Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Spil med krog ud i virkeligheden

    0
    By Lotte Bøgevig on 24. september 2014 NYHEDER

    Til det lokale erhvervsarrangement BusinessCombat mødtes erhvervsfolk med studerende på Køge Handelsgymnasium til en faglig dyst. Her blev der konkurreret i at være bedst til at starte og drive et fiktivt firma.

    Bag fænomenet og som teknisk arrangør af BusinessCombat står Keld Nørgaard fra Welcome Management, som har specialiseret sig i at udvikle en række professionelle virksomhedsspil til offline og online brug. Med BusinessCombat besøger Welcome Management ikke færre end 32 handelsskoler landet over hen i efteråret.  Torsdag den 18. september var turen kommet til Køge Handelsskole foranlediget og sponsoreret af Spar Nord i Køge og Addere Revision i Køge. Begge virksomheder havde inviteret samarbejdspartnere fra erhvervslivet med til en venskabelig dyst mod studerende på Køge Handelsgymnasiums 3m innovationsretning. Gennem BusinessCombat bliver teori fra de studerendes undervisning i virksomhed for første gang testet af i prakis om end det kun er et spil. De deltagende erhvervsfolk er med til at gøre oplevelsen endnu mere realistisk for de studerende – og er et interessant forum for alle partnere. Addere Revision og Spar Nord stillede hver med et hold og sammen med ledere og medarbejdere fra så mangfoldige virksomheder som Ergo Partner A/S, Addere Administration, Clever Living, OLC Holding A/S, Strandbygruppen, Interplan A/S (Vallensbæk), Ret & Råd, Hvid & Frit (Roskilde), Egon Olsen & Søn A/S, Dansk Bygningskontrol A/S og Advodan Køge. Holdene blev blandet som rene erhvervshold og hold af studerende under selve konkurrencen, som varede hele formiddagen og blev efterfulgt af fælles frokost og opsamling på spillet.

    Praksis på flere måder
    Blandt de studerende var forventningerne til dagens kamp høje. Køge Handelsgymnasium havde allerede året forinden haft fornøjelsen af at have besøg af BusinessCombat og Welcome Management.

    ”Vi har hørt så meget godt om arrangementet fra de 3. års studerende, der prøvede det sidste år,” fortæller My Heggelund, der går i 3m og fortsætter: ”Det er en fantastisk måde at få lov til at se teorien fra undervisningen virke i praksis. Det bliver udfordrende og spændende at prøve værktøjerne af. Det er utrolig fedt at få lov til at deltage i BusinessCombat, for vi får lov til at sætte en praktisk dimension på undervisningen – og endda i et samvær med erhvervsfolk fra brancher, der typisk rekrutterer elever og medarbejdere med en studentereksamen fra handelsgymnasiet.” ”For os på innovationsretningen er det ydermere fedt at få den oplevelse, for her i 3m er vi mange, der allerede, mens vi studerer, har startet virksomheder op. Vi er flere, der prøver de værktøjer, vi får stillet til rådighed af vores lærere, af i praksis. Vores lærere er utrolig gode til at hjælpe os med stort og småt, ” siger My Heggelund, der selv har startet smykkefirmaet MY – JEWELRY op. Sammen med klassekammeraterne Frederikke Jacobsen, Signe Petersen, Frederik Bøgeskov, Jakob Juul Olsen og Tobias Schicki vandt hun desuden dagens BusinessCombat blandt de studerende. Blandt erhvervsfolkene løb Carl-Johan Juul Jensen (Addere Revision), Jeppe Nørgaard (Ret & Råd), Lars Bordoy, Hvid & Frit, Erik Hjorth Larsen Spar Nord og Jesper Rasmussen (Egon Olsen & Søn A/S) af med sejren.

    Dagens virkelige værter privatkundechef Jesper Henriksen fra Spar Nord Køge og Søren Nielsen, revisor og partner i Addere Revision – begge gamle elever fra Køge Handelsskole henholdsvis årgang 1994 og 1982 – var tilfredse med dagens arrangement.

    ”For os begge som virksomheder er det vigtigt at være til stede blandt de unge – og vise os som mulige medspillere i fremtiden – både som kommende arbejdsplads og som kommende samarbejdspartnere,” fortæller Søren Nielsen.

    ”Vi vil være synlige – vi føler os stærkt forankrede i Køge – og det er vigtigt at erhvervsliv og et uddannelsessted som Køge Handelsskole er tæt forbudne. Det har været interessant at se en klasse som 3m, hvor mange studerende allerede nu er i fuld gang med projekter som iværksættere og selvstændige,” siger Jesper Henriksen.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Konkrete veje.

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Varmen presser vandværket – spar på vandet for at sikre stabil vandforsyning

    Fra polterabend til prisvindende destilleri

    Brian Mørch er valgt som spidskandidat til regionsrådet

    ”Vi tager huset tilbage” – Solrød Forsamlingshus får støtte til renovering

    Læserbrev om Solrød Bæk

    Carl Andersen genopstiller til Folketinget og vil i byrådet

    Solrøds Peter Dits Christensen opstiller til Regionsrådet

    Penge fra cykelpulje til Solrød og Jersie vækker glæde hos borgmesterkandidat Kim Kliver (V)

    Lil Lyrstrand vikarierer for Carsten Ring i byrådet de næste tre måneder

    Solrød skal være en cykelkommune i topklasse

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    Fernisering af Huda Al-Kazwines kunstudstilling i Solrød Bibliotek og Kulturhus: En farverig aften med kunst, musik og mangfoldighed

    Debatindlæg: “Er studenterhuen den eneste vej til anerkendelse”

    Sommernyt fra Havdrup Kirke

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    16. juli 2025

    Konkrete veje.

    10. juli 2025

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    10. juli 2025

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    10. juli 2025

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    3. juli 2025

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.