Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Første skridt taget: Padelcenter på vej til Solrød

    0
    By Lotte Bøgevig on 13. oktober 2022 KOMMUNE

    Byrådet har nu sat gang i den proces, der skal bringe planerne om et ambitiøst padelcenter i Solrød Kommune til live. Næste skridt er at spørge borgere og andre aktører om deres tanker og idéer til projektet.

    Det er sjovt og nemt at lære, og det er blevet voldsomt populært de senere år. Sportsgrenen padeltennis vinder frem over hele landet, og nu ser det ud til, at solrødborgerne også får adgang til den populære sportsgren i lokalområdet.

    Byrådet har nemlig nu sat gang i processen, der skal føre til, at en privat investor opfører et ambitiøst padelcenter på den gamle grusbane ved Solrød Idrætscenter.

    Ideen med et padelcenter startede som et medlemsforslag fra 6 af byrådets 7 partier og lister. Siden er hele byrådet blevet enige om, at det er en god idé med et padelcenter i kommunen, og initiativet er med i budgetaftalen for 2023-2026.

    “Jeg kan næsten ikke få armene ned over det her projekt. Vi ved alle sammen, at fysisk og mental sundhed går hånd i hånd, og nu kommer vi til at kunne tilbyde borgerne endnu en mulighed for at få sved på panden på en sjov måde. Padel er super let at gå til uanset, om man er øvet eller total nybegynder, og det betyder, at det er en sportsgren, som appellerer meget bredt til både unge og ældre,” siger Morten Scheelsbeck, formand for Kultur-, idræts- og fritidsudvalget, og fortsætter:

    “Jeg glæder mig meget til at høre borgernes – og selvfølgelig naboernes og vores lokale idrætsforeningers – input til projektet.”

    Nu skal borgerne inddrages

    Det næste skridt i processen er nu at invitere borgere og aktører til borgermøde om projektet, så alle gode idéer og perspektiver kan indgå som input til arbejdet med udbudsmaterialet. Når datoen for borgermødet er klar, bliver den annonceret på www.solrod.dk, og naboer til det fremtidige projekt får en direkte invitation.

    Fakta

    Byrådet har på byrådsmødet den 12. oktober 2022 valgt at sætte gang i en proces, der skal føre til et offentligt udbud af den kommunale grund, hvor der kan opføres et ambitiøst padelcenter på den gamle grusbane ved Solrød Idrætscenter. I samme omgang bruges 325.000 kr. til omkostninger i forbindelse med udbuddet. Pengene finansieres af kassebeholdningen.

    Projektet udspringer af et medlemsforslag, hvor der var tænkt et klubhus til Solrød FC med ind i projektet. Etableringen af et eventuelt nyt klubhus bliver efter dialog med Solrød FC behandlet i en særskilt sag på et senere tidspunkt.

    Kilde: Solrød Kommune

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    Demens rammer også midt i livet: Heidi og Dan efterlyser netværk til yngre demensramte

    Mistænker dumpning af slam: Solrød Kommune anmelder forurening til politiet

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    Solrød Kommune afslutter salg af biogasanlæg: Millioner til lokale investeringer

    Solrød Kommune fastholder topplacering: Blandt Danmarks hurtigste til byggesager

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    Natureventyr i Solrød

    Nyt liv til Solrød Rådhus: Åbent for borgerne efter lukketid

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Borgmesterens nytårshilsen

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Kom og følg kommunalvalget i Solrød Kommune helt tæt på

    Små hænder tog første spadestik til strandområdets nye daginstitution

    Bredt flertal står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. maj 2026

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    13. maj 2026

    ”Babymassage og ro på nervesystemet”

    13. maj 2026

    Læserbrev: Hvorfor køber Solrød Kommune kinesiske biler?

    11. maj 2026

    Øget fokus på forsyningssikkerhed hos Solrød Vandværk

    8. maj 2026

    Debatindlæg: Borgerinddragelse – men hvad betyder det egentlig?

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.