Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Borgmesterens nytårshilsen 2015

    0
    By Lotte Bøgevig on 29. december 2014 KOMMUNE

    Kære læser,

    21.582 indbyggere. Aldrig før har så mange borgere været bosat i Solrød Kommune, og flere er på vej.
    Visionen for byrådet er, at Solrød Kommune er det bedste sted at leve og bo, og jeg synes, at både de mange projekter, der er afsluttet i året løb og dem, der er blevet søsat, vidner om, at vi er på vej i den rigtige retning.

    Solrød i front med grøn energi
    Solrød Kommune ønsker at tage ansvar for klima og miljø, og i 2014 blev det første spadestik til et biogasanlæg taget. Anlægget er det eneste i landet, der kan omdanne den ildelugtende tang fra stranden til grøn energi til borgerne. Og når det går i drift i det nye år, kommer det til at kunne producere varme til 1700 hustande og el til 3800 hustande.
    Med anlægget bliver tang fra stranden og restprodukter fra industri og landbrug til en ressource, og samtidigt får vi en række gevinster til glæde for klima og miljø. Vi forventer både at reducere drivhus-gasudledningen betydeligt og forbedre vandmiljø og vandkvaliteten i Køge Bugt ved at fjerne og anvende tangen i anlægget.
    Vandløb tjener flere formål
    Et nyt vandløb, der snor sig fra moseområdet gennem Trylleskoven og ned til Køge Bugt, blev i for-sommeren indviet. Området er et attraktivt udflugtsmål, hvor det er muligt at opleve ørreder svømme omkring, men det er ikke kun skabt som udflugtsmål og til ære for dyrelivet og naturen. Når der er sky-brud, og vandet står højt i Køge Bugt, er vandløbet og mosen udformet, så det kan samle regnvand op.  Dermed giver det nye vandløb borgerne tryghed ved at være en sikring mod oversvømmelser, hvilket kan vise sig at blive gavnligt i de kommende år.

    Vi skal beskytte os mod stormflod
    Kystdirektoratet og Naturstyrelsen har udpeget Køge Bugt, til at være et af de steder i landet, hvor der kan ske store skader på grund af oversvømmelse fra havet. En sikring mod en vandstandsstigning på 2,8 meter kan i de kommende år blive nødvendig på Solrød Kommunes kystlinje i Køge Bugt, viser nye analyser. Solrød Kommune er forpligtet til at udarbejde en såkaldt risikostyringsplan, hvor der er bud på hvilke tiltag, der kan være relevante for at gardere kystlinjen mod stormflod.  Det bliver startskuddet til en diskussion om, hvordan vi kan holde vandet væk. Jeg håber også, det kan blive en snak om, hvordan vi samtidigt skaber rekreative oplevelser ved vandet. Jeg er sikkert ikke den eneste, der drømmer om en strandpark.

    Stærk indsats rettet mod ældre
    Statens såkaldte ældremilliard, som vi søgt og fået del i, har resulteret i en række aktiviteter til gavn for Solrøds ældre borgere. Der er stor succes med de tiltag, der er gjort for ensomme ældre, og der er her i december indkøbt rickshaws, som jeg glæder mig til at se i bybilledet til foråret. Også et projekt med tidligt at opspore fysisk svage ældre, hvor vi tilbyder genoptræning, så borgerne kan fastholde deres funktionsniveau, er kommet godt fra start.

    Topmoderne genoptræningscenter
    I det tidligere posthus i Solrød Center er der igen kommet liv efter, at Genoptræningen i efteråret flytte-de ind i de renoverede lokaler. Det betyder, at genoptræningen er blevet samlet, hvilket giver en bedre service til borgene og mere effektive arbejdsgange. Samtidigt har rådhuset har også været igennem en større omrokering og ombygning, som blev færdig lige før jul. Denne ombygning har betydet, at det lykkedes at samle mange borgerrettede funktioner et sted, så mange borgere kun skal henvende sig på en adresse med deres ærinder hos kommunen.
    Solrød Center og Havdrup Center er steder, der står for skud i det nye år.  Byrådet har i år besluttet, at der skal udarbejdes en helhedsplan for de to centre i løbet af 2015. Og vi går efter at få en plan, hvor der er fokus på, hvordan vi får skabt rammerne for mere liv og flere aktiviteter og dermed mere handel.
    Folkeskolen er godt på vej
    2014 var også året, hvor folkeskolerne tog hul på et nyt kapitel med folkeskolereformen og en ny ar-bejdstidsaftale for lærerne. Det har været en ordentlig mundfuld, men efter besøg på skolerne, er det min klare vurdering, at de er kommet godt fra start. Vi er ikke i mål endnu, og arbejdet rækker ind i de kommende år.
    Mange forældre har ønsket, at fritidstilbuddet til eleverne i 3.-6. klasse bliver knyttet tættere til skolerne, og det bliver snart en realitet Til april bliver juniorklubben Strandklubben opdelt og flytter fra Solrød Gl. Skole til lokaler ved henholdsvis Uglegårdsskolen og Munkekærskolen. Ungdomsklubben vil forsat holde til på henholdsvis Havdrup Skole og Solrød Idrætscenter, men åbningstiderne bliver fra april mere fleksible, og det vil blive opprioriteret også at opsøge de unge på udendørs mødesteder. Målet er at komme i dialog med de unge og afhjælpe uhensigtsmæssig adfærd, og det er mit håb, at det vil bidrage til at skabe øget tryghed i lokalsamfundet.
    Kunstgræsbane på vej  
    I slutningen af 2015 bliver det muligt at spille fodbold på en kunstgræsbane i Solrød. Helt tilbage i 2012 lavede byrådet en aftale med Solrød FC om, at der skal etableres en kunstgræsbane i kommunen, som fodboldklubben medfinansierer. Byrådet har afsat pengene til det i år, og min forventning er, at det er en realitet fra vintersæsonen.

    Kunstgræsbanen er kun et af mange projekter, der står for skud i 2015. Der er mange nye initiativer på vej, som viser, at vi fortsat styrer mod visionen om, at Solrød Kommune skal være en dynamisk kom-mune og det bedste sted at leve og bo i hovedstadsområdet.

    På byrådets vegne vil jeg ønske alle godt nytår.

    Niels Hörup

    .

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    Nyt AI-projekt skal skabe mere tid til dig som borger

    Peter Tanev gæster Havets Folkemøde i Solrød

    Hedebølge på vej – husk at passe på dig selv og hinanden

    Bettina og besøgshunden Lexa spreder glæde blandt borgere med demens

    40 år med omsorg blev belønnet med kongelig medalje

    Penge fra salg af Solrød Biogas skal nu ud at arbejde for borgerne

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    Er du klar, hvis krisen rammer: Kom til stort beredskabstopmøde

    Nyt udvalg skal gøre Solrød Kommunes folkeskoler endnu bedre

    Nyt støjudvalg fortsætter kampen mod støj fra motorvejen

    Solrød Strandrenselaug har købt ny og bedre strandrensemaskine

    Demens rammer også midt i livet: Heidi og Dan efterlyser netværk til yngre demensramte

    Mistænker dumpning af slam: Solrød Kommune anmelder forurening til politiet

    Ny rapport: Solrød Kommunes folkeskoler klarer sig fortsat godt

    Solrød Kommune ansætter ny direktør med stærk profil

    Farvel til heldagsparkering: Nye regler skal give borgerne bedre plads ved rådhuset

    Solrød Kommune afslutter salg af biogasanlæg: Millioner til lokale investeringer

    Solrød Kommune fastholder topplacering: Blandt Danmarks hurtigste til byggesager

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.