Flere ældre skal kunne blive i deres lokalmiljø
Vi bliver flere ældre i Solrød Kommune – og det er i sig selv en god nyhed. Men det forpligter os også til at skabe bedre rammer for det gode og trygge seniorliv.
Som konservative mener vi, at et samfund kendes på, hvordan det behandler sine ældre. Og her kan vi gøre det bedre.
Seniorlivet skal kunne leves i trygge, kendte rammer
Alt for mange ældre i dag oplever, at de ikke kan blive boende i deres nærmiljø, når deres bolig bliver for stor eller uhensigtsmæssig. Det betyder ofte, at man må forlade det netværk, man har bygget op gennem mange år – og det skaber både utryghed og ensomhed.
Derfor bør vi i Solrød Kommune sætte langt mere målrettet fokus på at opføre flere senioregnede boliger og bofællesskaber. Boliger, der er mindre, lettere at vedligeholde, tæt på indkøb, offentlig transport og med mulighed for fællesskab og aktivitet i nærområdet.
En værdig alderdom kræver handling – ikke bare hensigtserklæringer
Det handler ikke kun om mursten og kvadratmeter – det handler om livskvalitet. Om at kunne blive boende tæt på børn, børnebørn og gamle naboer. Om at kunne følge med i lokalsamfundet, selvom ens behov ændrer sig.
Som konservative ønsker vi ikke, at folk skal tvinges væk fra det liv, de kender, bare fordi deres bolig ikke længere passer til deres alder. Vi skal tænke klogt og langsigtet – og sikre, at ældre i Solrød har reelle muligheder for at blive i kommunen hele livet.
Jørgen Kauling, nr. 7 på liste C
Kandidat til kommunalvalget for Det Konservative Folkeparti i Solrød


