Mens Danmark er på vej på sommerferie, spiller Venstre i Solrød ud med to nye kandidater til det kommende kommunalvalg i november. Det glæder borgmesterkandidat Kim Kliver (V), at der er vind i sejlene for partiet i Solrød.
I forvejen stod der ti personer på Venstres liste til kommunalvalget i Solrød. Nu står der 12 på listen, for siden opstillingsmødet er listen blevet udvidet med først 45-årige Louise Irgens og siden med 61-årige Frank Ellegaard Nielsen.
”Det er rigtig dejligt at se, at to nye kandidater har meldt sig på banen, og som har nogle rigtige fornuftige holdninger til, hvordan Solrød kan blive en endnu bedre kommune. De er begge meget løsningsorienterede, så jeg glæder mig meget over, at de nu er en del af Venstre i Solrøds hold,” siger borgmesterkandidat Kim Kliver, der samtidig glæder sig over de mange positive tilbagemeldinger på Venstres politiske udspil.
Et bedre sted for både børn, unge og ældre
Louise Irgens bor i Solrød Strand med mand og tre børn og brænder for at skabe bedre rammer for både børn, unge og ældre.

Allerede nu kan man læse om de to nye kandidater på venstresolrod.dk, og her fortæller Louise mere om, hvad hun vil arbejde for, og hendes baggrund.
”Med baggrund i ledelse, sundhedssektor og forbrugerforståelse ved jeg, hvor vigtigt det er, at vi bruger ressourcerne rigtigt – og med omtanke. Jeg tror på, at vi i fællesskab kan gøre Solrød stærkere – og skabe en kommune, hvor det er trygt og meningsfuldt at leve og vokse op,” skriver Louise blandt andet og lister fire områder, som hun særligt vil være med til at sætte fokus på.
”Bedre rammer for børn og unge – med fokus på trivsel, faglighed og fritid. Styrket lokal sundhed og forebyggelse – særligt for børnefamilier og ældre. En ansvarlig økonomi – hvor vi prioriterer det vigtigste og skaber varige løsninger. Mere tryghed i hverdagen – gennem fællesskab, nærhed og tillid til hinanden,” lyder budskaberne fra Louise Irgens.
Et godt sted at bo med et aktivt foreningsliv
Med på holdet er også Frank Ellegaard Nielsen, der de sidste 21 år har boet i Solrød med May, som han har et par tvillinger på 21 år med. Mange kender måske allerede Frank som en meget aktiv mand i kommunens foreningsliv, blandt andet som boksetræner i Solrød Gymnastikforening og som årets idrætsleder i 2024.

”Jeg vil gerne være med til at skabe de bedste rammer for børn og unge i kommunen. En god barndom i daginstitutionen og en tryg skolegang er fundamentet for et godt liv – og det ansvar skal vi tage alvorligt i kommunen. Det vil unægtelig komme godt tilbage, når de unge bliver ældre,” fortæller Frank Ellegaard Nielsen til venstresolrod.dk.
For ham er et foreningsliv, hvor mulighederne er mange, vigtigt.
”Der skal være plads til nytænkning og mulighed for at igangsætte nye tiltag inden for alle aldersgrupper,” fortæller Frank, der tror på nytænkning og adgang til gode fritidstilbud, forebyggende sundhedsindsatser og fokus på mental trivsel hos os alle.
Plads til flere
Med i alt 12 kandidater på listen stiller Venstre med et af de stærkeste hold til kommunalvalget. Det skal dog ikke holde liberale sjæle tilbage, hvis de gerne vil gøre en indsats.
”Vi er især glade for den forøgede interesse overfor Venstre i Solrøds politiske linje, og vi arbejde hårdt på at fastholde dette gode momentum med nye stærke kandidater. Man er stadig meget velkommen til at rette henvendelse, hvis man har noget på hjertet og vil være med til at gøre en indsats. Både som kandidat og i det hele taget,” siger Kim Kliver.
Kilde: Venstre i Solrød


