Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød
    Niels Hörup

    Borgmesterens nytårstale: Kære Solrødborger

    0
    By Lotte Bøgevig on 29. december 2021 KOMMUNE

    Kære Solrødborger

    Da vi gik ind i 2021, var det med forventning og håb om, at coronavirus ville spille en langt mindre og ubetydelig birolle for os alle end den hovedrolle, virus havde indtaget i 2020. Her på falderebet af 2021 har det vist sig, at håbet ikke helt blev indfriet, og vi er nu for alvor klar over, at vi kommer til at leve sammen med virus.

    Når vi husker tilbage på 2021, vil vi derfor mindes en tid, hvor vores hverdag fortsat var præget af coronapandemiens snærende bånd, men vi vil heldigvis også huske 2021 for meget, meget mere end en pandemi.

    Vi vil huske 2021 for at være endnu et år fyldt med fremgang og vækst i Solrød Kommune. For blot at nævne nogle få eksempler er byggeriet af fremtidens bæredygtige boligprojekt Green Hills inklusiv et attraktivt seniorboligfællesskab godt i gang. Vi har også fortsat udviklingen af levende bymidter i kommunen med den igangværende renovering af Solrød Center, Havdrup har fået et nyt, flot kunstgræsanlæg, og erhvervslivet er nu kommet så meget ovenpå igen efter coronanedlukningen, at vores ledighed igen er blandt landets laveste og tilbage på niveau med før, corona ramte landet – helt præcis på 2,1 procent.

    Og endnu mere er på vej, fx det fleksible foreningshus Strandens Hus, en skaterbane ved Solrød Gl. Skole og endnu en stor udbygning af Plejecenter Christians Have.

    Vi er mange, der er vilde med Solrød

    Samtidig blev 2021 endnu et år, hvor vi er blevet flere solrødder. I skrivende stund tæller vi 23.711 indbyggere. Jeg forstår godt de mange nye borgere, for Solrød er en dejlig kommune – ja, i min optik faktisk den bedste. Den opfattelse tror jeg ikke, at jeg står alene med, for når vi spørger borgerne, så er der generelt meget stor tilfredshed med alt lige fra dagtilbud og skoler til ældreplejen.

    Der følger også forpligtelser med, at mange – særligt børnefamilier – flytter til Solrød Kommune fx i forhold til, at vi hjælper vores børn og unge til at blive velfungerende, demokratiske samfundsborgere. Derfor vedtog byrådet sidste år ved denne tid en ambitiøs dannelsesstrategi på 0-18-års området, som skal sikre, at vi giver vores børn og unge mennesker de rette redskaber til at klare sig godt i livet. Det betyder bl.a., at vi har lavet en overgangsmodel, som sikrer en genkendelig og tryg overgang fra børnehave til skole/SFO, og at vi har etableret et rigtig godt samarbejde med erhvervslivet om autentiske læringsforløb for alle 6. klasser. Vi har også afholdt et stort og inspirerende børne- og ungetopmøde, hvor omdrejningspunktet var karaktertrækket mod.

    Selvom det går godt, er der også udfordringer

    Selvom det uden tvivl er dejligt, at så mange vælger at flytte til Solrød Kommune, så medfører det også nogle udfordringer. Lige nu betyder det fx, at der er ekstra pres på dagtilbudsområdet, og vi kan ikke altid garantere plads i ønske-dagtilbuddet.

    Der er også andre ting, som er svære. Både på det private og offentlige arbejdsmarked kigger vi ind i en fremtid, hvor det bliver endnu sværere at rekruttere kvalificeret arbejdskraft, og allerede nu er der områder, hvor vi i Solrød Kommune er udfordret. Det gælder fx SOSU-medhjælpere/assistenter, byggesagsbehandlere, ergoterapeuter og lærere.

    Inden for sundheds- og plejeområdet ansætter vi alle dem, vi kan – alligevel er det svært at skaffe nok hænder. Det betød bl.a., at vi i sommer måtte gå i nødberedskab i hjemmeplejen og på Plejecenter Christians Have, og vi er desværre igen på nuværende tidspunkt i nødberedskab i hjemmeplejen.

    Coronavirus og det høje smittetryk spiller også en rolle i forhold til denne specifikke udfordring bl.a. fordi mange unge mennesker vælger at blive podere frem for fx at tage vikariater inden for hjemmeplejen. Men det er en udfordring, vi arbejder på højtryk for at løse.

    Vi er godt på vej med vores ambitiøse klimamål

    Når det er sagt, er der fortsat rigtig meget at glæde sig over her i Solrød Kommune. Vi er fx godt med i forhold til den grønne dagsorden, og byrådet har bl.a. både vedtaget en ambitiøs klimplan og en naturkvalitetsplan med en masse konkrete initiativer, der skal hjælpe os med at passe godt på naturen og realisere vores ambitiøse mål om at reducere drivhusgasudledningen med 70 procent inden 2030.

    Det betyder fx, at vi har udarbejdet en strategi for ladestandere til el-biler, og i Havdrup, Naurbjerg og Kirke Skensved er der gang i et omfattende varmeprojekt, hvor Solrød Fjernvarme omdanner overskudsvarme fra Solrød Biogas til grøn og bæredygtig, lokal fjernvarme.

    Samtidig har vi uddannet lokale naturambassadører, og vi venter netop i disse dage på besked om, hvorvidt et meget stort og ambitiøst naturprojekt, som skal omdanne yderligere tre procent af kommunens samlede areal til vild natur, kommer til at blive en realitet. Projektet er et samarbejde mellem lokale landmænd og lodsejere, kommunen, forsyningsvirksomheder og Naturstyrelsen og bidrager med øget biodiversitet, beskyttelse af drikkevandet, klimatilpasning, reduktion af CO2-udledning, bedre muligheder for de lokale landmænd og en skøn, rekreativ natursti, der binder Havdrup og Solrød Strand sammen.

    Jeg vil nu afslutte min nytårshilsen, men inden jeg ønsker jer alle et rigtig dejligt nytår, vil jeg gerne takke alle jer, der stemte ved kommunalvalget den 16. november 2021. I Danmark har vi en stolt, demokratisk tradition for, at borgerne hvert fjerde år vælger, hvem der skal repræsentere dem i byrådet. Det er en tradition, som jeg mener, vi skal være både glade for og stolte over, og det glæder mig, at alle – både aftrædende, blivende og nye byrådsmedlemmer – er optaget af byrådets pejlemærker og vision om, at Solrød Kommune skal være det bedste sted at leve og bo.

    Det nye byråd er valgt og kan tage fat på arbejdet stående på et fundament af et samarbejdende byråd og en budgetaftale for 2022 med en meget bred opbakning. For mit eget vedkommende afslutter jeg mit hverv som borgmester efter 16 spændende og arbejdssomme år på posten, og jeg ser nu frem til, at jeg får jeg mere tid sammen med min dejlige familie, hvilket jeg glæder mig meget til.

    Sammen med resten af byrådet glæder jeg mig til at fortsætte med arbejdet for at gøre Solrød Kommune til det bedste sted at leve og bo i, og jeg vil gerne takke alle kommunens medarbejdere og ledere for deres store indsats i året, der er gået.

    På byrådets vegne vil jeg ønske alle et godt nytår.

    Niels Hörup
    Borgmester

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    Demens rammer også midt i livet: Heidi og Dan efterlyser netværk til yngre demensramte

    Mistænker dumpning af slam: Solrød Kommune anmelder forurening til politiet

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    Solrød Kommune afslutter salg af biogasanlæg: Millioner til lokale investeringer

    Solrød Kommune fastholder topplacering: Blandt Danmarks hurtigste til byggesager

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    Borgerservice rykker midlertidigt til biblioteket

    Natureventyr i Solrød

    Nyt liv til Solrød Rådhus: Åbent for borgerne efter lukketid

    Solrød Kommune kan bryste sig af nogle af Danmarks sejeste idrætslærere!

    Borgmesterens nytårshilsen

    Nye lokalplaner på vej for Karlstrup Landsby og Gl. Havdrup

    Det Danske Madhus skal også fremover levere maden til Plejecenter Christians Have

    Ny centerchef skal lede Solrød Kommunes arbejde med by og bæredygtighed

    Kom og følg kommunalvalget i Solrød Kommune helt tæt på

    Små hænder tog første spadestik til strandområdets nye daginstitution

    Bredt flertal står bag ny budgetaftale for Solrød Kommune

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. maj 2026

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    13. maj 2026

    ”Babymassage og ro på nervesystemet”

    13. maj 2026

    Læserbrev: Hvorfor køber Solrød Kommune kinesiske biler?

    11. maj 2026

    Øget fokus på forsyningssikkerhed hos Solrød Vandværk

    8. maj 2026

    Debatindlæg: Borgerinddragelse – men hvad betyder det egentlig?

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.