VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Nyt fra byrådsmødet den 26. januar 2015

    0
    By Lotte Bøgevig on 27. januar 2015 KOMMUNE

    Læs om: Øget behov for flygtninge boliger og dæmpet gadebelysning i stedet for natslukning.

    Øget behov for flygtningeboliger
    Solrød Kommune har akut behov for flere midlertidige boliger til flygtninge. I februar vil kommunen mangle plads til seks flygtninge og dertil kommer to familiesammenføringer.
    Siden november sidste år, er der arbejdet på at finde mulige boliger, og det arbejde fortsætter. Der bliver stadig annonceret og søgt efter egnede lejeboliger. En anden mulighed er at købe ejerboliger, eller benytte en del af Jersie Skole, som allerede nu står tom, fortæller udvalgsformand Ivar Haugaard-Hansen:

    – Vores ønske er, at finde egnede boliger fordelt i hele kommunen, fremfor at samle flygtningene på en adresse i kommunen. Både af hensyn til flygtningene og af hensyn til borgerne. Lige nu arbejder vi på højtryk for at finde gode løsninger, men naturligvis også løsninger som tager hensyn til økonomien.

    Byrådet vil i februar blive præsenteret for en sag, der giver et større indblik i, på hvilken måde, der fremadrettet kan skaffes flere boliger til flygtninge, herunder den tilknyttede økonomi.

    Alle de nærmeste naboer vil blive særskilt informeret, når der er valgt en løsning. I forhold til en eventuel brug af Jersie Skole, vil der allerede i februar blive arrangeret en informationsaften, fordi der i det tilfælde kan blive tale om, at der kommer til at bo flere flygtninge end i enkeltstående lejligheder eller huse.

    Udover det helt akutte behov for seks boliger, forventer Solrød Kommune, at der bliver brug for ca. 10 boliger i løbet af de kommende tre til fire måneder plus boliger til et ikke kendt antal familiesammenføringer.

    Stigningen i antallet af flygtninge skyldes udviklingen i Syrien. Alle kommuner i landet får løbende meldinger om, at de skal integrere et øget antal. Solrød Kommunes kvote for 2015 er p.t. 50 flygtninge, men antallet kan ændre sig i løbet af året. De konkrete udmeldinger om nye flygtninge, der er på vej, kommer typisk med en måneds varsel.

    Dæmpet gadebelysning kan erstatte natbelysning
    I grundejerforeningen Maglekæret, der er en sidevej til Taastrupvej, vil der inden længe være gadebelysning om natten. Tidligere har der på grundejerforeningens veje ligesom i resten af kommunen været slukket om natten på hverdage, men nu har foreningen fået tilladelse til i stedet at dæmpe deres nye energirenoverede udebelysning, hvilket kan finansiere belysningen i nattetimerne.

    – Grundejerforeningen Maglekæret har valgt at investere en smule mere i deres nye belysningsanlæg for at få en fleksibilitet i belysningsmulighederne. Det giver dem mulighed for at få indfriet et stort ønsker om at få området belyst i de nattetimer. Og når byrådet har givet tilladelse til det, selvom det er besluttet, at der skal være natslukket i 2015, skyldes det, at udgiften til belysningen samlet set bliver den samme, siger borgmester Niels Hörup.

    Da vejbelysning bliver betalt af kommunen, er tilladelsen betinget af, at energiforbruget ikke stiger i forhold til det tidligere forbrug. Fremover kan andre private foreninger og vejlaug få samme ordringer i forbindelse med energirenoveringen af gadebelysningen i deres område.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Kommune får ny personalechef

    Kystsikringen øst for Strandvejen kommer tættere på færdiggørelse med sandfodring af klitterne

    Jersie Hallens vand- og varmeinstallationer bliver renoveret

    Solrød Kommune er nødsaget til at lave reduktioner i driften

    Arbejdet med helhedsplanen for Havdrup By fortsatte med et fremtidsværksted

    Nu kan du søge om at blive nævning og domsmand

    Med et univers af pink og negleprodukter i alle farver har Kandii skabt en webshop i rygende vækst

    De første elbusser i Solrød Kommune er nu på vejene

    Vejarbejde ved Tåstrupvej

    Syv kommuner enige: Stop planerne om 9 kunstige erhvervsøer i Køge Bugt

    Dagtilbuddet Skolevej 70 bliver i første omgang en børnehave med en gårdprofil

    Første skridt er taget mod en fjerde etape af Christians Have

    Byrådsmøderne kan også følges hjemmefra i fremtiden

    Holmene-projektet er skadeligt for miljøet og skal stoppes

    Mere grøn varme på vej mod Havdrup: Byrådet sikrer plads til nyt fjernvarmeværk

    Solrød Kommune går forrest i klimakampen: Vil sænke egen CO2-udledning med 95 procent

    Få hjælp til at forebygge indbrud i dit nabolag

    Første borgerworkshop er afholdt om den nye helhedsplan for Havdrup By

    Bedre byggesagsbehandling: På vej mod kortere ventetider

    Invitation til borgerworkshop – Helhedsplan for Havdrup By

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    2. februar 2023

    DIN VEJ TILBAGE I JOB

    2. februar 2023

    Queen sing along-gudstjeneste

    2. februar 2023

    Solrød Kommune får ny personalechef

    1. februar 2023

    Kystsikringen øst for Strandvejen kommer tættere på færdiggørelse med sandfodring af klitterne

    1. februar 2023

    Jersie Hallens vand- og varmeinstallationer bliver renoveret

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.