Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • POLITIK
    • SPORT
    • 112
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    VIBORHER – Solrød

    Ny lov giver Solrød Kommune bedre muligheder for solceller på kommunale bygninger

    0
    By Lotte Bøgevig on 17. oktober 2025 POLITIK

    Der er gode nyheder for Solrød Kommunes planer om at opsætte solceller på kommunens bygninger.

    Regeringen har nemlig varslet en lovændring, der gør det nemmere og billigere at udnytte de kommunale tage til solcelleanlæg. Hos Venstre er både Per Dahlin og Niels Hörup begejstrede for de nye muligheder.

    Det kan være en god forretning at installere solceller på taget – noget, som mange husejere i Solrød har erfaret gennem årene. Samtidig øger solceller forsyningssikkerheden og bidrager til den grønne omstilling.

    Det er også baggrunden for, at byrådet i Solrød Kommune har vedtaget en klimaplan, der blandt andet sigter mod at reducere kommunens udledning af drivhusgasser med 80 procent i 2030 sammenlignet med niveauet i 1990. Et af de konkrete tiltag er opsætning af solceller på nogle af de 90.000 m2 tagflader, der er på kommunens bygninger.

    Desværre har processen været mere kompliceret end forventet og reelt mere eller mindre sat opsætningen af solceller på kommunale tage på pause. Det bliver der lavet om på nu.

    Reglerne har stået i vejen

    ”Vi har været langt i planlægningen af solceller på kommunale bygninger i Solrød. Men vi er også løbet ind i en mur med de hidtidige regler. F.eks. med et solcelle-projekter med Solrød Forsyning, hvor solceller bl.a. skulle være udrullet på Solrød Idrætscenters tage. Uanset hvor god en forretning det måtte være, har bureaukratiet været så omfattende, at vi ikke har kunnet gennemføre projekterne,” siger Niels Hörup, der som fhv. borgmester, gruppeformand og byrådsmedlem gennem mere end 30 år må siges at have et tæt kendskab til planerne i kommunen.

    Solrød Biogas Anlæg til Åben Landbrug

    Derfor er han også glad for, at SVM-regeringen nu vil forenkle reglerne for kommunerne.

    ”Det er endnu et område, hvor regeringen lemper på bureaukratiet. Tidligere skulle vi for eksempel oprette et selskab alene for at opsætte solceller på en enkelt bygning ligesom der skete en modregning i indtægterne. Det betyder en direktør, direktion, bestyrelse, revision og så videre for hver bygning – og en ringere økonomi. Det gjorde projekterne uoverskuelige og meget dyrere, end de behøvede at være,” siger Niels Hörup (V).

    Udnytte kommunale tage

    Med de nye regler håber Venstres Per Dahlin, at der kommer gang i opsætningen af solceller på kommunens bygninger.

    ”Vi ser, hvordan mange boligejere har installeret solceller – ikke kun for at være grønne, men også for at spare penge. Derfor glæder det mig, at vi i Solrød nu kan udnytte vores kommunale tage til at producere strøm fra solceller. Vi har adskillige bygninger, hvor solceller kan opsættes, så vi hurtigere kan nå vores klimamål – og gøre det på en økonomisk fornuftig måde. Nu skal vi undersøge, hvor det kan være en god ide,” siger Per Dahlin, der er en af Venstres kandidater til kommunalvalget.

    Han peger på, at der fra 2027 også kommer nye EU-regler, der betyder, at der på alle nye kommunale bygninger over en hvis størrelse skal forberede solceller – og at de regler langsomt strammes, så man i 2050 skal have nulemissionsbygninger.

    Fart på opsætningen

    ”Hvis vi skal nå vores klimamål, må vi sætte turbo på. Nu har regeringen givet os en hjælpende hånd, så nu handler det om at få projekterne i mål. Det er kun glimrende, hvis vi kommer foran på de kommende EU-krav, så vi for en gangs skyld ikke hænger i bremsen,” tilføjer Per Dahlin, der også peger på de langsigtede økonomiske fordele:

    ”Der er naturligvis ikke overskud fra dag ét, men med en levetid på op til 30 år er solceller mange steder en overskudsforretning. Nu undersøger vi hvor. Som Venstre-mand er jeg naturligvis også glad for, at investeringen på sigt kan give ekstra indtægter til kommunekassen samtidig med vi når i mål med vores Co2 mål”, siger Per Dahlin, der foretrækker solceller på kommunale tage frem for på vores marker.

    Kommunevalg den 18. november

    Med et kommunalvalg den 18. november er der kommet øget fokus på de konkrete initiativer. Niels Hörup er nummer 3 på Venstres liste, mens Per Dahlin er nummer 6. på Venstres liste. Det er de personlige stemmer der afgør, hvilke kandidater, der bliver valgt. Du kan se listen over alle kandidat på www.venstresolrod.dk

    Kilde: Venstre i Solrød

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Kim Kliver “En ny skole kræver omtanke, ansvar og planlægning”

    Venstre står bag en ny ”Accelerationspakke for kystbeskyttelse”,

    Læserbrev af Nicklas Gregil

    Læserbrev fra Regine Hovmøller

    Læserbrev af Jytte Willendrup

    Liberal Alliance får besøg i deres valgbutik og afholder et arrangement

    Læserbrev fra HavdrupListen

    Læserbrev af Nikolaj Schwartz

    Mød Vicestatsminister Troels Lund Poulsen (V)

    Læserbrev fra en Solrød-borger “Mangel på billigere lejeboliger i Solrød”

    Læserbrev af Finn Larsen

    Læserbrev af Bo C. Christiansen

    Læserbrev af Hanne Bache Vognbjerg

    Venstre i Solrød vil udarbejde beredskabsplaner i samarbejde med bl.a. lokale grundejerforeninger

    To partier har fået valgbutik i Solrød Center

    Læserbrev af Jonas Ring Madsen

    Læserbrev af Musa Akin

    Er det tid til en tredje folkeskole i Solrød Strand?

    Borgmesterkandidat Kim Kliver vil have borgerforslag på byrådets dagsorden

    Læserbrev af Anne Kirstine Raun Senderovitz

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    9. november 2025

    Kim Kliver “En ny skole kræver omtanke, ansvar og planlægning”

    8. november 2025

    Venstre står bag en ny ”Accelerationspakke for kystbeskyttelse”,

    6. november 2025

    Læserbrev af Nicklas Gregil

    6. november 2025

    Spil dig sund – brætspil holder hjernen skarp

    6. november 2025

    Læserbrev fra Regine Hovmøller

    5. november 2025

    Læserbrev af Finn Larsen

    3. november 2025

    Læserbrev: En grønnere og pænere Solrød – med færre skraldespande

    3. november 2025

    Læserbrev af Flemming Warhøi

    3. november 2025

    Læserbrev af Ulrik Lassen

    4. november 2025

    Læserbrev af Anne Kirstine Raun Senderovitz

    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.