Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Rektors debut i farverigt optog

    0
    By Lotte Bøgevig on 7. september 2026 NYHEDER

    Solrød Gymnasium er kendt for sin ekstraordinære opstart til den årlige idrætsdag foran Solrød Rådhus.

    Af Solrød Gymnasium

    Hvorfor er den ekstraordinær? Fordi eleverne hvert år engagerer sig i klassens udklædningstema på ret imponerende vis. I år optrådte rektor Mette Møller Jørgensen for første gang som frontfigur i optoget, iklædt dyrekostume lige som alle lærerne.

    Det er ikke svært at se, at klasserne før idrætsdagen på Solrød Gymnasium har haft masser af samarbejde med hinanden. Hver klasse har som del af skolestarten demokratisk besluttet udklædningstema, og de har i fritiden samarbejdet om alt fra kostumer, lærerinvitationer til aftenens middag, borddækning, aftenmenu, salgsboder, soundtrack og i nogle tilfælde også selvbyggede vogne til optoget.

    Skolens instagram har været domineret af temabærende lækkerier leveret på lærerværelset som fedtegaver før idrætsdagens endelige pointuddeling. Så mens eleverne efter idrætsdagen kan slappe lidt af, så skal lærerne på slankekur.

    Solrød Gymnasiums legendariske idrætsdagsoptog er igen vokset med et øget elevtal, og skolens nye rektor gik foran de mange imponerende udklædte elever.

    I år er der ekstra mange elever i optoget

    Teambuilding kan foregå på mange planer, og idrætsdagen er blot én af de mange aktiviteter, der fører især 1.årgangseleverne længere ind i sammenholdet i klassen og på tværs af både klasser og årgange. Og dem er der flere af end i de seneste år. Solrød Gymnasium er vokset i elevtal de seneste 2 år, og det kunne mærkes i det ekstra lange optog på Idrætsdagen. Skolen kaldes dog fortsat et såkaldt mellemstort gymnasium på sydkyststrækningen med 660 elever fordelt på den 3-årige stx-uddannelse og den 2-årige hf-uddannelse.

    En ambitiøs dag med et hav af discipliner

    Igennem idrætsdagen på Solrød Gymnasium, så dyster eleverne hvert år i diverse idrætsfaglige discipliner og slutter med en stor dyst mellem elever og lærere. Alt er nøje tilrettelagt af en flok ambitiøse idrætslærere, men også psykologilærerne, bioteknologilærerne, filosofilærerne og mediefagslærerne er som alle andre faglærere klædt ud og aktivt deltagende på dagen. I år i regnvejr, men det tager både rektor, lærere, de fremmødte tilskuere og ikke mindst eleverne med godt humør.

    Fra ét event til et andet

    Idrætsdagen afsluttes med et brag af en fest, hvor diverse priser uddeles fra scenen til de vindende klasser under larm og ballade, og allerede i næste uge annonceres næste store traditionsevent på Solrød Gymnasium: Solgym by Night, hvor frivillige elever er med til at skabe en helt særlig aften med kulørte lamper, brætspil, alkoholfrie mocktails, stor buffet, musik og anden underholdning. I år er det nye, at medlemmer af foreningen Solrød Gymnasiums Venner får gratis adgang som elever på skolen.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Plejecenter Christians Have får igen ros af tilsyn

    Postkort fra Vinden – kom med på en musikalsk tidsrejse gennem Europa.

    Fra marker til Tykmose Fælled: Nu er planen godkendt

    Rekord i Solrød-Greve: Røde Kors samlede 140.000 kroner ind

    Solrødske forældre giver kommunens dagtilbud topkarakterer

    17-årig fra Solrød Strand imponerede i sit første racerløb

    Efterårsferie på Solrød Bibliotek og Kulturhus

    Lasse fra Havdrup gør det igen: Vinder skolemesterskabet for andet år i træk

    Tag del i sorgens uge

    Mørkekoncert med Kvinderne!

    Nyt fra Jersie Kirke

    Fire måneder mere i børnehaven – hvorfor egentlig?

    Prioritetslån eller realkreditlån? Med fleksibilitet følger en risiko

    Efter to år fordobler Rikke sin salon i Solrød Center

    Solrød hylder de frivillige – årets prismodtagere er kåret

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    8. oktober 2026

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    8. oktober 2026

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    8. oktober 2026

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    8. oktober 2026

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    7. oktober 2026

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Seneste nyt
    8. oktober 2026

    Har du en idé, der kan gøre Solrød smukkere?

    8. oktober 2026

    Musklerne husker det, hjernen glemte: Klaus kæmper sig tilbage på karatemåtten i Solrød

    8. oktober 2026

    Solrød Kommune søger nye lægdommere

    8. oktober 2026

    Ny pulje: Har du en idé, der kan samle seniorer?

    7. oktober 2026

    SF: “Vi vil hellere hæve skatten end skære i velfærden”

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    LÆS AVISEN
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.