Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Ministerbesøg i Solrød med debat om Ring 5 og beredskabet

    0
    By Lotte Bøgevig on 16. oktober 2025 POLITIK

    Både Morten Dahlin, Minister for Byer og Landdistrikter, og Torsten Schack Pedersen, Minister for Samfundssikkerhed og Beredskab, kommer til Solrød og stiller op til debat, mens Venstres formand og vicestatsminister Troels Lund Poulsen tager på erhvervsbesøg i Havdrup.

    Det er Venstre i Solrøds borgmesterkandidat Kim Kliver, der har taget initiativ til de to åbne politiske arrangementer, hvor borgere får mulighed for at møde og debattere emner som Fingerplanen, Ring 5, landsbyliv, kommunens beredskab og meget mere.

    ”Vi synes det er rigtig vigtigt, at borgerne får mulighed for at diskutere ikke kun med os lokale, men også med de, der laver lovgivningen på Christiansborg. Så da lejligheden bød sig, så fik jeg aftalt, at hele tre ministre kommer forbi, så Solrøds borgere får en stemme i de vigtige debatter,” siger borgmesterkandidat Kim Kliver.

    Ud over de to møder med ministrene Morten Dahlin og Torsten Schack Pedersen, som er åbne, er der også et lukket erhvervsarrangement med Venstres formand Troels Lund Poulsen, hvor udvalgte repræsentanter fra

    Erhvervsnetværket, lokale erhvervsfolk og byrådskandidater inviteres til at drøfte erhvervspolitik og vækst i Solrød Kommune.

    Kan hybridangreb ramme Solrød?

    Ja, hybridangreb kan også ramme i Solrød. Spørgsmålet er, om vi er klar til en krise?

    ”Vi har inviteret Torsten Schack Pedersen forbi, fordi det er vigtigt, at vi sætter beredskab på dagsordenen. Når vi kigger på de eksisterende beredskabsplaner, kan vi lynhurtigt se, at hvis vi bliver ramt af noget voldsomt, så mangler vi en rigtig robust beredskabsplan lokalt. Det skal vi selvfølgelig have styr på,” siger borgmesterkandidat Kim Kliver, der tidligere har været ude at slå på tromme for en styrkelse af beredskabsplanerne.

    Det er torsdag den 30. oktober kl. 19.00–21.00, at Venstre i Solrød inviterer til den vigtige debat om beredskab og samfundssikkerhed med Torsten Schack Pedersen, Minister for Samfundssikkerhed og Beredskab. Arrangementet afholdes på Aktivitetscenteret i Solrød Center 85 og fokuserer på, om Solrød Kommune er rustet til at håndtere ikke kun storme og brande, men også hybridangreb, sabotage og andre større kriser.

    Beredskabet handler om et hele

    Beredskabet handler ikke kun om naturlige katastrofer, men også om trusler som cyberangreb, infrastruktursabotage og andre former for moderne krigsførelse, der kan ramme lokalsamfundet, siger borgmesterkandidat Kim Kliver, der håber på en bred debat.

    Hvordan kan vi udnytte den lokale kraft fra frivillige og foreninger endnu bedre? Og hvilke teknologiske løsninger kan styrke vores beredskab?

    ”Vi har brug for at drøfte, hvordan vi skaber den bedste dialog mellem kommune, borgere og stat for at sikre et robust og trygt Solrød. Alle borgere er velkomne til at deltage, stille spørgsmål og bidrage med deres perspektiver,” siger Kim Kliver.

    Lokale Venstre-folk vil have Ring 5 aflyst

    Allerede den 3. november kl 17-19 inviterer Venstre i Solrød igen alle interesserede borgere til en aften med Morten Dahlin, Minister for Byer og Landdistrikter. Arrangementet finder sted i Pepes Bar, Havdrup Hallen, Skolevej 62 og sætter fokus på tre centrale emner: Fingerplanen, Ring 5 og bevaringen af landsbylivet.

    Venstre i Solrød har klart meldt ud: Staten skal ophæve arealreservationen til Ring 5.

    Ifølge partiet har Ring 5-arealreservationen blokeret udviklingen og skabt usikkerhed i årtier. Derfor ser man lokalt ingen realistisk fremtid for en ny motorvej i transportkorridoren, og ønsker den ophævet.

    Samtidig vil Fingerplanen blive drøftet: Skal den ses som en mulighed eller en barriere for Solrøds vækst? Og hvordan sikrer vi, at landsbyerne bevarer deres initiativ, fællesskab og livskraft?

    Arrangementet er en chance for at møde ministeren, stille skarpe spørgsmål og bidrage til debatten om, hvordan Solrød bedst navigerer i de kommende års udfordringer.

    Lukket erhvervsarrangement med Troels Lund Poulsen

    Det er også lykkedes at presse et arrangement med Venstres formand, Vicestatsminister Troels Lund Poulsen ind i kalenderen den 6. november.

    ”Vi ville gerne have holdt det tredje ministermøde som en åben debat. Denne gang bliver det dog som et lukket erhvervsarrangement med udvalgte repræsentanter fra Erhvervsnetværket, lokale erhvervsfolk og byrådskandidater, hvor vi tager en debat om erhvervspolitik og vækst i Solrød Kommune. Arrangementet finder sted hos EnergiElektrikeren i Havdrup,” fortæller Kim Kliver, der håber, at man senere kan få arrangeret et offentligt møde, hvor der bliver adgang til at møde Troels Lund Poulsen.

    Venstre tager initiativ: Din chance for at blive hørt

    De to åbne arrangementer er en god mulighed for at møde ministrene, stille spørgsmål og være med til at forme Solrøds fremtid.

    ”På vegne af Venstre i Solrød vil jeg gerne opfordre borgere, der har tid og lyst, til at deltage og bidrage til debatten om Ring 5, beredskab og kommunens udvikling,” siger borgmesterkandidat Kim Kliver.

    Kilde: Venstre i Solrød

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Klumme af Brian Mørch

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    Et valg med håb og et ansvar, vi bærer sammen

    1.038 stemmer viser vejen – HavdrupListen er klar til de næste fire år

    Louise Irgens (V) valgt ind i byrådet

    Et stort tillykke til mine partifæller, som er blevet valgt ind i byrådet.

    Kandidaternes personlige stemmer til kommunalvalget

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    13. juli 2026

    Vis os planen – ellers føles arbejdet som stilstand

    6. juli 2026

    Solrød-talent udtaget til Youth Olympic Games 2026

    3. juli 2026

    Nu kan du nominere årets ildsjæle til Frivilligfesten 2026

    1. juli 2026

    Første spadestik til nyt klubhus ved Solrød FC

    1. juli 2026

    Gratis yoga og åndedræt på stranden ved Strandes Hus

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
      rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.