VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Politikerne elsker at tweete

    0
    By Lotte Bøgevig on 20. juli 2016 NYHEDER

    Den 19. juli 2016 – Selvom Twitter rundede 10 år i marts, er det aldrig blevet den store succes i Danmark. Politikere og journalister elsker Twitter, hvorimod resten af befolkningen primært benytter andre sociale medier som bl.a. Facebook og Instagram.

    Selvom Twitter fundamentalt har ændret hastigheden og kommunikationensprocessen omkring nyheder og politik, er det stadig en yderst begrænset del af danskerne som bruger mediet. Til gengæld er Twitter vel nok et af de mest populære sociale medier for verdens ledere – det understreges bl.a. af, at 85 % af verdens statsoverhoveder er aktive på Twitter, incl. vores egen Lars Løkke. Med med kun 4 % daglige Twitter brugere i Danmark, er det begrænset hvor mange almindelige danskere som overhovedet følger med og ser hvad der sker på Twitter.

    En analyse foretaget af Meltwater, viser, at emnet politik hovedsagelig bliver omtalt på mediet Twitter. Twitter repræsenterede hele 96,3% af alle Dkpol omtaler på de sociale medier i perioden 18 juni til 18 juli.

    dkpol

    Til sammenligning var kun 2,3 % af den samlede omtale af dansk politik på det sociale medie Facebook.

    ”Vores analyse viser, at Twitter har fundet sin egen nice som den foretrukne kanal når der skal drøftes og deles nyheder, især indenfor politik. Selvom Twitter ikke er et folkejet medie i sammenligning med fx facebook, som 62% af danskerne benytter dagligt, så har det alligevel sin berettigelse i visse grupper, og for journalister er det helt klart en vigtig kilde til nyheder”, udtaler Christian Pedersen, Managing Director, Meltwater Danmark.

    Til gengæld elsker flere og flere danskere instagrams icenesatte visuelle univers. Billeder om mad, mode og sundhed deles flittigt, og i øjeblikket svømmer instagram over med feriebilleder fra hele verden.

    dkpol ferie

    77,32 % af alle posts om sommerferie på de sociale medier, har i perioden 18 juni til 18 juli været omtalt på Instagram. Brugerne deler flittigt det virtuelle fotoalbum – uanset om ferien afholdes i et sommerhus ved Løkken eller på en mere eksotisk destination i udlandet.

    ”De såkaldte sociale medier (SoMe) har sin berettigelse fordi de udfylder forskellige opgaver og behov, og selvom der har været sået tvivl om Twitters overlevelse, så tror jeg helt klart at mediet har fundet sin plads på markedet”, udtaler Christian Pedersen, Managing Director, Meltwater Danmark.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Påskenyt fra Solrød Center

    Byrådet åbner op for nye muligheder for ”to go” mad og drikke ved Strandens Hus

    ”Sammen skaber vi det bedste sted at leve og bo”

    Solrød Kommune får større fokus på tidlig indsats på 0-6 års området

    Lokalplanforslag for ny gårdbørnehave sendes i høring

    Nye tal: Mange flere medlemmer i idrætsforeningerne i Solrød Kommune

    Meter i sekundet – Forfattermøde med forfatter Stine Pilgaard

    ER DU OGSÅ I TVIVL?

    Wolt kommer til Solrød

    Fællessangskoncert hylder store popkunstnere

    AJ Skadedyrskontrol: Flere og flere får væggelus og skægkræ

    Detailhandlen ændrer sig – men hvad betyder det for Solrød?

    Ingen sommer uden svaler, ingen kunstudstilling uden kurator.

    Færdselsuheld ved Solrød Byvej

    NYT fra Havdrup Kirke

    Fredagstræf – tilbage i sin gamle form

    Dennis har udviklet slagteren i SuperBrugsen Havdrup: Vi vil gerne være en madbutik

    Kom med på påskevandring

    Talentfulde unge giver koncert i Solrød Strandkirke

    Tumlinghøj Auto: Her er vi som en lille familie

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    30. marts 2023

    Påskenyt fra Solrød Center

    30. marts 2023

    Byrådet åbner op for nye muligheder for ”to go” mad og drikke ved Strandens Hus

    30. marts 2023

    ”Sammen skaber vi det bedste sted at leve og bo”

    30. marts 2023

    Solrød Kommune får større fokus på tidlig indsats på 0-6 års området

    30. marts 2023

    Lokalplanforslag for ny gårdbørnehave sendes i høring

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.