Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød
    Foto: Solrød Kommune

    Frivilligheden, udelivet, idrætten og kulturen skal styrkes i ny folkeoplysningspolitik

    0
    By Lotte Bøgevig on 26. juni 2025 KOMMUNE

    Et forslag til en ny folkeoplysningspolitik for Solrød Kommune bliver nu sendt i høring henover sommeren. Politikken sætter fokus på fem klare mål.

    Styrk frivilligheden, de folkeoplysende faciliteter, det dannende udeliv, kulturens muligheder og idrætten – hele livet. De fem mål i forslaget til en ny folkeoplysningspolitik for Solrød Kommune er klare.

    Bag målene er der i forslaget blandt andet fokus på at understøtte og anerkende frivillige fællesskaber og foreninger som grundstammen i folkeoplysningsindsatsen, ligesom politikken lægger op til at prioritere tilgængelige, bæredygtige og alsidige rammer, hvor mennesker kan mødes og dyrke deres interesser.

    Der er i politikken også fokus på at udnytte naturen som aktiv læringsarena og til generelt at bidrage til et rigt kulturliv med plads til deltagelse, nysgerrighed og kreativ udfoldelse. Samtidig skal der skabes muligheder for fysisk aktivitet fra barndom til alderdom – og på tværs af fællesskaber.

    “Vi har i Solrød Kommune ikke kigget på vores folkeoplysningspolitik siden 2012, så det glæder mig meget, at vi nu kan sende en ny udgave i høring, som med afsæt i Kultur-, idræts- og fritidspolitikken har en række klare mål om fortsat at styrke vigtige indsatser i kommunen. Den nye folkeoplysningspolitik falder for mig at se desuden også godt i tråd med vores nye turismestrategi. De sætter i fællesskab fokus på alle de gode tilbud, vi har i Solrød Kommune, og vores villighed til både at udvikle og passe på dem,” siger formand for Kultur- og naturudvalget Morten Scheelsbeck.

    Folkeoplysningsudvalget har været involveret i udarbejdelsen af forslaget til folkeoplysningspolitikken, ligesom Solrød Idræts Union og Samrådet også har været med i processen. Der har også været afholdt temamøde for foreninger og borgere om folkeoplysning, hvor forslaget til folkeoplysningspolitikken blev debatteret.

    “Den nye folkeoplysningspolitik er et resultat af et grundigt arbejde med flere relevante foreninger og interesserede borgere. Det har været vigtigt for os, at politikken afspejler de værdier og ønsker, som foreningerne og borgerne har, da vi i fællesskab er medspillere i at sætte fokus på og udleve de her fem mål. Nu ser jeg frem til at læse, hvad der kommer af eventuelle høringssvar, så vi i sidste ende får den allerbedste færdige politik,” siger Henrik Sandberg, der er formand for Folkeoplysningsudvalget.

    Forslaget til den nye folkeoplysningspolitik tager afsæt i den vedtagne Kultur-, idræts- og fritidspolitik og sætter en retning for Solrød Kommunes arbejde med folkeoplysning. Forslaget sendes nu i offentlig høring frem til og med den 2. september.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Borgmesterens nytårshilsen

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Kom og følg kommunalvalget i Solrød Kommune helt tæt på

    Små hænder tog første spadestik til strandområdets nye daginstitution

    Bredt flertal står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Byrådet vil kigge på flere muligheder for at klimasikre strandområdet

    Blev lovet i 2018: Nu er der håb forude for cykelsti over jernbanen

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    Dans og banko var ikke et hit: Ny mandklub får mændene til at møde op

    Nu kan du tilmelde dig stort temamøde om unges trivsel

    Ny del af Solrød Center får skiftet belægning

    Millioner til velfærd og investeringer – Solrød Kommune godkender regnskab

    Indrettet til hverdagen i børnehøjde: Her er strandområdets nye daginstitution

    SSA-elever og sygeplejerskestuderende i Solrød Kommune har fået deres helt eget team

    En investering i fremtiden: Første spadestik til ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup

    Oplev skønne Solrød Kommune: Natur, nærvær og nytænkning i ny turismestrategi

    Borgmester på besøg hos lokal bådebygger med store ambitioner

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    19. januar 2026

    Allan og Morten vil dele bluessjæl og stemning med publikum

    16. januar 2026

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    15. januar 2026

    Solrød Center fylder 50 år – og hele 2026 bliver én stor fejring

    9. januar 2026

    7. januar 2026 startede Gå-Holdet Solrød med “nytårskur”.

    9. januar 2026

    Drabsefterforskning – Virkelighed eller Fiktion?

    27. oktober 2025

    VoresSolrøds vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    Liberal Alliance åbner valgbutik i Solrød Center

    27. oktober 2025

    Venstres vision for Solrød Center

    27. oktober 2025

    LAs vision for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.