Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Solrød Center har fokus på at være på forkant med detailhandlens udvikling

    0
    By Lotte Bøgevig on 28. september 2023 NYHEDER

    Selv om vi befinder os i onlinehandlens tidsalder, så foretrækker mange forbrugere stadig det fysiske køb. Men det er ikke længere nok for en fysisk butik at være et transaktionssted. Butikkerne skal være oplevelsesdestinationer, som tilbyder en personlig merværdi, hvis forbrugeren skal komme igen.

    Dette er en af de tendenser, som definerer fremtidens forbrugeradfærd, og som Solrød Center lægger stor vægt på at være på forkant med. Derfor er alle centrets butikker inviteret til at deltage i netværksmødet ”Fremtidens Detailhandel”, hvor der er fokus på, hvordan de fysiske butikker kan nytænke sig selv for at imødekomme forbrugernes krav i fremtiden.

    For centerchef Susanne Kaihøj har det altid været en mærkesag at holde Solrød Center på forkant med markedstendenserne, og hun er stolt af centrets evne til at reflektere de aktuelle forbrugertrends.

    “Solrød Center udgør i dag en levende og populær bymidte, som er en vital del af vores lokalsamfund, hvilket med garanti kan tilskrives butikkernes evne til at forudse og imødekomme forbrugernes adfærd og behov”, fortæller Susanne Kaihøj og fortsætter:

    ”For eksempel er det i øjeblikket en tendens, at forbrugerne lægger vægt på de personlige møder, og derfor er der stor efterspørgsel efter beauty-tilbud og restauranter, hvilket i høj grad også reflekteres af tilbuddene i vores dejlige center, som byder på et væld af dygtige behandlere og masser af lækre spisesteder,” forklarer hun.

    De aktuelle tendenser og forbrugernes efterspørgsel efter den personlige kundeoplevelse, ligger også til grund for tankerne bag den store LYST-kampagne, som centret i sensommeren lancerede.

    Som en del af kampagnen igangsætter Solrød Center onsdag d. 27. september en konkurrence med gavekort til centrets butikker på højkant, hvor borgerne inviteres til at fortælle om, hvad de har LYST til i Solrød Center. Fra startdatoen kan man læse mere om konkurrencen på solrodcenter.dk og Solrød Centers sociale medier.

    Centerchef Susanne Kaihøj er ikke i tvivl om, at netop ordet LYST er helt centralt for Solrød Centers stærke ståsted som lokalt samlingspunkt:

    ”Med LYST-kampagnen sætter vi fokus på, at Solrød Center er et sted drevet af LYST – af lysten til at få den allerbedste shopping oplevelse og ikke mindst af lysten til at give den allerbedste shopping oplevelse.”

    ”Det personlige møde er vigtigere end nogensinde før, og det er en af de ting, vi er rigtig gode til i Solrød Center, hvor butikkerne virkelig gør en stor indsats for at gøre kundeoplevelsen til noget særligt og danne en personlig relation til kunderne. Og derfor er de ansatte i butikkerne vores vigtigste ressource,” understreger Susanne Kaihøj, som ser frem til netværksmødet, hvor hun håber på, sammen med sine kollegaer fra centret, at indsamle masser af inspiration til at skabe fremtidens Solrød Center.

    Kilde: Solrød Centerforening

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Glæde og gospel i 30 år: Joyful Noise inviterer til festlig jubilæumskoncert

    Førstehjælp til akutte rygsmerter

    Kunst på Solrød Bibliotek og Kulturhus i juni : Huda Al-Kazwine

    Børnene indtager Havdrup SFO igen efter stor renovering

    Regine Hovmøller “Bedre rammer for børnene i Havdrup”

    2024 var det rene vand for Solrød Vandværk

    Et spadestik for fremtiden: Nye hjem med fokus på det gode hverdagsliv

    Coco Club: En ny oase for velvære – i historiske rammer på Karlslunde Strandvej

    Kom med på nattergaletur i Karlstrup Mose

    Nyt valgforbund vil have fokus på det gode samarbejde

    Solrød Kommune inviterer til temamøde om unges trivsel

    HavdrupListen klar til valg med ny kandidat i spidsen

    Debatindlæg af Pernille Breinholt Jepsen

    Krolf … hvad er dog det?

    Direkte adgang til fysioterapi.

    Nu er forberedelserne til byggeriet af den nye del af Plejecenter Christians Have begyndt

    Ny, spændende kunst i Solrød Kulturhus

    Ambitiøs visionsplan for Solrød Center er sat i gang

    Retningen for Solrød skal være tydelig

    Solrød Kommune har ansat ny centerchef til Center for Børn og Familier

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    19. maj 2025

    Glæde og gospel i 30 år: Joyful Noise inviterer til festlig jubilæumskoncert

    19. maj 2025

    Førstehjælp til akutte rygsmerter

    15. maj 2025

    Kunst på Solrød Bibliotek og Kulturhus i juni : Huda Al-Kazwine

    14. maj 2025

    Børnene indtager Havdrup SFO igen efter stor renovering

    13. maj 2025

    Regine Hovmøller “Bedre rammer for børnene i Havdrup”

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.