Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Konservative og Socialdemokraterne vil have vild natur på ‘skemaet’ i Solrøds dagtilbud

    0
    By Lotte Bøgevig on 19. marts 2021 POLITIK

    Mandag den 15. marts besluttede byrådet i Solrød Kommune, at kommunen skal deltage i Miljøministeriets konkurrence ‘Danmarks vildeste kommune’, der skal fremme vild natur og biodiversitet. Det støttede både Socialdemokraterne og Det Konservative Folkeparti, og de to partier har arbejdet videre med tankerne og er nu klar med en idé til første konkrete initiativ: Et øget fokus på vild natur og biodiversitet i kommunens dagtilbud.

    Det er vigtigt, at børn og unge tidligt lærer om vigtigheden af en sund og vild natur og en velfungerende biodiversitet, mener byrådsmedlemmerne Jonas Ring Madsen (S) og Morten Scheelsbeck (K).

    Derfor vil de to lokalpolitikere nu tage emnet op på næste møde i kommunens familie- og uddannelsesudvalg, som netop beskæftiger sig med blandt andet skoler og dagtilbud, og lægge op til en drøftelse af, hvordan man bedst muligt kan implementere tankerne bag konkurrencen i tilbuddene til kommunens børn og unge.

    Konkrete forslag til dagtilbud og skoler

    “En mulighed kunne være, at vi i kommunens vuggestuer og børnehaver får en ‘Vild natur-uge’, som tager direkte udspring i idéerne fra projektet ‘Danmarks vildeste kommune’, og hvor der er særligt fokus på, hvordan vi får mere vild natur, og hvad biodiversitet betyder for hele sammenhængskraften,” siger Morten Scheelsbeck (K) og fortsætter:

    “En anden mulighed kunne være, at vi i en af skolernes såkaldt omlagte uger, hvor der i forvejen tænkes i alternative undervisningsformer, får en ‘Vild natur-dag’, hvor også skolebørnene på en eller anden måde lærer om og deltager i projektet.”

    Skal drives af dagtilbuddene selv

    Ifølge byrådets beslutning om at deltage i Miljøministeriets konkurrence skal Solrød Kommunes indsats blandt andet omfatte kortlægning af kommunale vejrabatter og grønne kommunale arealer i byerne med biodiversitetspotentiale. Og netop det fokus gør det oplagt at tænke kommunens børn ind i projektet, mener Jonas Ring Madsen (S):

    “Både vuggestuer, børnehaver og skoler ligger jo netop på kommunale arealer, og derfor det både naturligt og oplagt, at børnene kan tage udgangspunkt i nogle arealer tæt på deres hverdag, som de i forvejen har kendskab til. Hvordan det i sidste ende skal skrues sammen er selvfølgelig op til de enkelte skoler og institutioner, som bedst kender børnene og deres områder, men nu sætter vi i hvert fald gang i debatten og glæder os til at udvikle det yderligere.”

    Det fælles forslag fra Socialdemokratiet og Det Konservative Folkeparti skal drøftes på mødet i Familie- og Uddannelsesudvalget i april.

    For yderligere kommentarer, kontakt Jonas Ring Madsen på 60 13 72 51 eller Morten Scheelsbeck på 28 89 50 39.

    Kilde: Morten Scheelsbeck

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Klumme af Brian Mørch

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    Et valg med håb og et ansvar, vi bærer sammen

    1.038 stemmer viser vejen – HavdrupListen er klar til de næste fire år

    Louise Irgens (V) valgt ind i byrådet

    Et stort tillykke til mine partifæller, som er blevet valgt ind i byrådet.

    Kandidaternes personlige stemmer til kommunalvalget

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    11. marts 2026

    Portalens smukke galleri er rammen om en ny spændende udstilling

    10. marts 2026

    Solrød FC søger frivillige

    10. marts 2026

    Optimisme hos Venstre i Solrød efter generalforsamling

    10. marts 2026

    Familieejet bageri fra 1963 kåret som Årets Bedste Bagerkæde

    10. marts 2026

    Læserbrev “Når friværdi bliver til skatteregning langs Køge Bugt”

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.