Hvis Ungebasen fortsætter i sin nuværende form, vil en uvildig juridisk revision underrette Beskæftigelsesministeriet, fordi Ungebasen ikke mere lever op til de lovgivningsmæssige rammer på området. Det er en af de konklusioner, som en afrapportering til byrådet om Ungebasen afslører.
Der er en række udfordringer ved Solrød Kommunes tilbud til unge mellem 15-17 år kaldet Ungebasen. Det afslører en rapport, som byrådet er blevet orienteret om.
Hovedkonklusionen på rapporten er således:
- Ungebasen lever ikke længere op til de lovgivningsmæssige rammer.
- Ungebasen er for dyr og ikke god nok til at hjælpe de unge videre i uddannelse eller arbejde.
- Solrød Kommune har andre mere målrettede tilbud, der kan hjælpe unge i målgruppen – både under og over 18 år – i uddannelse eller arbejde.
En uvildig juridisk revision, der har gennemgået forholdene omkring Ungebasen, vil underrette Beskæftigelsesministeriet, hvis Ungebasen fortsætter i sin nuværende form. Det betyder, at kommunen kan komme under administration på området og samtidig risikerer at skulle betale de penge tilbage, som staten har givet kommunen i refusion for de unge i Ungebasen. Det sker, fordi Ungebasen ikke lever op til de lovgivningsmæssige rammer på området.
Det skyldes bl.a., at revisionen vurderer, at Ungebasen er for dyr i forhold til det, Ungebasen kan tilbyde de unge. Rapporten tydeliggør samtidig, at Ungebasen ikke lever op til det oprindelige formål med på kort tid at hjælpe de unge i enten uddannelse eller arbejde.
Samtidig er der kun få unge tilknyttet til Ungebasen, og hovedparten af de unge er over 18 år og bør derfor i stedet for være tilknyttet et af Solrød Kommunes andre tilbud til unge, som er specifikt målrettet til netop unge over 18 år.
Kort sagt vurderer den uvildige revision, at Solrød Kommune skal kunne levere et bedre og billigere tilbud til kommunens unge end Ungebasen.
Det er en vurdering, som revisionen er kommet frem til på baggrund af kommunens generelle, gode indsats på området. Solrød Kommune har nemlig flere relevante og gode tilbud til målgruppen, som har medvirket til, at antallet af unge på offentlig forsørgelse er faldet støt siden 2015. Samtidig har Solrød Kommune sammen med Lejre Kommune den laveste andel af unge mellem 16-29 på offentlig forsørgelse i hele Region Sjælland.
På baggrund af rapporten lægges der op til, at Ungebasen lukker. I den forbindelse bliver der lagt en konkret og individuel plan for hver enkelt unge, der er tilknyttet Ungebase, for at sikre, at alle bliver hjulpet videre på bedst mulig måde.
Fakta
Da Ungebasen blev etableret tilbage i 2010, var det for at skabe et tilbud til unge mellem 15-17 år, som f.eks. har skolevægring, massive problemer derhjemme eller personlige eller psykiatriske problemstillinger. På det tidspunkt var der ikke andre tilbud til unge i den målgruppe. Formålet med Ungebasen var, at den på kort tid skulle hjælpe de unge i enten uddannelse eller job. I dag har Solrød Kommune flere andre tilbud til netop den gruppe af unge mennesker. I 2019 blev Den Kommunale Ungeindsats (KUI) og Den Forberedende Grunduddannelse (FGU) fx etableret, og mange af de unge, der kunne have været i målgruppen til Ungebasen, går nu på FGU.
Administrationen forslog på baggrund af en juridisk revisions gennemgang af Ungebasen i sommeren 2021, at Ungebasen skulle lukke. På den baggrund tog byrådet sagen om Ungebasen med i budgetforhandlingerne, og bestilte i den forbindelse en analyse af Ungebasen og kommunens andre tilbud til unge i målgruppen.
Kilde: Solrød Kommune