Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Kommunen hjælper kræftramte til bedre hverdag

    0
    By Lotte Bøgevig on 16. juli 2014 KOMMUNE

    Kræftramte borgere i Solrød Kommune har mulighed for at få gratis hjælp og støtte til en god og meningsfuld hverdag – med eller efter en kræftsygdom.

    Kræftdiagnosen, sygdomsforløbet og bivirkningerne kan have en meget belastende indvirkning på den ramtes og familiens livskvalitet. Mange kræftpatienter og pårørende kan have behov for støtte og vejledning til at komme videre med hverdagslivet. Solrød Kommune tilbyder derfor kræftrehabilitering til de ramte, fortæller forebyggelseskonsulent Louise Leilund:

    “Målet med forløbet er at give deltagerne redskaber og handlemuligheder, så de igen kan tackle hverdagslivets udfordringer. Forløbet skal give den kræftramte borger forbedret fysisk og psykisk velvære, samt mulighed for samvær og netværksdannelse med andre i lignende situation”.

    Individuelle forløb
    Tilbuddet består af en række forskellige elementer, herunder individuelle samtaler, fysisk træning og temamøder. Forløbet tilpasses den enkelte deltagers behov og der kan for eksempel indgå kostvejledning, psykosocial støtte, vejledning om genoptagelse af arbejdsliv, samt hjælp til rygestop.

    “Tilrettelæggelsen af forløbet foregår i tæt samarbejde mellem borgeren og en fagperson, hvor de i fællesskab laver en plan og aktiviteter for at opnå en bedre hverdag. Og vi opfordrer de pårørende til at deltage for at støtte den kræftramte undervejs og for selv at få støtte i den svære situation”, siger fysioterapeut Inger Hanne Christensen.

    Café for kræftramte i Solrød
    I forlængelse af kræftrehabiliteringstilbuddet har Solrød Kommune i begyndelsen af året, indgået et samarbejde med Kræftens Bekæmpelse om etablering af en Café, hvor kræftramte kan dele erfaringer omkring deres sygdomsforløb, men også snakke om alt mulig andet såsom fritid, interesser og familie.

    “Caféen giver kræftramte og pårørende et uformelt og gratis mødested, hvor de kan udveksle erfaringer, råd og opmuntring. Meldingen fra frivilliglederen er, at Caféen er blevet en stor succes. Der er god stemning, stor brugertilfredshed samt stor tilfredshed hos de frivillige medarbejdere”, siger Louise Leilund.

    Cafeen drives af frivillige fra Kræftens Bekæmpelse, som er blevet grundigt rustet og uddannet til opgaven.

    FAKTA:
    For at komme i gang med den kommunale kræftrehabilitering, skal man have en henvisning til tilbuddet fra egen læge eller kontaktlægen på sygehuset. Udgangspunktet er, at man kan deltage, hvis man – som Solrød borger – har behov for støtte til at håndtere hverdagslivet med eller efter kræft, samt har motivationen for at deltage.

    Det anslås at 916 borgere i Solrød Kommune lever med en kræftsygdom, og der er årligt er 138 nye tilfælde. Kræftens Bekæmpelse vurderer, at ca. 55 Solrød borgere årligt har brug for kræftrehabilitering (Kilde: Kræftens Bekæmpelse, Kommunale kræfttal 2012).

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    Indrettet til hverdagen i børnehøjde: Her er strandområdets nye daginstitution

    SSA-elever og sygeplejerskestuderende i Solrød Kommune har fået deres helt eget team

    En investering i fremtiden: Første spadestik til ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup

    Oplev skønne Solrød Kommune: Natur, nærvær og nytænkning i ny turismestrategi

    Borgmester på besøg hos lokal bådebygger med store ambitioner

    Nyt midlertidigt botilbud: tryg base for unge borgere med behov for støtte

    Børnene indtager Havdrup SFO igen efter stor renovering

    Et spadestik for fremtiden: Nye hjem med fokus på det gode hverdagsliv

    Nu er forberedelserne til byggeriet af den nye del af Plejecenter Christians Have begyndt

    Solrød Kommune har ansat ny centerchef til Center for Børn og Familier

    Kom og del dine tanker om visionsplanen for Solrød Center

    Grøn milepæl: Solrød Bæk-projektet tager et stort skridt mod mere natur og rent drikkevand

    Solrød er blandt de bedste kommuner til at beskytte drikkevandet

    Solrød Kommune arbejder fortsat med mange initiativer til klimasikring

    Solrød Kommune er Danmarks 4. hurtigste til byggesager

    Fredag kan Hanne fra Blomsten Vuggestue og Børnehave fejre 40 år som ansat i Solrød Kommune.

    Solrød Kommunes ældrepleje får topkarakterer af tilsyn

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    16. juli 2025

    Konkrete veje.

    10. juli 2025

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    10. juli 2025

    Venstre i Solrød udvider kandidatlisten med to nye navne til efterårets kommunalvalg

    10. juli 2025

    Extreme Muay Thai vinder medaljer ved VM

    3. juli 2025

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.