Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Læserbrev af Alan Kampman

    0
    By Lotte Bøgevig on 20. oktober 2025 POLITIK

    Innovation og udvikling starter med modet til at gøre tingene anderledes

    Af Alan Kampman, kandidat til kommunalvalget i Solrød for Venstre

    Når man siger “innovation”, tænker mange på teknologi og store virksomheder. Men for mig handler innovation i kommunalpolitik om noget helt andet: Det handler om at turde tænke nyt i hverdagen – dér, hvor kommunen møder borgerne.

    Solrød skal være en kommune, der går forrest. Ikke ved at bruge flere penge, men ved at bruge dem klogere. Det kræver mod til at gentænke gamle vaner og inddrage både medarbejdere, erhvervsliv og borgere i at finde løsninger, der virker i praksis.

    Tag for eksempel vores lokale erhvervsliv. Solrød rummer mange iværksættere, håndværkere og små virksomheder, som kæmper for at skabe arbejdspladser og udvikling. De efterspørger ikke tilskud – de efterspørger samarbejde. En kommune, der ser dem som partnere, ikke som modparter. Derfor skal vi styrke dialogen, forenkle sagsbehandlingen og gøre det lettere at drive virksomhed i Solrød.

    Vi skal også blive bedre til at bruge hinandens viden. Ofte findes de bedste idéer blandt de ansatte, der står med opgaverne i hverdagen. Når en medarbejder finder en smartere måde at løse noget på, bør det anerkendes og deles – ikke drukne i regler og procedurer. Innovation starter nedefra, ikke i et excelark.

    Der ligger også et stort potentiale i grøn udvikling. Klimaforandringer er ikke noget, vi kan vælge fra, men vi kan vælge, hvordan vi reagerer. Solrød skal være en kommune, hvor grønne løsninger og økonomisk ansvar følges ad. Det kan være ved at stille krav til bæredygtighed i byggeri, genbruge materialer i kommunens egne projekter, eller samarbejde med lokale virksomheder om grøn energi og cirkulære løsninger.

    Vi skal ikke bare tale om grøn omstilling – vi skal vise, at det kan gøres i praksis. For eksempel ved at bruge kommunens bygninger som teststeder for nye energiløsninger eller give lokale skoleklasser og erhvervsskoler mulighed for at arbejde med konkrete innovationsprojekter i samarbejde med kommunen.

    Innovation handler også om mennesker. Om ledelse, der tør give ansvar og plads til idéer. Om en kultur, hvor fejl ikke bliver straffet, men brugt til læring. Når medarbejdere, borgere og virksomheder føler sig hørt og involveret, opstår udviklingen af sig selv.

    Jeg tror på, at Solrød kan blive kendt som en kommune, der tænker nyt – ikke for at være anderledes, men for at være bedre. En kommune, der tager ansvar, men også tør eksperimentere.

    For fremtidens Solrød skal bygges på mere end planer og budgetter. Den skal bygges på mennesker, idéer og samarbejde. Det er sådan, vi skaber innovation – og det er sådan, vi skaber fremtid.

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Klumme af Brian Mørch

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    Et valg med håb og et ansvar, vi bærer sammen

    1.038 stemmer viser vejen – HavdrupListen er klar til de næste fire år

    Louise Irgens (V) valgt ind i byrådet

    Et stort tillykke til mine partifæller, som er blevet valgt ind i byrådet.

    Kandidaternes personlige stemmer til kommunalvalget

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    10. april 2026

    DMI gæster Solrød: Oversvømmelser i Danmark og klimatilpasninger i Solrød

    10. april 2026

    En legende rejse med Sarvin Asa på Solrød bibliotek og Kulturhus

    9. april 2026

    3 spændende kunstnere i Solrøds Kulturhus

    7. april 2026

    ”Vi tager huset tilbage”- og nu renoverer vi det”

    7. april 2026

    Indlæg af Carl Andersen

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.