Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Socialdemokratiet i Solrød har valgt kandidater til byrådsvalget d. 16. november

    0
    By Lotte Bøgevig on 7. juni 2021 POLITIK

    Socialdemokratiet i Solrød har på en generalforsamling valgt kandidater til byrådsvalget d. 16. november. De tre nuværende medlemmer af byrådet Jonas Ring Madsen, Jytte Willendrup og John Wennerwald genopstiller sammen med 7 øvrige kandidater. Kandidatfeltet spænder over et bredt spektrum, så socialdemokratiet i Solrød er dermed godt forberedt til den kommende valgkamp.

    Socialdemokratiet har valgt den nuværende gruppeformand Jonas Ring Madsen som spids og dermed borgmesterkandidat. Jonas glæder sig over tilliden og til sammen med de øvrige kandidater at tage udfordringen op i forhold til det nuværende Venstredominerede byråd.

    ”Socialdemokratiet går til valg for et stærkt lokalt velfærdssamfund, uanset om det handler om gode dagtilbud, en velfungerende folkeskole, tryghed for vores sårbare eller værdighed for vores ældre. Der skal tages hånd om udviklingen, uanset om det drejer sig om strandområdet, Havdrup eller landsbyerne. Kommunen skal ikke presse løsninger ned over borgerne. Løsninger skal findes i fællesskab, så der kan skabes forståelse, opbakning og medejerskab til projekterne. Derfor er der behov for en ny politisk ledelse og et nyt samarbejde i Solrød kommune.”, siger socialdemokraternes borgmesterkandidat.

    Listen af socialdemokratiets kandidater er:
    1. Jonas Ring Madsen
    2. Jytte Willendrup
    3. Anette Fynbo Blem
    4. Hanne Vognbjerg
    5. John Wennerwald
    6. Finn Larsen
    7. Arne Nowicki Pedersen
    8. Finn Åge Rasmussen
    9. John Løvenskjold Nielsen
    10. Bendt Kirk

    ’Socialdemokratiet i Solrød er optimistiske og tror på en ny magtfordeling i Solrød byråd. Mange vælgere udtrykker ønske om forandring og det håber vi kan omsættes til flere socialdemokratiske mandater i det kommende byråd.

    Det er et vigtigt lokalt valg, for vi står overfor store beslutninger i den kommende valgperiode. Vi skal sikre velfærden i takt med at der bliver mange flere ældre, vi skal have styr på kommunens udviklings- og bosætningsstrategi, en ny plan for centeret med borgernes hus er også på dagsordenen og dertil kommer omstillingen som følge af klimamålsætningen. Det er vi klar til at gå i gang med”, siger Jonas Ring Madsen.

    Formanden for socialdemokratiet i Solrød Anette Fynbo Blem glæder sig til, at samfundet nu åbner op igen, så partiforeningen kan komme ud og møde vælgerne.

    ”Vi har fået mange erfaringer med det virtuelle, men det er nu engang bedre at møde vælgerne i øjenhøjde til en snak om vores kommune og vores fremtidige lokalsamfund. Socialdemokraterne håber på en valgkamp med mange engagerede debatter med de andre partier. Det er vigtigt for vores demokrati, at der er mange, som viser interesse for de lokale valg.”, siger Anette Fynbo Blem

    Socialdemokratiet har tidligere valgt Dennis A. Jørgensen som Greve -Solrøds kandidat til regionsrådsvalget.

    På generalforsamlingen var der genvalg til den nuværende bestyrelse. Nyvalgt til bestyrelsen blev John Løvenskjold Nielsen.

    Kilde: Finn Larsen

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Klumme af Brian Mørch

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    Et valg med håb og et ansvar, vi bærer sammen

    1.038 stemmer viser vejen – HavdrupListen er klar til de næste fire år

    Louise Irgens (V) valgt ind i byrådet

    Et stort tillykke til mine partifæller, som er blevet valgt ind i byrådet.

    Kandidaternes personlige stemmer til kommunalvalget

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    29. juli 2026

    Medaljer til Budokan Karate Solrød ved VM

    29. juli 2026

    PostNord Danmark Rundt kører gennem kommunen på søndag

    26. juli 2026

    Tag med til Indien – uden at forlade Jersie

    26. juli 2026

    Vi siger hjertelig tak for 13 år!

    26. juli 2026

    Nogle timer i stilhed: Prøv stille-retræte i Jersie Kirke

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.