Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Tæt på alting – og plads til det hele

    0
    By Lotte Bøgevig on 5. juli 2016 KOMMUNE

    Det er flotte, landlige omgivelser der møder en, når man er kørt op ad alléen til Brændmosevej nr. 26 mellem Karlstrup og Karlslunde. Ved siden af den lille å ligger bygningerne, der efter en omfattende ombygning og renovering både rummer ABC Kloak ApS og direktørens private bolig samt værelser til udlejning. Det er ikke til at se, at det er en gammel kostald, der danner rammen om borgmester Niels Hörups besøg for at blive klogere på rammerne for at drive virksomhed i kommunen.
    Her i bygningen har direktør Klaus Palskov drevet sin virksomhed i en række år, siden pladsen blev for trang i villakvarteret, han var startet op i, og han måtte finde en grund med mere plads. Og med omkring 90 % af opgaverne i København var der begrænsninger på, hvor virksomheden kunne placeres.

    ”Det er pladskrævende at drive en virksomhed, som udfører alle former for kloakservice. Samtidig koster det jo tid og penge, hvis bilerne skal køre langt efter opgaverne, så vi er rigtig glade for, at vi fandt et godt sted, som både er tæt på alting, og hvor der samtidig er plads til det hele” siger direktør Klaus Palskov.

    Den gode beliggenhed gør dog ikke noget alene, det er det gode, professionelle arbejde og de tilfredse kunder, der har sikret ABC Kloak en stort set vedvarende vækst siden etableringen i 2001. Kunderne tæller blandt andre Folketinget, den amerikanske ambassade og Nationalbanken, og det stiller krav til medarbejdernes sikkerhedsgodkendelse.

    Det er endda kun på grund af udfordringer med at rekruttere kvalificeret arbejdskraft, at virksomheden ikke er vækstet endnu mere. Trods utallige forsøg, langvarige jobannoncer og samarbejder med flere forskellige aktører er det vanskeligt at finde kvalificeret arbejdskraft.

    ”Det er en problemstilling, vi hører igen og igen fra virksomhederne, og som vi gør, hvad vi kan for at afhjælpe lokalt. Men den generelle udfordring med at skaffe kvalificeret arbejdskraft i tilstrækkeligt omfang skal løftes på nationalt plan,” siger borgmester Niels Hörup.

    Den generelle udfordring for lokale virksomheder med at rekruttere kvalificeret arbejdskraft er sat på dagsordenen til efterårets dialogmøde for lokale virksomheder i Solrød Kommune. Mødet bliver den 1. november, og der vil være mulighed for at høre faglige oplæg og at komme med input til, hvordan Solrød Kommune bedste muligt kan understøtte lokaler virksomheders vækst og udvikling gennem rekruttering.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    Er du klar, hvis krisen rammer: Kom til stort beredskabstopmøde

    Nyt udvalg skal gøre Solrød Kommunes folkeskoler endnu bedre

    Nyt støjudvalg fortsætter kampen mod støj fra motorvejen

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    Demens rammer også midt i livet: Heidi og Dan efterlyser netværk til yngre demensramte

    Mistænker dumpning af slam: Solrød Kommune anmelder forurening til politiet

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    Solrød Kommune afslutter salg af biogasanlæg: Millioner til lokale investeringer

    Solrød Kommune fastholder topplacering: Blandt Danmarks hurtigste til byggesager

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    Natureventyr i Solrød

    Nyt liv til Solrød Rådhus: Åbent for borgerne efter lukketid

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Borgmesterens nytårshilsen

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    15. juni 2026

    Medaljer til Budokan ved Gladsaxe Karate Cup

    12. juni 2026

    Den Mobile Blodbank kommer til Solrød – der er brug for blodgivere

    12. juni 2026

    Sommerbogen 2026: Solrøds børn inviteres med i Danmarks største læsekonkurrence

    9. juni 2026

    Debatindlæg: Ti måneder mellem møderne: Er støjbekæmpelse virkelig en prioritet?

    8. juni 2026

    Fra verdensrekorder under isen til sikkerhed i 10 kilometers højde

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.