den vil jeg altid have, fortæller Felix Ramø, som har undervist helt frem til 2023. Faktisk kommer det helt til at passe, dét med man aldrig bliver helt færdig med karate. Han har nemlig allerede sagt ja til at graduere nogle medlemmer til sort bælte til sommer.

    Felix Ramø har en høj rang i karate, idet han har 5. Dan. Det betyder også, at han har været inde over en del instruktøruddannelse. Den højeste rang er 9. dan, som der kun er en enkel, der har i Danmark.

    Det var slet ikke meningen

    – Det var slet ikke meningen, at jeg skulle have noget med karate at gøre, griner Felix Ramø, som 34 år gammel bare skulle køre sin ni årige søn til træning i Greve Karateklub, men han blev hængende og fik mod på at lære kampsporten bedre at kende.

    – Jeg har også gennem årene mange gange opfordret forældre, som har kørt deres børn til træning, til også selv at blive aktive og del af et foreningsliv, som er så værdifuldt. Det gælder både hvor man møder andre, og hvor man som familie får noget at være sammen om. Både min søn og datter har været meget aktive og på landsholdet. Min søn slap interessen for karate på et tidspunkt, men så har han og jeg gået på jagt sammen. Min datter har holdt ved, og det er i dag hende, som er formand for Tatakau Karate Solrød, fortæller Felix Ramø.

    Ud over at have været medstifter til en karateklub i Greve og karateklubberne Solrød Karate Klub og Tatakau Karate Solrød, så har Felix Ramø også været både formand, bestyrelsesmedlem, træner og instruktør, så karate har fyldt meget i kalenderen mange gange om ugen.

    – Jeg var også på et tidspunkt næstformand i Dansk Karateforbund, det var også en stor oplevelse, men det betød en del udlandsrejser, fortæller han og fortsætter:

    – Det har været sjovt at være aktiv i karatesporten og jeg vil gerne opfordre til, at man går ind i foreningslivet, men efter 48 år, så vil jeg have lov til at sige, at nu gider jeg ikke mere, siger han.

    Af Helle Midskov, Viborher.dk

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    Fra polterabend til prisvindende destilleri

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    ”Vi tager huset tilbage” – Solrød Forsamlingshus får støtte til renovering

    Læserbrev om Solrød Bæk

    Carl Andersen genopstiller til Folketinget og vil i byrådet

    Solrøds Peter Dits Christensen opstiller til Regionsrådet

    Penge fra cykelpulje til Solrød og Jersie vækker glæde hos borgmesterkandidat Kim Kliver (V)

    Lil Lyrstrand vikarierer for Carsten Ring i byrådet de næste tre måneder

    Solrød skal være en cykelkommune i topklasse

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    Fernisering af Huda Al-Kazwines kunstudstilling i Solrød Bibliotek og Kulturhus: En farverig aften med kunst, musik og mangfoldighed

    Debatindlæg: “Er studenterhuen den eneste vej til anerkendelse”

    Sommernyt fra Havdrup Kirke

    Kronik af Emil Blücher

    Venstre i Solrød vil droppe Ring 5 og have indsats mod støj

    Ejendomsmægler: Det er en trend at støtte det lokale

    Klumme af Brian Mørch

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    3. juli 2025

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    3. juli 2025

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    2. juli 2025

    Fra polterabend til prisvindende destilleri

    2. juli 2025

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    2. juli 2025

    ”Vi tager huset tilbage” – Solrød Forsamlingshus får støtte til renovering

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.