Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Trivsel og bevægelse er afgørende i daginstitutionerne i Solrød

    0
    By Lotte Bøgevig on 4. august 2016 KOMMUNE

    Solrød Kommunes sundhedsstrategi har vedvarende fokus på at fremme børns sundhed og trivsel. Det viser sig blandt andet i daginstitutionerne.

    Børnene i Solrøds daginstitutioner skal være sunde og glade. Derfor er to af de centrale omdrejningspunkter i Solrød Kommunes Sundhedsstrategi 2015-18 tidlig forebyggelse blandt børn og unge og understøttelse af sunde rammer.

    På dagsinstitutionsområdet betyder det, at der løbende bliver sat forskellige sundhedsprojekter i gang:

    ”Både mental og fysisk sundhed vejer tungt i valget af indsatser. Indsatserne spænder lige fra bevægelsesfremmende tiltag og eftersyn af mad- og måltidspolitikker, til uddannelse af personalet i trivselsfremmende programmer og sol- og hygiejnekampagner samt stor fælles bevægelsesdag,” siger forebyggelseskonsulent Louise Leilund.

    Uddannes til at stoppe mobning
    Fx blev omkring 100 medarbejdere og ledere fra kommunens daginstitutioner og SFO’er tidligere på året uddannet i Red Barnets forebyggende anti-mobbeprogram ”Fri for Mobberi”. Det er et virkningsfuldt program, der styrker børnefællesskabet og er med til at forebygge mobning og øge trivslen. Institutionerne har taget godt imod den store udrulning.

    ”Før brugte vi også elementer fra Fri for Mobberi, men efter at det har været muligt at sende mange flere medarbejdere af sted, så starter vi nu op og kører Fri for Mobberi på den helt rigtige måde fra ende til anden. Det indgår nu i den pædagogiske læreplan,” siger leder af Naturbørnehaven og Egebo Børnehave Pernille Sand.

    Penge til bevægelse
    Sidste år blev der også udbudt en bevægelsespulje, som daginstitutionerne kunne søge til bevægelsesfremmende kurser og udstyr. Det førte til en bred uddeling af forskelligartet udstyr lige fra skummåtter til kængurustylter og yogamåtter.

    ”Flere institutioner har meldt tilbage, at de har været utrolig glade for puljen, fordi den har muliggjort nogle af deres idéer til nye bevægelsestiltag,” siger Louise Leilund.

    ”Det, at der bliver støttet op centralt med eksempelvis en bevægelsespulje, er med til skabe motivation lokalt blandt medarbejderne. De fine yogamåtter har været med til at kickstarte børneyoga hos os. Det bevægelsesfremmende kursus i Rend og Hop, som medarbejderne gennemførte sidste år, har også været super godt og har medvirket til ekstra fokus på bevægelse med en bevægelsesmåned i juni,” siger leder af Parkbo Børnehave Henriette Knudsen.

    ”Vi har fået en projektor, som gør det muligt at lave sjove bevægelseslege med børnene – fx skyggelege. Det ville ellers ikke have været muligt,” siger leder af Naturbørnehaven og Egebo Børnehave Pernille Sand.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    Hedebølge på vej – husk at passe på dig selv og hinanden

    Bettina og besøgshunden Lexa spreder glæde blandt borgere med demens

    40 år med omsorg blev belønnet med kongelig medalje

    Penge fra salg af Solrød Biogas skal nu ud at arbejde for borgerne

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    Er du klar, hvis krisen rammer: Kom til stort beredskabstopmøde

    Nyt udvalg skal gøre Solrød Kommunes folkeskoler endnu bedre

    Nyt støjudvalg fortsætter kampen mod støj fra motorvejen

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    Demens rammer også midt i livet: Heidi og Dan efterlyser netværk til yngre demensramte

    Mistænker dumpning af slam: Solrød Kommune anmelder forurening til politiet

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    Solrød Kommune afslutter salg af biogasanlæg: Millioner til lokale investeringer

    Solrød Kommune fastholder topplacering: Blandt Danmarks hurtigste til byggesager

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.