Close Menu
VIBORHER – Solrød
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VIBORHER – Solrød
    • NYHEDER
    • KOMMUNE
    • KIRKERNE
    • BIBLIOTEK/KULTURHUS
    • 112
    • SPORT
    • DEBAT/LÆSERBREVE
    VIBORHER – Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    0
    By Lotte Bøgevig on 28. september 2025 POLITIK

    Vi må huske, at bag hver ældre er der et menneske

    Forleden mødte jeg en ældre herre her i Solrød på vej ud af supermarkedet. Han fortalte med stolthed om sit arbejdsliv, om de mange år han havde lagt i foreningslivet og om de mennesker, han havde hjulpet undervejs.

    “Jeg har altid klaret mig selv,” sagde han med rank ryg, “men jeg håber, der er et sted for mig, når kræfterne ikke rækker længere.”

    Hans ord blev hængende hos mig. De mindede mig om, hvad der virkelig betyder noget – nemlig menneskelig omsorg. Bag hvert rynket smil gemmer sig et liv levet. Hver eneste ældre i Solrød har bygget det samfund, vi i dag tager for givet. De har arbejdet, betalt skat, passet børn og bidraget til vores fællesskaber. Derfor skylder vi dem også en alderdom med tryghed, værdighed og respekt.

    I Solrød er vi heldige. Vores hjemmepleje arbejder allerede i faste teams, og det gør en forskel. Når det er de samme ansigter, der kommer ind ad døren, skabes der tillid, genkendelighed og en relation, der rækker ud over selve plejen. Det er netop dér, omsorgen begynder – når man bliver set og mødt som det menneske, man er.

    Men vi skal passe på, at vi ikke mister det menneskelige i jagten på effektiviseringer og teknologiske løsninger.

    Robotstøvsugere og velfærdsteknologi kan være gode hjælpemidler, men de kan aldrig erstatte det varme hjerte, det professionelle blik eller den rolige hånd fra vores sosu’er og assistenter. De er hverdagens helte – fundamentet under hele vores ældrepleje. Og de fortjener både bedre arbejdsvilkår, mere tid til deres opgaver og respekt for det store ansvar, de bærer.

    Omsorg handler også om selvbestemmelse. Vores ældre skal have reel indflydelse på deres eget liv – fra hvordan plejen udføres, til hvilke aktiviteter de ønsker at deltage i, og hvordan de vil bo. Det kræver, at vi tænker boligpolitikken sammen med ældrepolitikken. Vi skal have flere mindre, betalbare seniorboliger i Solrød, hvor man kan blive boende tæt på familie, naboer og fællesskaber – i stedet for at blive tvunget ud af byen, når huset bliver for stort, eller kræfterne slipper op

    Frivillige kræfter spiller også en vigtig rolle. De kan skabe glæde, fællesskab og ekstra varme i hverdagen. Men den professionelle pleje er og bliver hjørnestenen. Det er den, der sikrer værdighed, kvalitet og tryghed – og som samfund skal vi stå vagt om den.

    Ældre fortjener ikke standardløsninger eller det billigste alternativ. De fortjener det bedste og mest menneskelige.

    Det skylder vi dem – og det skylder vi os selv, for en dag bliver det os, der står der og håber, at nogen husker, at vi også har været med til at bygge det her samfund.

    Mit løfte er klart: Vi prioriterer vores ældre og vores dedikerede plejepersonale – før, under og efter valget.

    Brian Mørch,
    Byrådsmedlem,
    Danmarksdemokraterne

    Deltag i debatten
    Share. Facebook Twitter Email

    Læs også

    Mads Ramstedt valgt som folketingskandidat for Konservative i Greve og Solrød

    Kronik af Borgmester Emil Blücher

    Klumme af Brian Mørch

    Klumme af Brian Mørch

    Årets sidste kronik af Emil Blücher

    Radikale takker for en god Valgkamp i Solrød

    Pernille Breinholdt Jepsen, valgt til Solrød Byråd for Liberal Alliance

    Vi fortsætter kampen for stærkere velfærd i Solrød

    Klumme af Brian Mørch

    Glæde i Venstre over stemmemæssig fremgang i Solrød

    Et valg med håb og et ansvar, vi bærer sammen

    1.038 stemmer viser vejen – HavdrupListen er klar til de næste fire år

    Louise Irgens (V) valgt ind i byrådet

    Et stort tillykke til mine partifæller, som er blevet valgt ind i byrådet.

    Kandidaternes personlige stemmer til kommunalvalget

    Liberal Alliance slår uofficiel rekord med Danmarks længste borgmesterstang

    Læserbrev af Morten Scheelsbeck

    Regine Hovmøller: “Naturen skal tættere på hverdagen”

    Læserbrev af Henrik Boye

    Læserbrev af Pernille Breinholdt Jepsen

    annonce
    TILMELD NYHEDSBREVET

    FACEBOOK
    Vi bor her
    • SENESTE NYT
    • MEST LÆSTE
    5. juni 2026

    Nyt kompetencecenter skal forebygge selvmord – samtidig får flere hurtig hjælp lokalt

    3. juni 2026

    Ny gårdbørnehave i Gl. Havdrup bygges med fokus på genbrug og bæredygtighed

    2. juni 2026

    KØGE KULTUR FOND KALDER PÅ ANSØGERE

    2. juni 2026

    Mystisk episode i Solrød: Pige ramt af hagl på egen trampolin

    2. juni 2026

    Nyt fælles beredskab skal styrke trygheden i Solrød Kommune

    27. oktober 2025

    Klumme af Brian Mørch

    27. oktober 2025

    REMA 1000 fylder 1 år

    27. oktober 2025

    Morten Scheelsbecks visioner for Solrød Center

    27. oktober 2025

    Solrød Centerforening: Tak for et inspirerende borgermøde – nu skal visionerne blive til virkelighed

    27. oktober 2025

    SFs visioner for Solrød Center

    annonce
    • rel="nofollow"
    annonce
    annonce
    Arlo Medier
    2680 Solrød Strand
    Telefon: 4038 1501
    E-mail: arlomedier@gmail.com
    Copyright Viborher.dk
    KONTAKT OS
    • SALGSAFDELINGEN
    • REDAKTIONEN
    • ADMINISTRATION
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.