VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Stor interesse for at blive en del af de mange anlægsprojekter i Region Sjælland

    0
    By Lotte Bøgevig on 24. oktober 2014 KOMMUNE

    Der kom virksomheder fra hele regionen, da borgmestrene fra Greve og Solrød, Pernille Beckmann og Niels Hörup, i fællesskab afholdt informationsmøde om de store anlægsprojekter i region Sjælland. Informationsmødet gav de lokale virksomheder mulighed for at møde beslutningstagere fra de store bygherrer og entreprenører med projekter rundt omkring i Region Sjælland. Hele 85 virksomhedsrepræsentanter var mødt op for at vise deres interesse for de nuværende og kommende kontrakter og samarbejder i regionen.

    Det er ikke muligheder, det skorter på, hvis man som virksomhed ønsker at få del i de mange større og mindre anlægsprojekter. Men det kræver, at man er parat til at satse målrettet og fokuseret på at lande kontrakter indenfor de områder, hvor man har sine kernekompetencer.

    Mange anlægsprojekter i Region Sjælland

    Anlægsprojekter er der nok af, og flere er undervejs, var budskabet fra bygherrer og entreprenørerne på mødet. Der planlægges og gennemføres i øjeblikket hundredvis af større og mindre bygge- og anlægsprojekter i både den private og offentlige sektor i hele Region Sjælland. De mange anlægsprojekter er en gylden mulighed for virksomhederne i Greve og Solrød til at skrive kontrakter med nogle af Danmarks førende virksomheder på området.

    – Det er positivt, at så mange af vores lokale virksomheder viser interesse for de store anlægsprojekter, for det kan medføre flere arbejdspladser og vækst til vores virksomheder, – siger Pernille Beckmann og fortsætter, Selvom der umiddelbart er tale om meget store projekter, betyder det ikke, at man som mindre virksomhed er udelukket fra at få en del af opgaverne. Dagen i dag har vist at alle de store kontraktejere er interesserede i at etablere samarbejds- eller underleverandøraftaler med mindre virksomheder, så længe man som mindre virksomhed kan være med til at understøtte de etiske, tidsmæssige og økonomiske krav, som kontraktejer også skal opfylde.

    Også Solrøds borgmester Niels Hörup er glad for den store interesse, de lokale virksomheder viser for de store projekter i regionen.

    – Vi har mange kompetente og erfarne virksomheder, og med alle de bygge- og anlægsprojekter, som gennemføres i Region Sjælland, er der brug for kompetente samarbejdspartnere og underleverandører, og det har vi. Vi vil fra Solrød Kommunes side støtte op om deres indsats for at del i opgaverne, og ser frem til at se vores lokale virksomheder få succes også på dette område. Jeg er derfor glad for, at så mange virksomheder valgte at bruge tid på at deltage i mødet, hvor vi har skabt de første direkte muligheder for vores virksomheder for at mødes med beslutningstagerne.

    På mødet oplyste Züblin A/S, Femern A/S, Arkil A/S, MT Højgaard A/S, BaneDanmark og Vejdirektoratet om nuværende og kommende aktiviteter, og om hvordan man som virksomhed bringer sig selv i spil som underleverandør og samarbejdspartner til netop deres virksomheder.

    Budskabet lød: Vi ønsker økonomisk sunde samarbejdspartnere, der har kompetencer og intern organisation til at levere til projektet og som bidrager aktivt til at opfylde etiske og sociale krav i kontrakterne.

    Mødet blev arrangeret af ErhvervsCentret i Greve i samarbejde med Greve-Solrød Erhvervsservice og Netværket Syd.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Syv kommuner går ind i nye stærke samarbejder for at værne om havmiljøet i Køge Bugt

    Solrød Kommunes nye side for borgerinddragelse er nu i luften

    Information om liste over potentiel PFAS-forurening

    Nu kan padelgrund sættes til salg

    Nu tager byrådet første skridt til udbygning af Munkekærskolen

    Stort og ambitiøst naturprojekt rykker nu nærmere

    Ny økonomichef i Solrød Kommune: Erfaren kvinde overtager roret

    I det tidligere mejeri i Solrød Landsby har Bagerdygtigt skabt de bedste rammer for udvikling

    Solrød Kommune får ny personalechef

    Kystsikringen øst for Strandvejen kommer tættere på færdiggørelse med sandfodring af klitterne

    Jersie Hallens vand- og varmeinstallationer bliver renoveret

    Solrød Kommune er nødsaget til at lave reduktioner i driften

    Arbejdet med helhedsplanen for Havdrup By fortsatte med et fremtidsværksted

    Nu kan du søge om at blive nævning og domsmand

    Med et univers af pink og negleprodukter i alle farver har Kandii skabt en webshop i rygende vækst

    De første elbusser i Solrød Kommune er nu på vejene

    Vejarbejde ved Tåstrupvej

    Syv kommuner enige: Stop planerne om 9 kunstige erhvervsøer i Køge Bugt

    Dagtilbuddet Skolevej 70 bliver i første omgang en børnehave med en gårdprofil

    Første skridt er taget mod en fjerde etape af Christians Have

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    21. marts 2023

    Tråden viser vej. Spændende tekstilkunst på Solrød Bibliotek og Kulturhus i april

    21. marts 2023

    Har du brug for hjælp til Min sidste vilje ?

    21. marts 2023

    Fra 1.april skal hundeejere holde deres hund i snor på stranden

    20. marts 2023

    Ny udstilling på Greve Museum: I Hannah Ryggens fodspor

    20. marts 2023

    Syv kommuner går ind i nye stærke samarbejder for at værne om havmiljøet i Køge Bugt

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.