Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Borgmester Emil Blücher og udvalgsformand Morten Scheelsbeck tager det første spadestik

    Første spadestik: Nu starter byggeriet af Strandens Hus

    0
    By Lotte Bøgevig on 12. april 2022 KOMMUNE

    Mandag eftermiddag tog borgmester Emil Blücher og udvalgsformand Morten Scheelsbeck første spadestik og satte dermed officielt gang i byggeriet af den kommunale del af Strandens Hus, som forventes at stå klar i 2023.

    Borgmester Emil Blücher og formand for idræts-, kultur og fritidsudvalget Morten Scheelsbeck tog i fælleskab det første spadestik til den kommunale del af Strandens Hus. Dermed starter byggeriet af et 290 m2 stort indbydende hus med plads til både vandsportsudøvere, vandhunde, foreningslivet, børn fra dagsinstitutioner og alle andre, der ønsker at tilbringe tid på de fantastiske strande i Solrød Kommune.

    ­­Strandens Hus består af en kommunal del med en bebyggelse til foreninger mv., saunaer, offentlige toiletter, parkering og grønne områder samt en privat del, som består af en selvstændig bygning med en restaurant/café med tilhørende iskiosk. Den private del af projektet skal opføres på en del af grunden, som Solrød Kommune udlejer til formålet.

    “Stranden er Solrød Kommunes største aktiv, og jeg er glad for, at vi med Strandens Hus opgraderer vores foreningsfaciliteter nær vandet. Projektet har undervejs delt vandene, men jeg synes, at det er landet et fornuftigt sted, hvor langt de fleste kan sig selv i det – både foreninger, selvorganiserede grupper og alle andre, der nyder at tilbringe tid på vores strand. Jeg er i hvert fald spændt på at se Strandens Hus blive en realitet,” siger borgmester Emil Blücher.

    Også hos formand for idræt-, kultur og fritidsudvalget vækker byggeriet af Strandens Hus glæde.

    “I Solrød Kommune har vi et foreningsliv i topform, der skaber rammer og et fælleskab, som man har lyst til at være en del af. Jeg er stolt af, at der her i kommunen er rig mulighed for at udøve idræt på både bredde- og eliteniveau, og som byråd skal vi være med til at støtte op om det aktive foreningsliv. Derfor er jeg glad for at se Strandens Hus blive realiseret, så de mange aktive borgere og foreninger får endnu bedre rammer til at udøve deres aktiviteter,” siger Morten Scheelsbeck.

    Ligesom der er brugerråd i Solrød Idrætscenter og Havdrup Idrætscenter, bliver der etableret et brugerråd I Strandens Hus. Brugerrådet skal arbejde med at udvikle det gode aktivitetsliv i og omkring Strandens Hus og består af repræsentanter fra folkeoplysende foreninger og selvorganiserede grupper, der har motions- eller idrætsaktiviteter i området omkring Stranden Hus og en repræsentant fra Solrød Idrætsunion.

    For at byggeriet af Strandens Hus kunne gå i gang, har det desværre været nødvendigt at fælde en række træer, herunder tre bevaringsværdige træer. Alle træer, der blev fældet, vil blive erstattet af fine, nye træer, og der udarbejdes en genplantningsplan. De tre bevaringsværdige træer bliver erstattet af et egetræ og to skovfyr, der har en højde på 5-6 meter.

    ­Den kommunale del af Strandens Hus forventes at være færdig i første kvartal 2023. Den private del forventes at blive sendt i udbud fra 1. juli 2022 til 1. november 2022. Byggeriet af den private del kan tidligst gå i gang, når den kommunale del af Strandens Hus har fået en ibrugtagningstilladelse.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    Solrød hylder de frivillige – årets prismodtagere er kåret

    Frivillige skaber fællesskab over maden i Den Frivillige Café

    En masse glade cyklister indtog Centergaden i Solrød Strand

    Et enigt byråd står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    Borgerservice er rykket tilbage på rådhuset

    Falck skal drive det operative beredskab i Køge, Solrød og Stevns

    Solrød Kommune sender budgetforslag i høring

    ”Når Frederik bliver konge, så stopper jeg med at arbejde”

    Skolebørnene var med til at indvie Munkekærskolens nye tilbygning

    Havets Folkemøde: Bølger af begejstring og en sejr for en levende Køge Bugt

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    Hedebølge på vej – husk at passe på dig selv og hinanden

    Bettina og besøgshunden Lexa spreder glæde blandt borgere med demens

    40 år med omsorg blev belønnet med kongelig medalje

    Penge fra salg af Solrød Biogas skal nu ud at arbejde for borgerne

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    6. oktober 2026

    Postkort fra Vinden – kom med på en musikalsk tidsrejse gennem Europa.

    6. oktober 2026

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    5. oktober 2026

    Rekord i Solrød-Greve: Røde Kors samlede 140.000 kroner ind

    5. oktober 2026

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    2. oktober 2026

    17-årig fra Solrød Strand imponerede i sit første racerløb

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    6. oktober 2026

    Postkort fra Vinden – kom med på en musikalsk tidsrejse gennem Europa.

    6. oktober 2026

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    5. oktober 2026

    Rekord i Solrød-Greve: Røde Kors samlede 140.000 kroner ind

    5. oktober 2026

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    2. oktober 2026

    17-årig fra Solrød Strand imponerede i sit første racerløb

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.