Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Øget livskvalitet til borgere med demens: Nyt projekt skal forebygge brugen af antipsykotisk medicin

    0
    By Lotte Bøgevig on 1. februar 2022 KOMMUNE

    Nye metoder skal gøre trivslen hos den enkelte borger endnu bedre. Det skal mindske udadreagerende adfærd og forebygge brugen af antipsykotisk medicin på Plejecenter Christians Have og i Rehabiliteringen.

    Nu tager Solrød kommune endnu et skridt på vejen for at skabe bedre trivsel og i sidste ende større livskvalitet for borgere med demens eller demenssymptomer på Plejecenter Christians Have og Rehabiliteringen.

    Plejecenter Christians Have modtager nemlig 1,4 mio. kr. fra Socialstyrelsen til et projekt, som skal forebygge brugen af antipsykotisk medicin til borgere med demens eller demenssymptomer.

    Den antipsykotiske medicin kan i nogle tilfælde bruges for at prøve at mindske udadreagerende adfærd hos nogle borgere med demens. Men medicinen kan give bivirkninger, og der er ikke bevis for, at medicin er en effektiv metode. Derfor skal ca. 100 medarbejdere og ledere på Plejecenter Christians Have og i Rehabiliteringen nu lære endnu mere om, hvordan medicinen kan gøres mere overflødig. Det skal ske ved at sikre, at borgere med demens eller demenssymptomer trives bedre og dermed også er mindre udadreagerende.

    “Der er allerede rigtig gode erfaringer med et sansetimuli-projekt på Plejecenter Christians Have, som gør borgere med demens mere rolige og glade. De erfaringer kan medarbejdere og ledere også trække på i det nye projekt. Samtidig bliver paletten af handlemuligheder bredt ud, så medarbejderne får endnu bedre mulighed for at hjælpe beboerne med at trives. Det er svært at se, at det kan være andet end meget positivt,” siger Lene Stevnhoved, formand for Social-, sundheds- og fritidsudvalget.

    Solrød Kommune har i mange år arbejdet med at videreudvikle plejemedarbejdernes kompetencer på demensområdet og med at skabe de bedste rammer for mennesker med demens og deres pårørende. Det nye projekt betyder, at medarbejdere og ledere bl.a. bliver klogere på, hvilke sansestimuli der kan øge den enkelte borgers velvære eller, hvordan borgeren kan skærmes for indtryk, hvis det er nødvendigt for, at den enkelte borger kan trives og ikke bliver overstimuleret. I projektet er der fokus på omsorg for den enkelte borger, hvor medarbejdere og ledere kan blive bedre til forstå følelser, ønsker og behov hos den borgeren.

    Fakta

    Et enigt byrådet godkendte på byrådsmødet den 31. januar 2022 at modtage 1.423.550 kr. fra Socialstyrelsen til et projekt, der skal mindske udadreagerende adfærd hos borgere med demens og dermed forebygge brugen af antipsykotisk medicin.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    Hedebølge på vej – husk at passe på dig selv og hinanden

    Bettina og besøgshunden Lexa spreder glæde blandt borgere med demens

    40 år med omsorg blev belønnet med kongelig medalje

    Penge fra salg af Solrød Biogas skal nu ud at arbejde for borgerne

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    Er du klar, hvis krisen rammer: Kom til stort beredskabstopmøde

    Nyt udvalg skal gøre Solrød Kommunes folkeskoler endnu bedre

    Nyt støjudvalg fortsætter kampen mod støj fra motorvejen

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    Demens rammer også midt i livet: Heidi og Dan efterlyser netværk til yngre demensramte

    Mistænker dumpning af slam: Solrød Kommune anmelder forurening til politiet

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    Solrød Kommune afslutter salg af biogasanlæg: Millioner til lokale investeringer

    Solrød Kommune fastholder topplacering: Blandt Danmarks hurtigste til byggesager

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.