Jeg er vokset op i en nabokommune til Solrød, hvor man ikke prioriterede lukkede stisystemer. Som barn måtte jeg cykle på landeveje med biler tæt forbi, når jeg skulle til håndbold eller mit fritidsjob hos McDonald’s.
Jeg husker tydeligt, hvor utrygt det føltes. Derfor sætter jeg i dag ekstra meget pris på, at vi i Solrød har trygge stier, hvor man kan komme rundt uden at møde biltrafikken.
Her kan børn selv cykle til skole og fritidsaktiviteter, og forældrene kan trygt sende dem afsted. Det er ikke en selvfølge, men resultatet af, at tidligere byråd har tænkt langsigtet og prioriteret det. Fremover skal vi holde fast i princippet om lukkede stisystemer og udbygge dem, så endnu flere vælger cyklen i hverdagen.
Derfor er jeg også glad for, at vi i Liberal Alliance sidste år var med til at få forhandlet lys på cykelstien mellem Havdrup og Kirke Skensved ind i budgettet. Står det til os, bliver næste skridt lys på cykelstien mellem Solrød Landsby og Jersie Landsby.
At cykle handler om meget mere end transport. De lukkede stisystemer giver børn mulighed for at tage deres første skridt mod selvstændighed i trygge rammer. De gør børn mere selvhjulpne og giver dem chancen for at stå på egne ben uden hele tiden at være afhængige af mor og far. Noget så enkelt som lukkede stier væk fra trafikken, giver børn mulighed for at tage ansvar for deres egen transport og opdage, at de faktisk godt selv kan komme fra A til B. Samtidig giver det dem frihed til at besøge venner i weekenden eller til selv at bestemme, om de bliver i SFO’en eller cykler hjem.
Netop derfor er det vigtigt, at vi passer på de eksisterende stisystemer og løbende investerer i gode og trygge cykelstier.

Regine Hovmøller
Byrådsmedlem, Liberal Alliance


