Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Liberal Alliance Solrød vil løfte foreningslivet med selvejende haller

    0
    By Lotte Bøgevig on 27. maj 2025 POLITIK

    I Liberal Alliance Solrød vil vi styrke de frivillige fællesskaber, der binder vores kommune sammen gennem fritid, idræt og lokale initiativer. Selvom vi aktivt ikke prioriterer dine skattekroner på kommunale kulturprojekter, da vi er tæt på Københavns rige kulturtilbud, så er sports- og fritidsområdet en undtagelse.

    Gode rammer for foreninger og idrætsliv er afgørende for at få hverdagen til at fungere. De frivillige kræfter skal have frie og gode rammer at skabe frivillige fællesskaber – mens kommunens rolle blot skal være understøttende.

    Derfor vil Liberal Alliance Solrød undersøge muligheden for at gøre en eller flere af vores haller selvejende. Det kunne være Solrød Idrætscenter eller Havdrup Hallen. Hvad betyder det så? Jo, de er naturligvis fortsat finansieret over skatten, men ansvar, drift og prioriteringer flyttes i lagt højere grad fra Rådhuset og ud til en lokal bestyrelse, der tager ansvar for økonomi, ansatte og drift. Kommunen skal blot have en udpeget repræsentant i bestyrelsen.

    Det giver langt mere frihed og lokal beslutningskraft, hvilket kan føre til højere kvalitet og bedre beslutninger da de tages tættere på borgerne, foreningerne og brugerne. Selvejende haller har langt mere frihed til at planlægge aktiviteter, fordele ressourcer og skabe præcis de rammer som man lokalt har brug for. Vi vil bevare alle vores haller og gøre dem til decentrale kraftcentre for frivillige fællesskaber.

    Derudover vil vi sikre adgang til haller og mødelokaler via en app eller pinkode for at slippe for besværet og risikoen med fysiske nøgler og udleveringer. Det vil også lette arbejdet for de kommunale medarbejdere som i højere grad kan fokusere på at sikre kvaliteten af faciliteterne fremfor at køre rundt og låse op.

    Til sidst skal vi decentralisere langt flere beslutninger fra centrale udvalg til foreningerne og de lokale aktører. Vi skal ikke opfinde dagsordner til os selv på rådhuset.

    Det er for os i Liberal Alliance et langt mere ambitiøst bud på at imødegå de udfordringer som løbende kommer i snitfladen mellem foreninger og kommune, end at etablere et nyt udvalg på rådhuset til at træffe beslutninger for foreningerne. Selvejende haller betyder, at civilsamfundet tager roret, mens kommunen bakker op. Vi vil undersøge mulighederne for sådanne selvejende haller og eksekvere på det hvis der er lokal interesse og det vurderes praktisk muligt.

    Kilde: Emil Blücher, Borgmester (LA) & Carl Andersen, Byrådskandidat og MF (LA)

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Klumme af Brian Mørch

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    Et valg med håb og et ansvar, vi bærer sammen

    1.038 stemmer viser vejen – HavdrupListen er klar til de næste fire år

    Louise Irgens (V) valgt ind i byrådet

    Et stort tillykke til mine partifæller, som er blevet valgt ind i byrådet.

    Kandidaternes personlige stemmer til kommunalvalget

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    4. marts 2026

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    4. marts 2026

    Mad og Musik i 2026

    4. marts 2026

    Kræftens Bekæmpelse Solrød lokalforening afholder generalforsamling og foredrag om senfølger.

    2. marts 2026

    Hvad er vigtigst for dig ved det kommende folketingsvalg?

    26. februar 2026

    Fra vision til virkelighed: Byrådet godkender næste skridt for Solrød Bymidte

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.