VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • Solrød Center
    VIBORHER – Solrød
    Jonas Ring Madsen

    Socialdemokratiet har valgt borgmesterkandidat til kommunalvalget i 2021

    0
    By Lotte Bøgevig on 26. oktober 2020 POLITIK

    Det bliver den nuværende gruppeformand Jonas Ring Madsen som bliver Socialdemokratiets borgmesterkandidat ved kommunalvalget i 2021. Jonas Ring Madsen blev valgt på den ekstraordinære generalforsamling den 21. oktober 2020 uden modkandidater.

    ”Jeg er naturligvis både glad, stolt og ydmyg over den store tillid som partiet har vist mig ved, at vælge mig som borgmesterkandidat. Med tilliden følger et ansvar, et ansvar for at socialdemokratiet stor stærkest muligt i vælgernes bevidsthed når krydset skal sættes på valgdagen” siger Jonas Ring Madsen og fortsætter

    ”Det ligger dybt i vores Socialdemokratiske DNA at tage ansvar. Tage ansvar for Danmark. Tage ansvar for Solrød. Det har vi altid gjort, og det vil vi altid gøre. Som det moderne velfærdsparti er vi garant for, at vi i fællesskab finder de rigtige løsninger på borgernes og virksomhedernes udfordringer i Solrød Kommune. Vores kommune skal være tæt på de ønsker og behov, som borgerne har brug for og en kommune, der lægger vægt på kvalitet og service. Og her skal vi fokusere på kernevelfærdsydelserne. Gode dagtilbud, en stærk folkeskole og omsorg for vores ældre”

    Jonas Ring Madsen blev valgt ind i Solrød byråd ved valget i 2017. Han er medlem af økonomi-, teknik- og miljøudvalget og næstformand i familie- og uddannelsesudvalget. Han blev valgt som formand for den socialdemokratiske gruppe i 2019.

    ”Vi har brug for at udvikle kommunen i tæt samarbejde med borgerne. Vi skal have borgerne med helt ind i maskinrummet, så det er borgernes løsninger der er i centrum. Derfor er det vores vision, at der etableres borgerudvalg der skal anbefale konkrete løsninger til byrådet. Især ved anlægs- og udviklingsprojekter. Solrød Kommune har brug for andre politiske løsninger og en fornyelse af de idéer der i dag er herskende i byrådet. Det er helt afgørende at få tilliden tilbage i lokalpolitik i Solrød Kommune”, slutter Jonas Ring Madsen.

    Formanden for den socialdemokratiske partiforening i Solrød Anette Blem siger, at Socialdemokratiet med valget af Jonas Ring Madsen står godt rustet til den kommende valgkamp. ’De øvrige kandidater og den samlede liste vil blive besluttet på en generalforsamling i marts 2021. Vi går også i gang med at udforme vores politiske program for 2021 – 2025 og vi vil invitere Solrøds borgere med til dette arbejde. Dermed er vi godt rustet til den demokratiske dyst med de andre partier i valgkampen, så borgerne får det bedste grundlag at vælge på.

    Jonas Ring Madsen bor i Solrød Strand sammen med Lotte. De har sammen Sigrid og Noora. Jonas Ring Madsen er uddannet i Politik & Administration fra Aalborg Universitet og arbejder til dagligt i Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.

    Kilde: Socialdemokratiet i Solrød

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Klumme “Der skal hugges hæle og klippes tæer uden bedøvelse”

    Læserbrev: Lokalplan for Solrød Strandvej øst for Solrød Center med tilhørende kommuneplantillæg

    De lokale KU’ere fra Solrød hverver nye medlemmer

    Solrød Kommunes nye kultur- og fritidspolitik er nu undervejs

    Læserbrev: Bedre borgerinddragelse i fremtidige budgetprocesser efterlyses

    Liberal Alliances svar på SFs læserbrev

    SF Solrød kommentar til Budget 2023-2026

    Stigende økonomisk utryghed: SF kræver inflationshjælp i milliardklassen

    Så er der valgplakater i lygtepælene i Solrød Kommune

    Konservativ glæde over bredt budget med klare aftryk

    Regeringen vil skære ét år af flere kandidatuddannelser, det er en fejl og ikke fremtidsorienteret.

    Konservative ønsker til Solrød Kommunes budget for 2023

    Venstre vil også være med i budget 2023

    Ny hal ved Solrød Idrætscenter

    K og S vil nedsætte konkret støjudvalg i Solrød fra nytår

    Morten Scheelsbeck: Endelig ny idrætshal på vej i Solrød

    Naima Simring er nu æresmedlem af Venstre

    Drømte aldrig om et liv i politik, men nu skal det være!

    Hilsen fra Venstre i Solrød

    En folketingskandidat taler ud.

    ANNONCE
    TILMELD NYHEDSBREVET

    ANNONCE
    FACEBOOK
    Vi bor her
    ANNONCER
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    28. september 2023

    Ny helhedsplan vil løfte idrætsområdet i Solrød Kommune yderligere

    28. september 2023

    Festlig lyserød lørdag i Solrød og Havdrup

    28. september 2023

    Solrød Center har fokus på at være på forkant med detailhandlens udvikling

    28. september 2023

    Æbledag i Bibliotekshaven

    27. september 2023

    K: Vi indfører deltidspladser i dagtilbud i Solrød Kommune

    1. februar 2014

    Solrød Kommune søger forpagter til kioskerne

    2. februar 2014

    Varmens dag

    10. februar 2014

    Netto udvider butikken i Solrød Center

    12. februar 2014

    Lone Hertz holder foredrag om livskvalitet

    19. februar 2014

    Ny ŠKODA Yeti

    ANNONCE
    ANNONCER
    TILMELD NYHEDSBREVET

    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.