Et nyt sundhedshus til gavn for hele Solrød
Vi står i Solrød Kommune over for en vigtig opgave: At tænke sundhed og tryghed sammen på en ny måde – særligt til gavn for vores ældre medborgere. Mit forslag er at etablere et moderne sundhedshus midt i Solrød Strand med mulighed for en mindre søsterløsning i Havdrup.
Et sted, hvor læger, speciallæger, fysioterapeuter, psykologer, apotek og sundhedsrelaterede forretninger samles under ét tag. Tanken er enkel: Borgerne skal kunne få hjælp lokalt, i menneskelige og moderne rammer uden at skulle suse for mange steder hen. Et sted, hvor sundhed bliver noget, vi møder i hverdagen – ikke først når noget går galt.
Forebyggelse, fællesskab og livskvalitet
Et sundhedshus handler ikke kun om behandling, men også om forebyggelse, livskvalitet og nærvær. Huset skal rumme både sundhedsydelser og et fælles caféområde, hvor man kan mødes og skabe liv i bymidten.
Samtidig kunne et seniorbofællesskab ligge ved siden af, så ældre borgere kan bo trygt og aktivt tæt på sundhedstilbud og fællesskab. Det er et konkret bud på, hvordan vi kan skabe bedre trivsel for både unge og ældre og samtidig gøre vores bymidte mere levende. På sigt kan vi desuden skabe et mindre sundhedshus i Havdrup, så også borgerne dér får kortere vej til lokale sundhedstilbud samlet ét sted.

En investering i tryghed og fremtid
Projektet koster ikke kommunen penge, for finansieringen skal ske gennem eksterne investorer. Men gevinsten er til gengæld stor: Bedre forebyggelse, kortere vej til behandling, flere lokale arbejdspladser og nye boliger til seniorer, der ønsker at blive i deres nærmiljø. Det er en investering i fremtidens Solrød – et sted, hvor vi samler sundhed, fællesskab og livskvalitet midt i byen. Hele visionen kan læses på nytsundhedshus.dk, hvor vi også har lagt visualiseringer åbent frem.
Morten Scheelsbeck
Borgmesterkandidat for Det Konservative Folkeparti i Solrød Kommune



