Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    • DØDSANNONCER
    VIBORHER – Solrød

    Mere tid til at være barn – vi øger tiden i børnehaven

    0
    By Lotte Bøgevig on 17. september 2026 DEBATINDLÆG, LÆSERBREVE, NYHEDER

    Hele weekenden har jeg og Emil Blücher forhandlet budget med byrådets øvrige partier og lister. Nu er alle med i aftalen. Det er jeg stolt af.

    Carl Andersen, gruppeformand LA Solrød

    Et af de største tiltag i budgetaftalen er en ny og bedre overgang fra børnehave til SFO og skole. I stedet for, at børnene allerede starter i SFO i april, får de nu lov til at blive i børnehaven frem til skolestart i august

    Det er jeg meget tilfreds med. Særligt på børnenes vegne.

    Vi investerer 1,8 mio. kr. i at sikre en anden og bedre overgang fra børnehave til skole. Det skyldes bl.a., at normeringen er bedre i børnehaverne, og at forældrebetalingen er lavere end i SFO’en

    Samtidig har regeringen sendt flere penge ud til kommunerne netop for at gøre førskole mindre økonomisk attraktivt og sikre bedre normering i perioden frem mod skolestart. Det tager vi bestik af i Solrød.

    Alternativet ville være, at vi hvert forår skulle ansætte en række ekstra vikarer i SFO’erne fra april til august for at leve op til de nye normeringskrav – hvorefter behovet forsvinder igen ved skolestart. Det har jeg svært ved at se logikken i. Hverken for børnene, medarbejderne eller skolerne.

    I stedet prioritere vi at lade børnene blive nogle måneder længere i deres kendte og trygge børnehavemiljø og på at skabe en god overgang til skolelivet.

    Derfor har vi samtidig valgt at øge børnehavernes budgetter med mere end blot udgiften til de ekstra måneder, børnene bliver der. Det skal sikre ressourcer til alderssvarende pædagogik for de ældste børn – og ikke mindst mulighed for at besøge den kommende skole og SFO inden skolestart i august.

    Faktum er, at førskole mange steder oprindeligt blev indført som en besparelse, fordi normeringen i SFO er lavere end i børnehaven. Senere analyser har ikke kunnet dokumentere nogen signifikant positiv effekt af den tidligere overgang for børnene. Tværtimod peger analyser på, at særligt mere sårbare og tryghedssøgende børn kan opleve dårligere trivsel ved det ekstra skift og ved at skulle forlade den trygge børnehave flere måneder tidligere.

    Derfor giver vi børnene mere tid til at være børn. Derfor er jeg overbevist om at det her kan være ét skridt i retningen af en bedre folkeskole med mere ro, læring og trivsel.

    Men det er ikke det eneste løft af børn- og ungeområdet i budgetaftalen

    Vi investerer også i renovering af toiletterne på vores tre folkeskoler, en ekstra omgang rengøring midt på skoledagen, længere åbningstid i klubben i Havdrup og flere medarbejdere til den opsøgende socialpædagogiske indsats på skoler og i dagtilbud.

    Alt der her kommer oveni at vi i 2026 afsatte betydelige midler til nye legepladser, nyt legetøj, nye bøger og flere voksne.

    I Solrød Kommune prioriterer og investerer vi i vores børn og unge. Det er en klokkeklar prioritet for mig, Liberal Alliance Solrød og for det brede flertal i byrådet.

    Solrød er en kommune med rigtig mange børn og børnefamilier. Det skal også kunne mærkes i vores prioriteringer, for det kunne mærkes ved det seneste kommunalvalg.

    Fordi vi holder af hverdagen – i børnehøjde.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    To aftener med Amerika i centrum – oplev Sofie Rud og Jesper Bugge Kold i Solrød

    Kronik af Emil Blücher

    Vi mindes de døde

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    Glæde og fællesskab med demenskoret

    Kom med til et spændende foredrag når Solrød Bibliotek og Kulturhus får besøg af Helle Bertram!

    Foredrag med Kristian Leth

    Klumme af Brian Mørch

    Dodekalittens skaber besøger Solrød Bibliotek den 18. november.

    Ingrid har fået ting til at ske i Solrød i mere end 50 år

    Solrød er hjemme – også når Daniel trækker i arbejdstøjet

    Løbere og SuperBrugsen i Havdrup knækker cancer.

    Trine har fået større selvtillid og nye ledelsesværktøjer

    Se Solrød Bymidte med nye øjne – kom med på kursus i byudvikling

    Lene fra Køge vandt Solrød Centers jubilæumsmaleri til 15.000 kr.

    Solrød Strand højt på listen over mulige støjskærme langs motorvejen

    Tidligere sognepræst Leif Ellerbek er død – satte et stort aftryk på Solrød Sogn

    Berøring, der beroliger – en workshop om babymassage, ro og søvn

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    28. oktober 2026

    To aftener med Amerika i centrum – oplev Sofie Rud og Jesper Bugge Kold i Solrød

    27. oktober 2026

    Kronik af Emil Blücher

    27. oktober 2026

    Vi mindes de døde

    27. oktober 2026

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    27. oktober 2026

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    28. oktober 2026

    To aftener med Amerika i centrum – oplev Sofie Rud og Jesper Bugge Kold i Solrød

    27. oktober 2026

    Kronik af Emil Blücher

    27. oktober 2026

    Vi mindes de døde

    27. oktober 2026

    Jersie Kirke inviterer til en dag med ro og nærvær

    27. oktober 2026

    Sidste nyt fra Havdrup Kirke

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.