VIBORHER – Solrød
    Facebook Twitter Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød

    Virksomhedsbesøg på Gjeddesdal Gods

    0
    By Lotte Bøgevig on 30. september 2014 POLITIK

    Den 13 sep. havde Venstres kredsbestyrelse i Greve/Solrød inviteret til virksomhedsbesøg på  Gjeddesdal Gods, hvor samtidig  kredsens folketingsmedlem Bertel Haarder og  Greves Borgmester Pernille Beckmann deltog i en fire timers rundvisning af Godset. Kredsen havde  inviteret en  gruppe interesserede Venstre medlemmer med på besøget sammen med de 2 politikere, med udgangspunkt i at give indsigt i Godset dagligdag og de udfordringer landbruget generelt har.

    Turen  startet med fremvisning af Godsets bygninger og maskiner fra  den gamle tid og frem til nye effektive installationer og maskiner,  og  deltagerne fik historien bag hver bygning, der blev fortalt levende og engageret  af ejerne Søren og Helena Nymann, som selv stod for rundvisningen på godset. Gjeddesdal Gods viste også frem, hvordan man havde tilpasset sig vores tid, med topmoderne maskiner til landbrugsdriften, og at man havde ombygget ledige bygninger som tidligere havde været brugt til landbrugsriften , men nu var udlejet til erhvervsvirksomheder af forskellig art. I alt 55 virksomheder var i øjeblikket på godset som lejere.

    Søren Nymann fortalte, at Godsets betydning for de omkringliggende  sogne altid har været meget stor. Men Godset har også haft stor betydning for Danmark generelt – især op gennem 1800-tallet, hvor Godset stod for den første dræning i Danmark. Det var også på Gjeddesdal Gods, at Danmarks første mælkecentrifuge kom i gang i 1876.

    Bertel Haarder, Pernille Beckmann og Venstres medlemmer fik et indblik i de udfordringer nutidens landmand har, når det gælder tungt bureaukrati , f. eks.  når der skal ansættes lærlinge/praktikanter, eller bare man skal krydse vejen med mejetærskeren. Der var også forslag til, hvordan man fra Greve Kommune kunne hjælpe erhvervslivet i Greve lidt på vej.  Noget borgmesteren tog til sig og ville se på.

    Men også infrastrukturen var et problem for en virksomhed som Gjeddesdal Gods, som ligger lidt ude på landet. Her er internet og godt mobiltelefoni  noget man kan kikke langt efter, eller er meget dyrt at anskaffe sig, men som er noget som er begyndt at være lige så vigtigt som mange andre ting i driften.

    Dagen blev afsluttet med kaffe i Godset stue, hvor der også var tid til en kort rundvisning og fortælling af værtsparret om Gjeddesdal Gods historie, og deres præg på Greve igennem tiden.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Opgaveudvalget om helhedsplan for Havdrup er vedtaget

    Flere muligheder til borgerne i Solrød Kommune

    Brian Mørch “Jeg skal ikke i folketinget”

    Benjamin Lindberg stiller op til folketinget for det nye parti Moderaterne.

    Veteranen og militæranalytikeren: Debat om fremtidens forsvar oven på krigen i Ukraine

    Mads Silberg er ny konservativ folketingskandidat i Greve-/Solrød-kredsen

    Blokpolitikken er lagt i graven i Solrød

    Skal vi ikke snart digitalisere folkeskolen?

    Konservative i Solrød Kommune vil tilbyde GPS til demente

    Borgeren i centrum

    Det skal være godt og trygt at blive ældre i Solrød Kommune.

    HAVDRUP SKAL BEVARE SIN UNIKKE DNA

    DERFOR DELTAGER SF SOLRØD IKKE I LIBERAL ALLIANCES VÆLGERMØDE OM BORGERNES HUS

    Konservative: Vi skal have en bedre og fornyet svømmehal i Solrød

    Konservative: Alderdommen skal indeholde omsorg, værdighed og selvbestemmelse

    Konservative vil nedsætte konkret støjudvalg i Solrød Kommune

    SOLRØD KAN MERE

    Havdruplisten og budget for 2022-2025

    Vi skal være fælles om at udvikle Solrød

    HavdrupListen er klar med ny spidskandidat

    ANNONCE
    ANNONCE
    FACEBOOK
    Netavisen Solrød
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juni 2022

    Kronik: Offentlig smalkost kommer til at ramme Solrød Kommune

    27. juni 2022

    Endnu flere penge i integrationspuljen: Nye muligheder for støtte til ukrainske flygtninge

    27. juni 2022

    Nu vil Solrød FC med i kampen om oprykning til 1. division

    27. juni 2022

    10 års jubilæum i Tatakau Karate

    27. juni 2022

    Sognecaféen ændrer mødedag fra august

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET OG VIND!

    ANNONCER
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2022 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.